Volba rodičovského příspěvku na otce dítěte

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby délky rodičovského příspěvku.

Nárok na PPM jsem neměla, protože jsem byla před porodem studentka a studium mám momentálně přerušené. Chtěla bych zvolit příspěvek přes manžela. Ten byl až do září 2016 OSVČ (nemocenské si neplatil), od září je zaměstnaný.

Když jsem si chtěla potvrdit denní vyměřovací základ na OSSZ, bylo mi řečeno, že to nelze potvrdit, že nemá nemocenské pojištění 270 dní a že to ani nepůjde, protože ho neměl v době narození dítěte. Je tato informace správná?

Pochopila jsem to totiž tak, že těch 270 dní stačí mít v době převzetí dítěte do péče. Takže teoreticky by ho cca v červnu už měl a mohl dítě převzít do péče a zvolit si délku rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila, 03.05.2017 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 v 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku než tu základní (tj. na 4 roky), pak podle aktuálních pravidel je potřeba, aby alespoň u jednoho z rodičů dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ. Ten je pak stejný, jaký se posuzuje i u nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tedy je navázán na nemocenské pojištění.

Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Platí také, že rozhodující je stav k datu narození dítěte. Tedy, i pokud se změní situace jednoho z rodičů v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, pak to již na posuzování nároku nebo na možnost volby nemá vliv. Viz stejný paragraf:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

To znamená, že aktuálně tedy nemáte možnost volby jiné varianty rodičovského příspěvku.

Na druhou stranu, aktuálně je projednávána změna tohoto zákona, která by pravděpodobně měla začít platit od 1. 1. 2018, která mění mimo jiné i podmínky volby RP. Nově byste pak i ve vašem případě měla mít možnost si zvolit jinou variantu RP (podle návrhu změny zákona byste si mohla zvolit i variantu na 3 roky s měsíční platbou 7600 Kč).

Pokud bude tato změna schválena, pak byste si na začátku příštího roku měla mít možnost změnit délku čerpání RP (a tím pádem mít i vyšší měsíční platbu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Nárok na podporu po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mé kamarádce teď ve čtvrtek 17. 5. končila tříletá rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek si posunula do konce srpna, od září malá nastoupí do školky. Jenže v práci jí nechtěli dát neplacené volno, takže v pátek 18. 5. nastoupila do práce. Malou jí do září měla hlídat babička. Jenže babičce se v sobotu udělalo […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Práce a rodičovská dovolená

-

Dobrý den, mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat u stejného zaměstnavatele od července 2018, aniž by muselo jít 6. měsíční dítě do jeslí? Manžel by zajistil péči o dítě, kdy bude mít volné dny (pracuje na směny). Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď