Výpověď ve zkušební době – nárok na dávky z úřadu práce?

Dobrý den,

chci dát výpověď ve zkušební době, mám nárok na dávky z úřadu práce?

Nikdy jsem nebyla evidována.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana L., 16.04.2018 13:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2018 v 03:24 napsal/a:

Dobrý den,

Základním předpokladem, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že v době, kdy si o ni budete žádat, budete splňovat minimální „odpracovanou“ dobu (doba účasti na důchodovém pojištění), v délce nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

Pokud je splněna tato základní podmínka, tak byste na podporu v nezaměstnanosti měla mít nárok. To jestli je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele, dohodou nebo okamžitým ukončením pracovního poměru ve zkušební době, nemá na samotný nárok na podporu v nezaměstnanosti vliv.

To, jak byl pracovní poměr ukončen, hraje roli jen ve vztahu k výši podpory v nezaměstnanosti. Pokud dostanete výpověď od zaměstnavatele, nebo pokud je pracovní poměr ukončen z vaší strany výpovědí nebo dohodou na základě nějakého vážného důvodu, pak je nárok na podporu ve výši 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíčně a na 45% za zbytek doby.

To samé platí i pro okamžité ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Ve zkušební době obvykle nedáváte „klasickou“ výpověď, ale máte možnost okamžitě ukončit pracovní poměr (stejnou možnost má i zaměstnavatel), kdy může být pracovní poměr ukončen v podstatě „ihned“. Stačí jen zaměstnavateli předat písemně informaci, že pracovní poměr ukončujete.

Pokud je pracovní poměr ukončen bez vážného důvodu, pak je po celou dobu nárok jen na 45%. Vážné důvodu pro ukončení pracovního poměru jsou důvody spočívající v

  • nezbytné osobní péči o dítě ve věku do 4 let,
  • nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou,
  • docházce dítěte do předškolního zařízení a povinné školní docházce dítěte,
  • místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera,
  • okamžitém zrušení pracovního poměru zaměstnancem podle ust. § 56 zákoníku práce,
  • zdravotních důvodech, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání nebo plnit povinnost součinnosti s úřadem při zprostředkování zaměstnání, nebo
  • jiných vážných osobních důvodech, například etických, mravních či náboženských, nebo důvodech hodných zvláštního zřetele.

Co se týká nároku na nějaké jiné sociální dávky – tak zde vždy záleží na splnění konkrétních podmínek. Můžete mít nárok třeba na příspěvek na bydlení nebo i jiné sociální dávky. U nich zpravidla rozhoduje výše vašeho příjmu v předchozím období a také splnění podmínek u té které sociální dávky. To je příliš obecný dotaz, než abych vám na něj dokázala nějak konkrétně odpovědět.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2018:

Podpora v nezaměstnanosti a stěhování

-

Dobrý den, z existenčních důvodů podávám u zaměstnavatele výpověď a budu se stěhovat cca 200 km od Prahy. Zároveň bych měl ihned nastoupit do nového zaměstnání. Díky této změně je bohužel nucená podat výpověď i přítelkyně, ovšem ta bude muset zaměstnání teprve najít. Nejsme manželé a máme syna ve věku 6 let, který bude v […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávku v těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, jsem těhotná ve čtvrtém měsíci, a vyskytly se problémy, a doktorka mě poslala na rizikové těhotenství, tak jsem přerušila živnost, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní pojištění Mám nárok na nějakou sociální dávku do porodu? Žiji s přítelem a on má ve své péči 16 dceru. Já […]

Zobrazit odpověď

Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

-

Dobrý den, chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální. Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení na úřad práce po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, synovi budou 16. 4. 2018 tři roky a já měla rodičovskou dovolenou nastavenou na tři roky. Jsem nezaměstnaná a zatím novou práci nemám, tak se budu hlásit na ÚP. Kdy nebo dokdy se tam musím dostavit, abych dodržela správný postup, do tří dnů po synových narozeninách nebo stačí až začátkem května? Rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď