Výše čisté mzdy k výpočtu podpory v nezaměstnanosti

Dobrý den,

dnes mi přišlo rozhodnutí o výši podpory v nezaměstnanosti, ve které byl zmíněn průměrný čistý měsíční výdělek.

Chtěla bych se zeptat, z jak dlouhého období před výpovědí se počítá a jakým způsobem se do tohoto započítává práce přesčas (měsíčně odpracovaných 60-90 hodin nad plný úvazek + příplatek za víkend, svátek, noc) respektive jak moc se „může lišit“ od čisté mzdy, kterou jsem pravidelně dostávala a mám například na výplatní pásce?

V mém případě je totiž rozdíl více než 5 tisíc.

Dále bych se chtěla zeptat, jakým způsobem bych pak případně mohla doložit výši čisté mzdy pracovnímu úřadu? Můžu použít například výplatní pásku?

Vím, že jsem jim již dávala Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, bohužel jsem si nevšimla částky, která zde byla vyplněna zaměstnavatelem

Dotaz poslal/a: Darina S., 30.06.2017 18:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.07.2017 v 16:37 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti nehraje ani tak roli to, jakou jste dostávala čistou mzdu pravidelně/obvykle, jako spíše to, jaká byla vaše mzda v rozhodném období. Konkrétně se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrného výdělku v předchozím kalendářním čtvrtletí – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

V tomto zákonu je pak odkazováno na jiný zákon – Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 351 – 354:

§ 353

(1) Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

§ 354

(1) Není-li v tomto zákoně dále stanoveno jinak, je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí.

V dotazu nepíšete, kdy jste si o podporu v nezaměstnanosti žádala, ale pokud to bylo například v měsíci červen 2017, pak by se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjela z předchozího kalendářního čtvrtletí. Měsíc červen spadá do 2 čtvrtletí, výpočet by se tedy odvíjel z příjmů v prvním kalendářním čtvrtletí – tedy leden – březen.

Tím, že do tohoto čtvrtletí spadá třeba i únor, což je kratší měsíc, tak je možné, že jste třeba právě v tomto měsíci měla z nějakého důvodu nižší příjem, který pak ovlivnil výsledný průměr? Pro účely podpory v nezaměstnanosti se používá průměr za tyto tři měsíce. Ten se pak může lišit od toho, co jste měla na výplatní pásce v některém z měsíců.

Je tedy otázka, jaké byly vaše příjmy v tomto období. Je samozřejmě možné, že zaměstnavatel udělal chybu (resp. mzdová účetní, která vystavovala příslušné potvrzení o průměrném výdělku pro účely podpory v nezaměstnanosti). Pak se můžete obrátit tam s žádostí o kontrolu – jestli částka uvedená v potvrzení byla správná.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď