Vypočet podpory, když jsem byla po RD pouze 1 den v práci

Dobry den,29.2.2016 mi skončila rodičovská dovolena, 1. 3. 2016 jsem ještě nastoupila na jeden den do práce a současně jsem dohodou ukončila k 1. 3. pracovní poměr dohodou, protože jsme se přestěhovali do úplně jiného města.

Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti, když jsem byla pouze jeden v práci a předtím 3 roky na RD. Celkem jsem u zaměstnavatele pracovala 12 let.

Předem dekuji

Dotaz poslal/a: Ivka M., 08.03.2016 22:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2016 v 18:50 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud po skončení rodičovské dovolené, jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. U podpory v nezaměstnanosti je vyžadována podmínka, aby žadatel v posledních dvou letech pracoval nejméně 12 měsíců (resp. je vyžadována účast na důchodovém pojištění v tomto rozsahu).

Rodičovská dovolená (resp. doba, kdy je pobírán RP) spadá mezi tzv. „náhradní dobu“. Tedy z tohoto pohledu je doba strávená na rodičovské dovolené stejná, jako zaměstnání. Současně ale samotný rodičovský příspěvek není možné použít pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.

V takovém případě se pak výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to takto:

Zákon o zaměstnanosti:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Za první dva měsíce by to tedy vycházelo na cca 3200 Kč (průměrná mzda v roce 2015 byla kolem 26 tisíc Kč).

Bylo by případně ještě možné na základě toho jednoho dne stanovit tzv. pravděpodobný výdělek (tedy to, kolik byste si vydělala, pokud byste pracovala po celý měsíc) a z toho pak počítat průměrný čistý měsíční výdělek, čímž by byla podpora v nezaměstnanosti podstatně vyšší. Dle mé zkušenosti, ale takto zpravidla Úřad práce nepostupuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď

Těhotenství a práce v zahraničí

-

Krásný dobrý den. Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho? Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání. Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní) Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď