Vypočet podpory, když jsem byla po RD pouze 1 den v práci

Dobry den,29.2.2016 mi skončila rodičovská dovolena, 1. 3. 2016 jsem ještě nastoupila na jeden den do práce a současně jsem dohodou ukončila k 1. 3. pracovní poměr dohodou, protože jsme se přestěhovali do úplně jiného města.

Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti, když jsem byla pouze jeden v práci a předtím 3 roky na RD. Celkem jsem u zaměstnavatele pracovala 12 let.

Předem dekuji

Dotaz poslal/a: Ivka M., 08.03.2016 22:59

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2016 18:50 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud po skončení rodičovské dovolené, jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti. U podpory v nezaměstnanosti je vyžadována podmínka, aby žadatel v posledních dvou letech pracoval nejméně 12 měsíců (resp. je vyžadována účast na důchodovém pojištění v tomto rozsahu).

Rodičovská dovolená (resp. doba, kdy je pobírán RP) spadá mezi tzv. „náhradní dobu“. Tedy z tohoto pohledu je doba strávená na rodičovské dovolené stejná, jako zaměstnání. Současně ale samotný rodičovský příspěvek není možné použít pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.

V takovém případě se pak výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR a to takto:

Zákon o zaměstnanosti:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Za první dva měsíce by to tedy vycházelo na cca 3200 Kč (průměrná mzda v roce 2015 byla kolem 26 tisíc Kč).

Bylo by případně ještě možné na základě toho jednoho dne stanovit tzv. pravděpodobný výdělek (tedy to, kolik byste si vydělala, pokud byste pracovala po celý měsíc) a z toho pak počítat průměrný čistý měsíční výdělek, čímž by byla podpora v nezaměstnanosti podstatně vyšší. Dle mé zkušenosti, ale takto zpravidla Úřad práce nepostupuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,