Volba rodičovského příspěvku na otce dítěte

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby délky rodičovského příspěvku.

Nárok na PPM jsem neměla, protože jsem byla před porodem studentka a studium mám momentálně přerušené. Chtěla bych zvolit příspěvek přes manžela. Ten byl až do září 2016 OSVČ (nemocenské si neplatil), od září je zaměstnaný.

Když jsem si chtěla potvrdit denní vyměřovací základ na OSSZ, bylo mi řečeno, že to nelze potvrdit, že nemá nemocenské pojištění 270 dní a že to ani nepůjde, protože ho neměl v době narození dítěte. Je tato informace správná?

Pochopila jsem to totiž tak, že těch 270 dní stačí mít v době převzetí dítěte do péče. Takže teoreticky by ho cca v červnu už měl a mohl dítě převzít do péče a zvolit si délku rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila, 03.05.2017 10:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.05.2017 v 12:59 napsal/a:

Dobrý den,

Aby bylo možné zvolit jinou variantu rodičovského příspěvku než tu základní (tj. na 4 roky), pak podle aktuálních pravidel je potřeba, aby alespoň u jednoho z rodičů dítěte bylo možné stanovit vyměřovací základ. Ten je pak stejný, jaký se posuzuje i u nároku na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tedy je navázán na nemocenské pojištění.

Viz konkrétně zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 30:

(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku podle odstavců 3 a 4 je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění.

Platí také, že rozhodující je stav k datu narození dítěte. Tedy, i pokud se změní situace jednoho z rodičů v průběhu čerpání rodičovského příspěvku, pak to již na posuzování nároku nebo na možnost volby nemá vliv. Viz stejný paragraf:

(5) Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

To znamená, že aktuálně tedy nemáte možnost volby jiné varianty rodičovského příspěvku.

Na druhou stranu, aktuálně je projednávána změna tohoto zákona, která by pravděpodobně měla začít platit od 1. 1. 2018, která mění mimo jiné i podmínky volby RP. Nově byste pak i ve vašem případě měla mít možnost si zvolit jinou variantu RP (podle návrhu změny zákona byste si mohla zvolit i variantu na 3 roky s měsíční platbou 7600 Kč).

Pokud bude tato změna schválena, pak byste si na začátku příštího roku měla mít možnost změnit délku čerpání RP (a tím pádem mít i vyšší měsíční platbu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovská dovolená (RD):

Žena v domácnosti po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, po vystudování, v roce 2015, se mi v srpnu narodilo dítě. Nejdříve jsem mela rodičovský příspěvek na 3 roky a pak jsem si ho navýšila na 11500, teď čekáme druhé také v dubnu 2018 a těch 11500 mi konci v prosinci, když bych si to upravila do konce dubna tak je to necelých […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské – přechod na mateřskou s druhým dítětem

-

Dobry den, prosím Vás o pomoc. 20. 08. 2014 se mi narodil syn – rodičovská 3 roky. Obdržela jsem info o ukončení rodičovského příspěvku k 31. 07. 2017. 9. 10. 2017 mám termín porodu (8 týdnů před nástupem na novou mateřskou) – 14. 8. 2017? Rozdíl 2 týdny mezi rodičovskou a novou mateřskou. Mám nastoupit […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a určitý počet měsíců

-

Dobrý den, je možné čerpat rodičovsky příspěvek na určitý počet měsíců, třeba na 22 měsíců? Nebo je pouze možné dat na 2, 3 nebo 4 roky? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská před porodem, když nemám nárok na mateřskou

-

Dobrý den, na mateřskou dovolenou nastupuji 25.7. PN mi konci 24.7 ale na mateřskou nemám nárok, takže 6 týdnů před porodem se začíná pobírat nemocenská dávka. A já se chci zeptat, jak to s ni je, zda na ni mam nárok? Jsem zaměstnaná od prosince 2016, ale momentálně na PN od 29.6 A když na […]

Zobrazit odpověď