Výpověď podaná zaměstnancem a nárok na odstupné?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od 03. 11. 2014 marodím. Pracuji jako uklízečka. Po půl roce od nástupu mi začal otékat obličej a praskat ruce. Testy ale ukázaly, že to není nemoc z povolání. Jedná se o atopickou dispozici. Musím se vyvarovat alergenům, chemickým prostředkům a vlhkému, prašnému a špinavému prostředí. Dne 30. 06. 2015 ukončím neschopnost. Lékař mi řekl, že práce uklízečky pro mě není vyhovující. Mám nárok na odstupné? Ještě musím ke své závodní lékařce, ta mi musí napsat, zda je pro mně práce vhodná nebo ne. Je to důležité, co se týče odstupného? V práci mi řekli, že nárok na odstupné nemám. Ruce mi i po této době stále praskají. Lékař mi doporučil, abych si zažádala o částečný invalidní důchod. Nevím, jak se k tomu mám postavit. Děkuji

Dotaz poslal/a: Kateřina Nová, 23.06.2015 20:12

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.06.2015 15:01 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká odstupného tak to je upraveno příslušným zákonem – konkrétně se jedná Zákoník práce - č. 262/2006 Sb., díl 8, paragraf 67 – 68.

Na odstupné máte jako zaměstnanec nárok pouze v případě, že je výpověď podána ze strany zaměstnavatele. Pokud se jedná o ukončení pracovního poměru dohodou (s výjimkou situací, kdy je ukončení dohodou uzavíráno z důvodů rušení zaměstnavatele, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo stane-li se zaměstnanec nadbytečným), nebo o výpověď ze strany zaměstnance, pak zaměstnavatel nemá žádnou povinnost vyplácet odstupné.

Je sice poměrně běžné, že i v takových případech může zaměstnavatel nějaké „odstupné“ vyplatit, zde se ale jedná o dobrovolnou dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V případě ukončení pracovního poměru dohodou nebo při výpovědi ze strany zaměstnance není zákonný nárok na odstupné.

Jestli správně rozumím Vašemu dotazu, tak budete ukončovat pracovní poměr Vy, a to ze zdravotních důvodů. V takovém případě pak opravdu zaměstnavatel nemá povinnost vám platit odstupné.

Jiná situace by byla, pokud by se jednalo o výpověď ze strany zaměstnavatele. V takovém případě je pouze několik specifických situací, kdy zaměstnavatel nemusí vyplatit odstupné. Jedná se o případy, kdy je podávána výpověď třeba z důvodu hrubého porušení pracovní kázně.

Na Váš případ by se teoreticky mohlo vztahovat ještě ustanovení § 52 písmene d) „Nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovně lékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice“ nebo také dohodou ze stejných důvodů, náleží zaměstnanci při skončení pracovního poměru odstupné a to ve výši nejméně 12 násobku průměrného výdělku.

Ale jak sama uvádíte, ve Vašem případě se nejedná o nemoc z povolání. Tudíž ani tato možnost není reálná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,