Výpověď, odstupné, podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat.

Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 6 platů.

Mám nárok na podporu na úřadu práce???

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana P., 04.05.2017 09:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2017 v 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost, a vy jste tedy nyní nezaměstnaná, pak na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce máte nárok, pokud jsou splněny všechny požadované podmínky. Tedy především to, že splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. minimální doby účasti na důchodovém pojištění), a to v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních 2 letech.

Pokud tuto podmínku splňujete, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V souvislosti s odstupným to pak dále funguje tak, že po dobu, za kterou vám náleží odstupné od zaměstnavatele, se vám podpora v nezaměstnanosti nevyplácí.

Pro názornost, řekněme, že váš pracovní poměr byl ukončen k 30. 4. 2017. Od 1. 5. 2017 jste tedy nezaměstnaná. Pak byste měla do 3 pracovních dní (zde do 4. 5. 2017) zajít na Úřad práce, kde vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání. Tím pádem pak nemusíte řešit placení zdravotního pojištění, protože ho za vás (jako za nezaměstnanou), bude platit stát. Pokud byste nešla na Úřad práce, a byla doma a nezaměstnaná, pak byste si musela sama platit minimální zdravotní pojištění.

I když ale budete na Úřadu práce již od začátku května, tak v tuto chvíli nárok na podporu mít nebudete. Pod dobu, za kterou vám náleží odstupné – zde tedy 6 měsíců se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Neznamená to ale, že byste o ni „přišla“. Dá se to říci tak, že po dobu kdy máte odstupné, je podpora „pozastavena“. Jakmile uplyne oněch 6 měsíců tak vám (pokud budete stále nezaměstnána), začne být vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Délka vyplácení podpory v nezaměstnanosti se pak odvíjí od vašeho věku. Může to být 5 nebo 8 nebo 11 měsíců. Po uplynutí oněch 6 měsíců, za které máte odstupné, pak dostáváte podporu v nezaměstnanosti podle stejných pravidel, jaká platí, když nemáte odstupné. Tedy první dva měsíce je to 65% z průměrné mzdy. Další dva měsíce je to 50% z průměrné mzdy a zbytek doby pak 45%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Prodloužení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den moc Vás prosím o radu, v práci mám smlouvu na dobu neurčitou. Otěhotněla jsem a nyní (28. Května) bude mít syn 3 roky. Vím, že ze zákona mě musejí vzít nazpět, ale dohodli jsme se, že nastoupím až od 1 října (na dohodu) co je nutné udělat? Děkuji vám hezký den

Zobrazit odpověď

Odstupné při skončení pracovní smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den! Chci se zeptat, mám nárok na odstupné, když smlouva podepsána na dobu určitou, od 30. 5. 2016 po 30. 5. 2018? Od zaměstnavatele jsem dostala informaci o skončení pracovního poměru uplynutím sjednané doby 30. 5. 2018. P Považuje se to za výpověď od zaměstnavatele?

Zobrazit odpověď

Odstupné při končící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v květnu 3 roky. Protože mi ho ve školce vezmou až od září, prodloužila jsem si pobírání rodičovského příspěvku do srpna 2018. V zaměstnání, kde jsem před MD pracovala, mé místo převzala manželka majitele firmy a nemají mi co nabídnout, proto budeme řešit ukončení pracovního poměru. Chci se zeptat, zda […]

Zobrazit odpověď

Výpověď pro nadbytečnost – z čeho se počítá odstupné?

-

Dobrý den, dne 31. srpna jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti, pracovní smlouvu jsem měla podepsanou od 1. září.(Předtím jsem od 25. července byla zaměstnána na dohodu). Ve výpovědi je psáno, že mám nárok na dvojnásobek průměrné mzdy. Odstupné se předpokládám počítá z hrubé mzdy předchozího čtvrtletí. Chtěla bych se zeptat, zda-li se můj pracovní […]

Zobrazit odpověď