Výpočet nemocenské při změně zaměstnání

Dobrý den, chci se zeptat

Rok jsem teď pracovala na půl úvazek a ve smlouvě mám napsáno 4000,-

Nedávno jsem si našla práci, kde by mě zaměstnali s větším příjmem. Má otázka zní:

Má nemocenská se bude počítat z průměru těch 4000. které jsem měla ve smlouvě za posledních 12 měsíců, anebo z měsíčního platu který bych měla teď.?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana K., 07.03.2016 15:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 v 19:19 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše nemocenské je upraven příslušným zákonem. Výše nemocenských dávek v době pracovní neschopnosti se odvíjí především od toho, jaký bude Váš denní vyměřovací základ. Pravidla pro výpočet denního vyměřovacího základu jsou následující:

Denní vyměřovací základ se počítá z rozhodného období, tak že se spočítají příjmy, které se vydělí počtem kalendářních dní (při zohlednění vyloučené doby jako je například jiná nemocenská).

Obecně platí, že denní vyměřovací základ se počítá především z příjmů z posledního zaměstnání. Pokud toto trvá dostatečně dlouhou dobu, pak je to právě oněch 12 měsíců.

Pokud poslední zaměstnání bude trvat kratší dobu, pak se počítá pouze z této kratší doby. Výjimkou je pak situace, kdy poslední zaměstnání trvá kratší dobu, než 7 dní. Viz příslušný zákon:

§ 18

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.

(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým doba zaměstnání skončila.

(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská v těhotenství a vycházky

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak je to s nemocenskou. Dělám v laboratoři a pracuji s chemikáliemi, jedy, mikroorganismy a zvedám basy (20kg) tak předpokládám, že v těhotenství budu muset odejít na nemocenskou, protože zde není jiná práce, kterou bych mohla vykonávat. A zeptat bych se chtěla na to, jestli když budu na nemocenské […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská kvůli rizikovému těhotenství

-

Dobrý den, jsem těhotná a doktor mě doporučil jít na „rizikové těhotenství“, tzn. zůstat doma v pracovní neschopnosti. Chtěla jsem se zeptat, kdo mi bude vyplácet nemocenské dávky, když jsem v klasickém zaměstnaneckém poměru na smlouvu, na dobu neurčitou. Jestli stát anebo zaměstnavatel? Předem velice děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Rizikové těhotenství od 4 měsíce a výpočet mateřské dovolené

-

Byla jsem 5. měsícem nezaměstnaná, když jsem zjistila, že jsem těhotná (naštěstí v úplném začátku těhotenství), sehnala jsem si práci a již měsíc jsem opět v zaměstnaneckém poměru. Nyní ale u mě nastaly určité zdravotní komplikace a můj ošetřující gynekolog mi doporučil jít na „rizikové těhotenství“ z důvodu vysokého rizika potratu v případe neuposlechnutí. Situace […]

Zobrazit odpověď

Odvoz do porodnice v době pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, nikde nemůžu dohledat odpověď na svoji otázku, proto se obracím sem. Za 2 týdny mám termín porodu a přítel je už 6 týdnů v pracovní neschopnosti s vyhřezlou ploténkou, tedy bez vycházek. Zajímalo by mě, jestli je nějaká možnost, aby mě doprovodil k porodu (nebo alespoň dovezl do porodnice) a nehrozil mu žádný […]

Zobrazit odpověď