Výpověď, odstupné, podpora v nezaměstnanosti

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat.

Zaměstnavatel mi dal výpověď pro nadbytečnost. Dostanu odstupné 6 platů.

Mám nárok na podporu na úřadu práce???

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana P., 04.05.2017 09:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.05.2017 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní poměr pro nadbytečnost, a vy jste tedy nyní nezaměstnaná, pak na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce máte nárok, pokud jsou splněny všechny požadované podmínky. Tedy především to, že splňujete podmínku minimální „odpracované“ doby (resp. minimální doby účasti na důchodovém pojištění), a to v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních 2 letech.

Pokud tuto podmínku splňujete, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. V souvislosti s odstupným to pak dále funguje tak, že po dobu, za kterou vám náleží odstupné od zaměstnavatele, se vám podpora v nezaměstnanosti nevyplácí.

Pro názornost, řekněme, že váš pracovní poměr byl ukončen k 30. 4. 2017. Od 1. 5. 2017 jste tedy nezaměstnaná. Pak byste měla do 3 pracovních dní (zde do 4. 5. 2017) zajít na Úřad práce, kde vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání. Tím pádem pak nemusíte řešit placení zdravotního pojištění, protože ho za vás (jako za nezaměstnanou), bude platit stát. Pokud byste nešla na Úřad práce, a byla doma a nezaměstnaná, pak byste si musela sama platit minimální zdravotní pojištění.

I když ale budete na Úřadu práce již od začátku května, tak v tuto chvíli nárok na podporu mít nebudete. Pod dobu, za kterou vám náleží odstupné – zde tedy 6 měsíců se podpora v nezaměstnanosti nevyplácí. Neznamená to ale, že byste o ni „přišla“. Dá se to říci tak, že po dobu kdy máte odstupné, je podpora „pozastavena“. Jakmile uplyne oněch 6 měsíců tak vám (pokud budete stále nezaměstnána), začne být vyplácena podpora v nezaměstnanosti.

Délka vyplácení podpory v nezaměstnanosti se pak odvíjí od vašeho věku. Může to být 5 nebo 8 nebo 11 měsíců. Po uplynutí oněch 6 měsíců, za které máte odstupné, pak dostáváte podporu v nezaměstnanosti podle stejných pravidel, jaká platí, když nemáte odstupné. Tedy první dva měsíce je to 65% z průměrné mzdy. Další dva měsíce je to 50% z průměrné mzdy a zbytek doby pak 45%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Kolik bude podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

-

Dobrý den, Jsem čtrnáct měsíců práce neschopen, tedy od 1. 6. 2022 do 16. 8. 2023. Jak mi bude vypočítaná případná podpora v nezaměstnanosti, pokud bych dal výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti pro vykonávanou práci?

Zobrazit odpověď

Výpověď ze zdravotních důvodů bez nároku na odstupné

-

Dobrý den, vzhledem k mému, stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu, jsem požádala mého zaměstnavatele o převedení na jinou pracovní pozici. Ten mě vyzval k návštěvě  závodní lékařky, která po zhlédnutí mé zdravotní dokumentace od odborných lékařů napsala lékařský posudek: „pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost“. Od zaměstnavatele jsem dostala výpověď s dvouměsíční lhůtou bez odstupného! Je to […]

Zobrazit odpověď

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Podpora po RD – nová smlouva a zkušební doba

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené. Před porodem jsem měla smlouvu na dobu neurčitou na práci v kanceláři (asistentka nákupu). Mám se do práce vracet 6. 6. 2022 ale už nyní mi bylo řečeno, že pozice zanikla a není možné se vrátit na původní pozici. Byla mi nabídnuta práce skladníka, kde […]

Zobrazit odpověď