Výpověď ve zkušební době po rodičovské dovolené a nárok na podporu

Dobrý den,

03. 09. 2016 dcerka dovršila tři roky a tím mi skončila rodičovská dovolená. K tomu datu jsem podala i dohodu o ukončení pracovního poměru zaměstnavateli v Ostravě, jelikož jsem změnila trvalé bydliště a v současnosti žijeme na Vysočině. Na ÚP jsem nastupovat nemusela. Od 05. 09. 16 jsem nastoupila do nového zaměstnání.

Nyní jsem tedy v tříměsíční zkušební době (ač ve skutečnosti na zaučení mám prakticky jen měsíc). Nastal mi problém, že již po druhém týdnu mi onemocnělo jedno z dětí a já se obávám jít na paragraf (i nemocenskou), že budu propuštěna ještě ve „zkušebce“.

Ztíženo to mám tím, že zde nemám žádné zázemí (prarodiče, ani jiná alternativa), kde bych směla děti nechat v péči, abych si nedělala potíže v zaměstnání, kde jsou už tak nízké stavy. Dostanu-li ve zkušební době výpověď, popřípadě, dám-li ji já, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti či ne?

Když jsem při dvou dětech od roku 2010 do roku 2016 vkuse byla na rodičovské dovolené a poté hned nastoupila do nové práce a měla bych odpracováno jen pár měsíců.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Andrea S., 17.09.2016 08:08
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.10.2016 v 04:30 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak zde platí, že nárok na podporu máte v případě, že v uplynulých dvou letech (před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti), splňuje podmínku minimální účasti na důchodovém pojištění v rozsahu alespoň 12 měsíců.

Do této podmínky minimální účasti 12 měsíců ale nespadá jen doba, kdy jste zaměstnaná, ale započítává se tam i tzv. „náhradní doba“. Do náhradní doby pak spadá mimo jiné i doba, kdy jste na mateřské dovolené (čerpáte PPM), nebo na rodičovské dovolené (čerpáte rodičovský příspěvek).

Takže i když jste v posledních 6 letech nepracovala v zaměstnání, a nyní pracujete pouze několik týdnů, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti je to stejné, jako kdybyste poslední dva roky pracovala. Započítává se vám celá tato doba.

Co se týká výše podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet především na tom, jak dlouho vlastně budete zaměstnaná. Pokud by se jednalo jen o několik málo dní, tak by se výše podpory s největší pravděpodobností neodvíjela od příjmu z aktuálního zaměstnání, ale byla by v základní výši (protože v době, kdy jste na rodičovské, jste měla jen rodičovský příspěvek). Pokud byste byla zaměstnána alespoň měsíc nebo i déle, pak by se výše podpory měla odvíjet od příjmu dosahovaného v novém zaměstnání.

Ještě pro přesnost, ve zkušební době se pracovní poměr zpravidla neukončuje výpovědí, ale rozvázáním pracovního poměru ve zkušební době. Není to jen tak nějaké „slovíčkaření“. U výpovědi se zpravidla řeší výpovědní lhůta a odstupné (pokud se nejedná třeba o okamžitou výpověď z důvodu nějakého hrubého porušení povinností). Při ukončení pracovního poměru ve zkušební době můžete jak vy, tak i zaměstnavatel ukončit pracovní poměr „okamžitě“ bez udávání jakýchkoliv důvodů.

Forma ukončení pracovního poměru pak hraje roli při stanovení výše podpory v nezaměstnanosti. Třeba pokud je pracovní poměr ukončen okamžitou výpovědí z důvodu hrubého porušení kázně nebo předpisů, tak nárok na podporu nemusí být vůbec. Pokud třeba zaměstnanec ukončí pracovní poměr výpovědí bez uvedení vážného důvodu, pak je podpora nižší atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď