Výpověď ve zkušební době

Dobrý den,

jsem ve zkušební době (do 31. 3.) a chci dát výpověď. Můžu podat výpověď ze dne na den nebo ji musím oznámit zaměstnavateli 3 dny předem.

Od 1. 4. nastupuji do nového zaměstnání, má proto cenu se po výpovědi přihlásit na úřad práce?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: V. K., 08.03.2016 19:06

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 09.03.2016 18:56 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že ve zkušební době v zásadě nemůžete „dát výpověď“, a ani ji dostat. Zákon totiž rozlišuje především tyto formy ukončení pracovního poměru – viz Zákoník práce:

§ 48

(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen

  1. a) dohodou,
  2. b) výpovědí,
  3. c) okamžitým zrušením,
  4. d) zrušením ve zkušební době.

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době je tedy samostatný způsob ukončení pracovního poměru, a platí tedy pro něj jiná pravidla než třeba pro zmíněnou výpověď

§ 66

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

(1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

S výjimkou toho, že zaměstnavatel nesmí zrušit pracovní poměr v prvních 2 týdnech zkušební doby, pak může být ve zkušební době, pracovní poměr ukončen kdykoliv.

Není tedy žádná zákonná povinnost oznamovat ukončen pracovního poměru několik dní předem.

Na druhou stranu bych to osobně považoval za „slušnost“ dát vědět zaměstnavateli alespoň s malým předstihem, aby případně mohl včas zajistit náhradu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,