Výpověď ve zkušební době po rodičovské dovolené a nárok na podporu

Dobrý den,

03. 09. 2016 dcerka dovršila tři roky a tím mi skončila rodičovská dovolená. K tomu datu jsem podala i dohodu o ukončení pracovního poměru zaměstnavateli v Ostravě, jelikož jsem změnila trvalé bydliště a v současnosti žijeme na Vysočině. Na ÚP jsem nastupovat nemusela. Od 05. 09. 16 jsem nastoupila do nového zaměstnání.

Nyní jsem tedy v tříměsíční zkušební době (ač ve skutečnosti na zaučení mám prakticky jen měsíc). Nastal mi problém, že již po druhém týdnu mi onemocnělo jedno z dětí a já se obávám jít na paragraf (i nemocenskou), že budu propuštěna ještě ve „zkušebce“.

Ztíženo to mám tím, že zde nemám žádné zázemí (prarodiče, ani jiná alternativa), kde bych směla děti nechat v péči, abych si nedělala potíže v zaměstnání, kde jsou už tak nízké stavy. Dostanu-li ve zkušební době výpověď, popřípadě, dám-li ji já, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či ne?

Když jsem při dvou dětech od roku 2010 do roku 2016 vkuse byla na rodičovské dovolené a poté hned nastoupila do nové práce a měla bych odpracováno jen pár měsíců.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Andrea S., 17.09.2016 08:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 v 04:30 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak zde platí, že nárok na podporu máte v případě, že v uplynulých dvou letech (před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti), splňuje podmínku minimální účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců.

Do této podmínky minimální účasti 12 měsíců ale nespadá jen doba, kdy jste zaměstnaná, ale započítává se tam i tzv. „náhradní doba“. Do náhradní doby pak spadá mimo jiné i doba, kdy jste na mateřské dovolené (čerpáte PPM), nebo na rodičovské dovolené (čerpáte rodičovský příspěvek).

Takže i když jste v posledních 6 letech nepracovala v zaměstnání, a nyní pracujete pouze několik týdnů, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné, jako kdybyste poslední dva roky pracovala. Započítává se vám celá tato doba.

Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet především na tom, jak dlouho vlastně budete zaměstnaná. Pokud by se jednalo jen o několik málo dní, tak by se výše podpory s největší pravděpodobností neodvíjela od příjmu z aktuálního zaměstnání, ale byla by v základní výši (protože v době, kdy jste na rodičovské, jste měla jen rodičovský příspěvek). Pokud byste byla zaměstnána alespoň měsíc nebo i déle, pak by se výše podpory měla odvíjet od příjmu dosahovaného v novém zaměstnání.

Ještě pro přesnost, ve zkušební době se pracovní poměr zpravidla neukončuje výpovědí, ale rozvázáním pracovního poměru ve zkušební době. Není to jen tak nějaké „slovíčkaření“. U výpovědi se zpravidla řeší výpovědní lhůta a odstupné (pokud se nejedná třeba o okamžitou výpověď z důvodu nějakého hrubého porušení povinností). Při ukončení pracovního poměru ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr „okamžitě“ bez udávání jakýchkoliv důvodů.

Forma ukončení pracovního poměru pak hraje roli při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti. Třeba pokud je pracovní poměr ukončen okamžitou výpovědí z důvodu hrubého porušení kázně nebo předpisů, tak nárok na podporu nemusí být vůbec. Pokud třeba zaměstnanec ukončí pracovní poměr výpovědí bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora nižší atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpověď ve zkušební době – nárok na dávky z úřadu práce?

-

Dobrý den, chci dát výpověď ve zkušební době, mám nárok na dávky z úřadu práce? Nikdy jsem nebyla evidována. Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a stěhování

-

Dobrý den, z existenčních důvodů podávám u zaměstnavatele výpověď a budu se stěhovat cca 200 km od Prahy. Zároveň bych měl ihned nastoupit do nového zaměstnání. Díky této změně je bohužel nucená podat výpověď i přítelkyně, ovšem ta bude muset zaměstnání teprve najít. Nejsme manželé a máme syna ve věku 6 let, který bude v […]

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávku v těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem OSVČ, jsem těhotná ve čtvrtém měsíci, a vyskytly se problémy, a doktorka mě poslala na rizikové těhotenství, tak jsem přerušila živnost, abych nemusela odvádět sociální a zdravotní pojištění Mám nárok na nějakou sociální dávku do porodu? Žiji s přítelem a on má ve své péči 16 dceru. Já […]

Zobrazit odpověď

Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

-

Dobrý den, chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální. Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak […]

Zobrazit odpověď