Výpočet nemocenské při práci na zkrácený úvazek

Dobrý den,

Jsem momentálně na rodičáku, který mi končí 31. 8. 2017 a nastupuji do práce, kde jsem od roku 2011 a od začátku mateřské sem chodím na zkrácený úvazek. Mám to jako dodatek ke smlouvě. Vydělám si měsíčně max. 5 tisíc Kč.

S manželem jsme začali uvažovat o druhém dítěti. Při prvním těhu jsem byla na rizikovém, teď bych ho měla znova. Bylo mi řečeno, že by se mi nemocenská počítala z toho, co jsem s přivydělala během rodičák.

Přijde mi to hrozně nefér. Pro dobrotu na žebrotu. Chtěla jsem během rodičovské pomoct rodinnému rozpočtu a nakonec na tom budeme bití. A tak bych to od Vás chtěla potvrdit / vyvrátit, opravdu by se mi to z toho počítalo?

Nebo ze mzdy před nástupem na nemocenskou a následně mateřskou? Jelikož bydlíme v generačním domečku s rodiči, neměli bychom nárok ani na nějaké příspěvky na bydlení atd. Přestože jsme samostatná jednotka a platíme rodičům za bydlení, protože dům kupovali na hypotéku, kterou pořád platí.

Kdybych dostávala měsíčně jen cca 2 tisíce, nemůžeme si druhé dítě dovolit :-(

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Radka Horáková, 12.07.2017 07:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.07.2017 13:57 napsal/a:

Dobrý den,

Výše nemocenských dávek se odvíjí od toho, jaký je stanoven denní vyměřovací základ. Ten se pak počítá zpravidla z posledních 12 měsíců. Pokud byste byla na rodičovské dovolené a během ní nepracovala, a neměla tedy příjem, ze kterého by se daly počítat nemocenské dávky, pak ano, vycházelo by se z příjmů před rodičovskou, resp. mateřskou dovolenou.

V případě, že během rodičovské dovolené vykonáváte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění, pak by se denní vyměřovací základ počítal z tohoto příjmu.

Něco jiného by pak ale byla peněžitá pomoc v mateřství. U ní je výjimka, že pokud byste byla zaměstnána u stejného zaměstnavatele a zahajovala „mateřskou“ (čerpání peněžité pomoci v mateřství) do 4 roků věku prvního dítěte, pak by se porovnával vyměřovací základ na základě příjmů během/po skončení rodičovské s tím, který jste měla před první mateřskou, a výpočet PPM by se pak prováděl podle toho vyššího. Viz paragraf 19, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká nároku na příspěvek na bydlení – zde bude záležet především na tom, jestli jsou v daném domě dvě samostatné bytové jednotky. Pokud ano, pak si můžete požádat o příspěvek na bydlení – za předpokladu, že zde máte uzavřenou nájemní smlouvu, a že zde máte vy nebo manžel trvalé bydliště.

Pokud by v daném domě nebyly dvě samostatné bytové jednotky, pak je sice také možné žádat o příspěvek, v tom případě by ale žádali rodiče (majitelé), a byli byste posuzováni jako společná domácnost.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď