Výpověď ve zkušební době po rodičovské dovolené a nárok na podporu

Dobrý den,

03. 09. 2016 dcerka dovršila tři roky a tím mi skončila rodičovská dovolená. K tomu datu jsem podala i dohodu o ukončení pracovního poměru zaměstnavateli v Ostravě, jelikož jsem změnila trvalé bydliště a v současnosti žijeme na Vysočině. Na ÚP jsem nastupovat nemusela. Od 05. 09. 16 jsem nastoupila do nového zaměstnání.

Nyní jsem tedy v tříměsíční zkušební době (ač ve skutečnosti na zaučení mám prakticky jen měsíc). Nastal mi problém, že již po druhém týdnu mi onemocnělo jedno z dětí a já se obávám jít na paragraf (i nemocenskou), že budu propuštěna ještě ve „zkušebce“.

Ztíženo to mám tím, že zde nemám žádné zázemí (prarodiče, ani jiná alternativa), kde bych směla děti nechat v péči, abych si nedělala potíže v zaměstnání, kde jsou už tak nízké stavy. Dostanu-li ve zkušební době výpověď, popřípadě, dám-li ji já, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či ne?

Když jsem při dvou dětech od roku 2010 do roku 2016 vkuse byla na rodičovské dovolené a poté hned nastoupila do nové práce a měla bych odpracováno jen pár měsíců.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Andrea S., 17.09.2016 08:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 v 04:30 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak zde platí, že nárok na podporu máte v případě, že v uplynulých dvou letech (před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti), splňuje podmínku minimální účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců.

Do této podmínky minimální účasti 12 měsíců ale nespadá jen doba, kdy jste zaměstnaná, ale započítává se tam i tzv. „náhradní doba“. Do náhradní doby pak spadá mimo jiné i doba, kdy jste na mateřské dovolené (čerpáte PPM), nebo na rodičovské dovolené (čerpáte rodičovský příspěvek).

Takže i když jste v posledních 6 letech nepracovala v zaměstnání, a nyní pracujete pouze několik týdnů, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné, jako kdybyste poslední dva roky pracovala. Započítává se vám celá tato doba.

Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet především na tom, jak dlouho vlastně budete zaměstnaná. Pokud by se jednalo jen o několik málo dní, tak by se výše podpory s největší pravděpodobností neodvíjela od příjmu z aktuálního zaměstnání, ale byla by v základní výši (protože v době, kdy jste na rodičovské, jste měla jen rodičovský příspěvek). Pokud byste byla zaměstnána alespoň měsíc nebo i déle, pak by se výše podpory měla odvíjet od příjmu dosahovaného v novém zaměstnání.

Ještě pro přesnost, ve zkušební době se pracovní poměr zpravidla neukončuje výpovědí, ale rozvázáním pracovního poměru ve zkušební době. Není to jen tak nějaké „slovíčkaření“. U výpovědi se zpravidla řeší výpovědní lhůta a odstupné (pokud se nejedná třeba o okamžitou výpověď z důvodu nějakého hrubého porušení povinností). Při ukončení pracovního poměru ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr „okamžitě“ bez udávání jakýchkoliv důvodů.

Forma ukončení pracovního poměru pak hraje roli při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti. Třeba pokud je pracovní poměr ukončen okamžitou výpovědí z důvodu hrubého porušení kázně nebo předpisů, tak nárok na podporu nemusí být vůbec. Pokud třeba zaměstnanec ukončí pracovní poměr výpovědí bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora nižší atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď