Výpočet výše mzdy při insolvenci

Dobrý den,

mám vyhlášenou insolvenci a do dnešní doby jsem měl k výplatě něco přes třináct tisíc. Nyní jsem změnil zaměstnání a najednou mám mít pouze 9000 kč.

Platím alimenty na dvě dcery a nechápu, když u jednoho zaměstnavatele je výplata 13 a druhého 9 tisíc.

Nevím, kdo udělal chybu, jestli první zaměstnavatel nebo ten současný.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Jiří F., 29.11.2016 16:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.11.2016 v 17:01 napsal/a:

Dobrý den,

Pokusím se vám odpovědět, ale bude to spíše jen teoretická odpověď. Nevím totiž, jaká je Vaše hrubá mzda. Exekuční srážky při insolvenci se provádí z čisté mzdy, která zůstává po odečtení sociálního, zdravotního pojištění, daní apod. Záleží i na tom, jaké daňové slevy a zvýhodnění jsou ve výplatě zahrnuty.

Nebo záleží i na tom, z čeho se Vaše mzda skládá. Třeba pokud jste u prvního zaměstnavatele dostával část platu jako „diety“ (cestovní náhrady), pak tyto nepodléhají exekučním srážkám ze mzdy, kdežto základní části mzdy ano.

Rozdíl třeba může být dán i jen tím, že u prvního zaměstnavatele byste uplatňoval daňové zvýhodnění na děti? Jen pro příklad – pokud by byla vaše hrubá mzda 20000 Kč, a vy neuplatňoval slevy na dítě, pouze základní slevu na poplatníka, pak je čistá mzda 15850 a po exekučních srážkách z důvodu insolvence vám zůstane 9269 Kč (není uplatněna ani nezabavitelná částka na děti). Pokud při stejné mzdě (20000 Kč hrubého měsíčně) uplatníte daňovou slevu na dvě děti, pak je čistá mzda 18384 Kč a po exekučních srážkách vám zůstane 12 308 Kč.

Také může svou roli hrát i to, jaká je vlastně vaše současná mzda u nového zaměstnavatele. Pokud je jiná než u původního, tak to hraje také svoji roli.

Při výpočtu exekučních srážek při insolvenci se postupuje tak, že nejprve se započítá základní nezabavitelná částka, což je 6178,67 Kč. Za každé vyživované dítě by se částka měla navýšit o 1544,67 Kč (ví váš nový zaměstnavatel, že máte dvě děti?).

Pokud je zbytek mzdy vyšší než 9286 Kč, tak vše nad toto se zabavuje. Zbytek mzdy (buď oněch 9286 Kč, nebo pokud je zbytek nižší než 9286 Kč, tak pouze tato nižší částka) se rozdělí na třetiny. První dvě třetiny jsou zabaveny, poslední třetina by se měla připočítat k nezabavitelné částce a zůstat vám.

Bez toho, že bych znala vaši hrubou mzdu, to jaké jsou uplatněny daňové slevy a zvýhodnění a jaká je tedy čistá mzda už vám více neporadím. Pokud máte pochybnosti o tom, zda jsou srážky ze mzdy prováděny správně, tak se obraťte na Vaši mzdovou účetní – můžete jí případně ukázat i výplatní pásku z předchozího zaměstnání a poprosit ji o vysvětlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď