Vyřazení z Úřadu práce z důvodu nedodržení termínu návštěvy

Dobrý den,

dcera pobírá částečný invalidní důchod v I. skupině.

Nedodržela termín návštěvy na UP a ten jí vyřadil z evidence a musí si sama hradit zdravotní pojištění.

Za jakou dobu se může znovu přihlásit a jaká je výše zdravotního pojištění?

Nikde nepracuje.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva V., 25.04.2017 05:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.201711:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vaše dcera byla vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání (tedy z Úřadu práce), z důvodu nedodržení termínu návštěvy bez uvedení nějakého vážného důvodu proč tak neučinila, pak toto vyřazení spadá pod paragraf 30, odstavec 2, písmeno f, zákona o zaměstnanosti, který říká, že důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání je to když „uchazeč o zaměstnání maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 31).“

V takovém případě vaše dcera může být znovu zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání až po uplynutí doby 6 měsíců od vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale případně možnost – pokud vaše dcera měla pro nedodržení termínu nějaký vážný důvod, podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Toto odvolání by mělo být podáno co nejdříve. Musí se ale jednat o nějaký vážný, objektivní důvod. To, že zapomněla by se, jako vážný důvod nebralo. Odvolání také nemá odkladný účinek, na vydané rozhodnutí.

V případě, že by dcera byla dále nezaměstnaná a současně nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak si musí jako osoba bez zdanitelných příjmů hradit sama zdravotní pojištění.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností platit si minimální zdravotní pojištění se pak stává, pokud za celý kalendářní měsíc nevykonává žádnou výdělečnou činnost (zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost) nebo pokud za ni alespoň část kalendářního měsíce není plátcem pojištění stát.

Pokud k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání došlo v průběhu měsíce, kdy po část měsíce ještě byla vedena v evidenci Úřadu práce, tak v tomto měsíci si zdravotní pojištění platit nemusí. Tam byl po část měsíce plátcem zdravotní pojištění stát. Za následující měsíc si jej už ale uhradit musí.

Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), má povinnost hradit si měsíční zdravotní pojištění ve výši 13,5% z vyměřovacího základu, který odpovídá minimální mzdě. Od 1. 1. 2017 se zvýšila minimální mzda na částku 11000 Kč. Minimální zdravotní pojištění pro OBZP je tedy v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Nárok na podporu po skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, syn bude mít v půlce června 3 roky. Do školky ho nevezmou (mají plno), tudíž až v září. Práci nemám. Otázka zní: mám nárok na nějaké peníze, když nemohu nastoupit do práce z důvodu starání o syna? Na přídavky na dítě nárok nemáme. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, můj pracovní vztah se současným zaměstnavatelem skončí posledním pracovním dnem měsíce května výpovědí z mé strany. Mám sjednané jiné zaměstnání a můj dotaz je následující: z čeho a v jaké procentní výši se vypočítá podpora v nezaměstnanosti, když se ukáže, že pro nového zaměstnavatele nejsem tím co očekával a po měsíční zkušební době […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z důvodu péče o dítě a nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na smlouvu na dobu neurčitou již 7 měsíců. Pracovní doba od 9:00 do 17:00 mi bohužel naprosto nevyhovuje, co se týče péče o téměř čtyřletou dcerku. Nezvládám ji vyzvedávat ze školky a již bohužel nepadají v úvahu ani babičky. Navíc je dcerka často nemocná, což se samozřejmě nelíbí mému zaměstnavateli a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu v nezaměstnanosti při běžící rodičovské dovolené

-

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem týkajícím se mé rodičovské dovolené a nároku na podporu v nezaměstnanosti. V srpnu minulého roku 2017 mi byl ukončen pracovní poměr z důvodu ukončení činnosti mého zaměstnavatele a bylo mi vyplaceno odstupné. Jsem pátým rokem na rodičovské dovolené, kdy mi vyplácení skončí v červenci tohoto roku (nastavila […]

Zobrazit odpověď