Vykonávaní stejné činnosti pro jiného zaměstnavatele při nemocenské

Dobrý den,

pročetla jsem Vaše zajímavé články a odpovědi k možnostem přivýdělku při nemocenské, ale bohužel jsem nenalezla jasnou informaci týkající se mé situace. Mohla bych Vás poprosit o odpověď?

Od května 2017 jsem na nemocenské (problémy s chůzí), k 30. 6. 2017 mi skončil pracovní poměr a žádné jiné pracovní úvazky nemám. Pokud jsem pracovala u bývalého zaměstnavatele jako tlumočník/překladatel na hlavní pracovní poměr v kanceláři, mohla bych nyní u jiného zaměstnavatele tuto práci tlumočníka/překladatele vykonávat např. na DPP doma na PC?

Zvažuji, co bych mohla dělat, protože účty se bohužel samy nezaplatí, ale nechci porušit nějaké podmínky. Lze tedy vykonávat stejnou činnost jen pro jiného zaměstnavatele?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Eva P., 11.07.2017 08:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 v 13:38 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že v době pracovní neschopnosti není zakázáno pracovat nebo podnikat. Ale za předpokladu, že výkon dané práce je v souladu s podmínkami, resp. nekoliduje s povinnostmi, které máte jako práce neschopná.

To, co je zakázáno, je výkon stejné práce (pojištěné činnosti), na základě které jsou vypláceny nemocenské dávky. Není tedy možné pracovat pro stejného zaměstnavatele a vykonávat pro něj stejnou práci (jinou práci pro stejného zaměstnavatele by už bylo možné vykonávat). Nebo není možné osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnosti, pokud by nemocenské dávky byly vypláceny na základě této SVČ.

Viz konkrétně paragraf 16, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006

§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou

a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,

Jinak ale vykonávání zaměstnání (nebo obecněji výdělečné činnosti) není nijak zakázáno. Ovšem za předpokladu, že tím nebudou porušeny povinnosti, které máte v době, kdy jste v pracovní neschopnosti.

Mezi tyto povinnosti patří především dodržování režimu povolených vycházek. Výkon práce na DPP tedy nesmí kolidovat s povolenými vycházkami. Pokud pracujete z domu, pak je to v pořádku, pokud byste musela někam chodit, pak to můžete dělat jen v době vycházek.

Je také nutné brát ohled na dodržování léčebného režimu stanoveného vaším lékařem. Čistě teoreticky – pokud by vám lékař zakázal delší sezení (například z důvodu nějakého zdravotního problému se zády) a vy doma při práci trávila několik hodin denně sezením, bylo by to špatně. Byť by se zrovna toto asi jen obtížně prokazovalo.

Je zde ale ještě jedno omezení, které se týká vašeho případu. Aktuálně jste nezaměstnaná a čerpáte nemocenské dávky na základě předchozího skončeného zaměstnání. Pokud by vám v tomto novém zaměstnání vznikla účast na nemocenském pojištění (při práci na DPP je to při příjmu nad 10000 Kč měsíčně), pak by dle mého měli nemocenské dávky náležet z tohoto nového zaměstnání a tím byste jej už pak nemohla dále vykonávat – v tomto případě totiž nejde o souběh dvou různých zaměstnání (pojištěných činnosti), kdy byste na základě jedné čerpala nemocenské dávky a druhou dále vykonávala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď