Vyplacení nemocenské – kdy chodí dávky?

Dobrý den,

mám dotaz, manžel začal narodit 2.112015 a ukončil neschopenku 31. 12. 2015 a do dnes mu nepřišli nemocenské dávky.

Má to složenou. Do jakého termínu se zasílají dávky?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marcela Ch., 24.01.2016 18:53
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká toho, kdy jsou vypláceny nemocenské dávky, pak obecně platí, že nemocenské dávky (obdobně jako i další dávky vyplácené na základě nemocenského pojištění), se vyplácí zpětně.

Lhůta pro vyplacení nemocenských dávek je stanovena příslušným zákonem, a mělo by se jednat maximálně o jeden měsíc ode dne následujícího po dni, ve kterém byly příslušné správě sociálního zabezpečení doručeny doklady pro nárok na výplatu dávky. Viz zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb., § 110:

(3) Dávky se vyplácejí nejpozději ve lhůtě do 1 měsíce následujícího po dni, v němž byl stanovený doklad pro nárok na výplatu dávky doručen okresní správě sociálního zabezpečení, je-li plátcem dávek okresní správa sociálního zabezpečení. Tato lhůta neběží po dobu, po kterou nejsou splněny podmínky pro výplatu dávky podle § 109 odst. 1.

Pro to, aby byly vyplaceny nemocenské dávky, je nutné doložit především vznik pracovní neschopnosti a její trvání. Doklad zpravidla vyplňuje ošetřující lékař a zaměstnanec jej předává zaměstnavateli, který jej následné předává na správu sociálního zabezpečení.

Vzhledem k době, kterou uvádíte, je možné že došlo k nějakému zádrhelu – například zaměstnavatel vašeho muže neodeslal včas potřebné doklady - obrátil bych se tedy na účetní ve firmě Vašeho muže.

Dále mohlo dojít i k tomu, že byla špatně udána adresa, kam má být dávka odeslána. Pak by bylo dobré obrátit se na místní pobočku ČSSZ a zde si ověřit v čem je vlastně problém. Na webových stránkách ČSSZ najdete kontakty na jednotlivá pracoviště - viz zde: http://www.cssz.cz/cz/kontakty

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Brigáda na nemocenské?

-

Dobrý den, Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vykonávat brigádu v době vycházek, když jsem na nemocenské (těhotenství). Vykonávala jsem práci ve vlaku a doktor mě nechtěl nechat dál pracovat (rizikové povolání). Chtěla bych ale chodit někam na brigádu, např. do kanceláře k jinému zaměstnavateli, je to možné nebo tohle zákon nedovoluje?! Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Pracovní úřad nebo neschopenka

-

Dobrý den, začátkem těhotenství jsem nastoupila na neschopenku z důvodu nevolnosti a migrén teď sem již ve 2 trimestru takže mi je o dost lépe. Nicméně smlouva na dobu určitou mi u zaměstnavatele končí 30.6 2017 a nebude prodloužena. Můžu dále zůstat v pracovní neschopnosti, ale napadla mě i možnost ukončení, a přejití na pracovní […]

Zobrazit odpověď

Nástup na RD z práce bez nároku na PPM

-

Dobrý den, jsem těhotná a pracuji na DPP s výdělkem do 10 000 Kč, nemám tedy nárok na PPM. Chtěla bych se zeptat, kdy se v takové chvíli odchází ze zaměstnání na „mateřskou dovolenou“ (nevím, jak to nazvat, když na ni vlastně nepůjdu). Blíží se mi termín 8 týdnů do porodu, ale zaměstnavatel mě nechce […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka – nemocenské dávky a PPM ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, když budu muset na neschopenku kvůli těhotenství (rizikové), už třeba ve čtvrtém měsíci. Jak se počítá částka, kterou dostanu v neschopnosti? Mam pracovní smlouvu na dobu neurčitou, kterou bez ale danou na 20h týdne částku 6100,- A pak ještě na druhou firmu dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou také psanou na 20h […]

Zobrazit odpověď