Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

Dobrý den,

manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod.

Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho ze tří původních zaměstnavatelů, přesto, že dělá pořád tu samou práci.

Nyní se rozhodla pro neshody s nadřízeným dát výpověď, ale pokud bych bral striktně, že jí bude vypočtena podpora v nezaměstnanosti z posledního zaměstnání, pak se jí bude počítat díky tomu, že tam posledních 12 měsíců měla jen dílčí úvazek, ale nyní je to měsíc její jediný úvazek, výrazně méně peněz, průměrný výdělek u tohoto zaměstnavatele je totiž jen 17.000kč.

Má nárok na výpočet z celkového čistého příjmu za posledních 12 měsíců nebo ne?

Dotaz poslal/a: Petr S., 26.11.2017 22:29
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.11.2017 v 06:23 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti je určen příslušným zákonem, konkrétně se jedná o zákon o zaměstnanosti, tedy zákon číslo 435/2004 Sb., především pak paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů

Průměrný čistý měsíční výdělek, o kterém se hovoří v tomto paragrafu je pak definován v jiném zákonu – v zákoníku práce, zákon číslo 262/2006 Sb.:

§ 351

Má-li být v základních pracovněprávních vztazích uvedených v § 3 použit průměrný výdělek, musí se postupovat při jeho zjištění jen podle této hlavy.

§ 352

Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak.

§ 353

(1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

(2) Za odpracovanou dobu se považuje doba, za kterou zaměstnanci přísluší mzda nebo plat.

(3) Dojde-li ke zúčtování mzdy nebo platu za práci přesčas (§ 114 odst. 2 a § 127 odst. 2) v jiném rozhodném období než v tom, ve kterém byla tato práce vykonána, zahrnou se do odpracované doby podle odstavce 2 také hodiny práce přesčas, za kterou je mzda nebo plat poskytnuta.

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti se zpravidla používá průměrný čistý měsíční výdělek za poslední kalendářní čtvrtletí. Pokud by vaše manželka ukončila pracovní poměr nyní (tedy v listopadu 2017), pak by se jí výše podpory v nezaměstnanosti počítala z příjmu za červenec až září (průměrná čistá měsíční mzda).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti (DPČ)

-

Dobrý den, mám dotaz k podpoře nezaměstnanosti. Byl jsem zaměstnán necelé dva roky na DPP a DPČ současně. U DPP výdělek nepřesáhl 10 000 Kč, u DPČ ano a dejme tomu, že z celkových 20 měsíců co jsem byl zaměstnán na DPČ bylo 17 měsíců takových, že se odvádělo sociální i zdravotní, u zbylých 3 […]

Zobrazit odpověď