Vyřazení z Úřadu práce z důvodu nedodržení termínu návštěvy

Dobrý den,

dcera pobírá částečný invalidní důchod v I. skupině.

Nedodržela termín návštěvy na UP a ten jí vyřadil z evidence a musí si sama hradit zdravotní pojištění.

Za jakou dobu se může znovu přihlásit a jaká je výše zdravotního pojištění?

Nikde nepracuje.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Eva V., 25.04.2017 05:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.201711:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že vaše dcera byla vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání (tedy z Úřadu práce), z důvodu nedodržení termínu návštěvy bez uvedení nějakého vážného důvodu proč tak neučinila, pak toto vyřazení spadá pod paragraf 30, odstavec 2, písmeno f, zákona o zaměstnanosti, který říká, že důvodem pro vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání je to když „uchazeč o zaměstnání maří součinnost s krajskou pobočkou Úřadu práce (§ 31).“

V takovém případě vaše dcera může být znovu zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání až po uplynutí doby 6 měsíců od vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Je ale případně možnost – pokud vaše dcera měla pro nedodržení termínu nějaký vážný důvod, podat odvolání proti rozhodnutí Úřadu práce o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Toto odvolání by mělo být podáno co nejdříve. Musí se ale jednat o nějaký vážný, objektivní důvod. To, že zapomněla by se, jako vážný důvod nebralo. Odvolání také nemá odkladný účinek, na vydané rozhodnutí.

V případě, že by dcera byla dále nezaměstnaná a současně nebyla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, pak si musí jako osoba bez zdanitelných příjmů hradit sama zdravotní pojištění.

Osobou bez zdanitelných příjmů s povinností platit si minimální zdravotní pojištění se pak stává, pokud za celý kalendářní měsíc nevykonává žádnou výdělečnou činnost (zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost) nebo pokud za ni alespoň část kalendářního měsíce není plátcem pojištění stát.

Pokud k vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání došlo v průběhu měsíce, kdy po část měsíce ještě byla vedena v evidenci Úřadu práce, tak v tomto měsíci si zdravotní pojištění platit nemusí. Tam byl po část měsíce plátcem zdravotní pojištění stát. Za následující měsíc si jej už ale uhradit musí.

Osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP), má povinnost hradit si měsíční zdravotní pojištění ve výši 13,5% z vyměřovacího základu, který odpovídá minimální mzdě. Od 1. 1. 2017 se zvýšila minimální mzda na částku 11000 Kč. Minimální zdravotní pojištění pro OBZP je tedy v roce 2017 částka 1485 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď