Vycházky onkologických pacientů – individuální režim vycházek
Dobrý den,
obvodní lékařka mého manžela, který je onkologicky nemocný, napsala manželovi vycházky od 7 do 19 hodin.
Z OSSZ jí napsali, že to takto nemůže být napsané, že to přesahuje dobu vycházek. Tak mu je zkrátila od 8 do 11 hodin a od 15 do 19 hodin. Jak jsem se dočetla na internetu onkologicky nemocný člověk má nárok na neomezené vycházky.
Toto žádá obvodní lékař vždy na 3 měsíce. Jak máme postupovat, pokud obvodní lékařka toto nechce udělat, protože…jak řekla, ona rozhoduje o tom, kdy bude mít vycházky?
Děkuji
S pozdravem
Dobrý den,
Příslušný zákon – zde konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., především pak paragraf 56, umožňuje ošetřujícímu lékaři povolit vycházky pouze na maximálně 6 hodin denně, v časovém rozmezí 7 – 19 hodin.
Současně zákon připouští jedenu výjimku, kdy ve výjimečných případech může ošetřující lékař povolit individuální dobu vycházek. Viz:
(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.
Je ale nutné říci, že na vycházky v době pracovní neschopnosti není právní nárok. Vycházky mohou být povoleny, ale není řečeno, že musí být povoleny. Je celá řada zdravotních důvodů, pro které se může lékař rozhodnout, že vycházky vůbec nepovolí. To samé pak platí pro individuální režim vycházek. Ten může být povolen, ale také nemusí.
Je pravda, že nemocný (a netýká se to pouze onkologických pacientů - podstatné je „mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav“) může mít neomezené vycházky. Rozhodnutí o povolení vycházek a jejich režimu je v kompetenci ošetřujícího lékaře.
Můžete jej tedy znovu požádat o povolení individuálního režimu vycházek. Pokud s tím ošetřující lékař nebude souhlasit – pak jej požádejte, aby vám to písemně potvrdil. Lékař má povinnost na žádost pojištěnce vydat písemné rozhodnutí o nepovolení vycházek.
Následně se pak proti tomuto nepovolení individuálního režimu vycházek můžete bránit. A to tak, že podáte návrh na přezkoumání – buď k nadřízenému příslušného lékaře. Například pokud by se jednalo o lékaře působícího v rámci nemocnice, tak adresujte tento návrh řediteli nemocnice. Pokud ředitel nemocnice návrhu nevyhoví, a vycházky vám nebudou změněny, je povinen automaticky za vás podat odvolání krajskému úřadu, který se vašim případem bude zabývat. Pokud lékař nemá nadřízeného, pak návrh rovnou adresujte na příslušnému úřadu.
Jinak také máte možnost změnit svého ošetřujícího lékaře. Na to máte právo a nic vám nebrání v tom najít si nového ošetřujícího lékaře, zvláště pokud nejste spokojena s jeho jednáním.
Zařazeno v: Co dělat když potřebuji delší vycházky během PN, Doprovod jiné osoby k lékaři v pracovní době, Individuální režim vycházek během neschopenky, Jaké jsou maximální možné vycházky během nemocenské?, Kam podat stížnost na postup lékaře, Návštěva u lékaře v pracovní době, Nemocenská bez vycházek, Neomezené vycházky v PN, Odvolání proti zamítnutí vycházek v pracovní neschopnosti, V jaké době jsou povoleny vycházky v pracovní neschopnosti?
Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:
Práce na neschopence?
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se na neschopence může pracovat z domu? Kolega je na neschopence ale neustále mi od něj chodí pracovní emaily, dodáky a faktury k vyřízení atd. Smí se to? Díky za odpověď
Vycházky v nemocenské – pobyt mimo domov
-Dobrý den, Moje žena onemocněla rakovinou prsu a je v pracovní neschopnosti. Chtěl bych se zeptat, jestli je možné v případě, že toho bude schopna odcestovat na nějaký výlet třeba do přírody na dva dny, aniž by přišla o nemocenskou popřípadě, kde o toto žádat. Děkuji.
Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč
-Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]
Nemocenská po ukončení pracovního poměru
-Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka od soukromníka. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka 50000 korun bez registru. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
9.11.2018
OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená -
16.10.2018
Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění -
23.9.2018
Práce na neschopence? -
11.9.2018
Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství? -
13.8.2018
Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště -
30.5.2018
Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ? -
21.5.2018
Nárok na podporu po rodičovské dovolené -
18.5.2018
Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené -
18.5.2018
Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době -
18.5.2018
Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti
Online kalkulačky
- Kalkulačka porodné 2018
- Kalkulačka ošetřovné 2018
- Kalkulačka mateřská dovolená 2018
- Kalkulačka nezabavitelná částka při exekuci 2018
- Kalkulačka životní minimum 2018
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2018
- Kalkulačka nemocenská 2018
- Kalkulačka přídavky na bydlení 2017
- Kalkulačka přídavky na děti 2017
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2017
Užitečné informace
Formuláře 2018
- Formulář: Žádost o přídavek na dítě 2018
- Formulář: Žádost o příspěvek na bydlení 2018
- Formulář: Doklad o výši nákladů na bydlení 2018
- Formulář: Žádost o porodné
- Formulář: Žádost o rodičovský příspěvek 2018
- Formulář: Volba výše rodičovského příspěvku 2018
- Formulář: Žádost o pohřebné
- Formulář: Potvrzení o studiu
- Formulář: Doklad o výši čtvrtletního příjmu 2018
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Podnikatelská půjčka bez daňového přiznání a bez zástavy
- První půjčka zdarma – 9000 Kč i bez doložení příjmů
- Půjčky do 10000 Kč bez potvrzení příjmu ihned
- Půjčka 30000 Kč pro podnikatele a živnostníky
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet
- Nejvýhodnější bankovní půjčka do 200000 Kč
- Online půjčka do 20000 Kč – první půjčka zdarma
- První půjčka do 10000 Kč zdarma, bez poplatků