Výše nezdaněného přivýdělku během pracovní neschopnosti

Byla mi nabídnuta možnost přivydělat si vyplňováním dotazníků pro výzkum trhu.

Tyto výzkumy probíhají nepravidelně během celého roku.

Zajímá mě, zda musím tyto malé příjmy danit, resp. do jaké výše ročního výdělku to dělat nemusím.

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Renata Z., 30.01.2016 13:55

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.01.2016 19:23 napsal/a:
 

Dobrý den,

Obecně platí, že daňové přiznání musí podávat každý, kdo měl za zdaňovací období (aktuálně tedy rok 2015), hrubé příjmy (bez odpočtu výdajů) ve výši alespoň 15 tisíc Kč, které jsou předmětem daně z příjmů FO.

To, jestli, a jakou daň pak zaplatíte, závisí na více faktorech. Mimo jiné i na tom, jestli to je Váš jediný příjem, nebo jestli máte další příjmy ze zaměstnání nebo podnikání. Dále pak záleží na tom, zda si můžete uplatnit nějaké daňové slevy nebo bonusy (třeba na děti, nebo díky darování krve, placení životního pojištění apod.)

Záleží také, o jakou činnost by se jednalo. Pokud by to byla práce na DPP (dohoda o provedení práce), pak mohou nastat tyto možnosti:

1) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele je maximálně 10 tisíc Kč / měsíc a zaměstnanec nepodepíše prohlášení poplatníka:

  • Zaměstnavatel srazí z odměn daň 15 %. Zaměstnanec tyto příjmy nemusí nikde uvádět, ale může, takže pokud má během roku celkově nízké příjmy, získá zpět sraženou 15% daň z příjmu. Zaměstnavatel mu po skončení roku na požádání vydá Potvrzení o příjmu, tyto příjmy uvede zaměstnanec ve svém daňovém přiznání a finanční úřad mu vrátí sraženou daň.

2) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele je maximálně 10 tisíc Kč / měsíc, ale zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka

nebo

3) Součet odměn u jednoho zaměstnavatele je vyšší než 10 tisíc Kč / měsíc:

  • V obou případech zaměstnavatel odvede z odměny 15 % zálohu daně z příjmů, při podepsaném Prohlášení poplatníka sníží zálohu o slevy z daně. Po konci roku vydá zaměstnavatel zaměstnanci Potvrzení o příjmu a zaměstnanec zahrne odměny do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy. (Pokud má zaměstnanec v jednom měsíci dva nebo více příjmů zdaněných zálohovou daní, například mzdu od jednoho zaměstnavatele a odměnu za Dohodu o provedení práce od jiného zaměstnavatele, musí daňové přiznání podat povinně.)

Pokud by to byla práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti):

  • Odměny z Dohody o pracovní činnosti se zdaňují stejně jako příjmy z pracovního poměru. To znamená, že z odměny v jakékoliv výši odvede zaměstnavatel 15 % zálohu daně z příjmů. A jestliže zaměstnanec podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, sníží zálohu o daňová zvýhodnění.

A nakonec, pokud byste danou činnost vykonávala jako OSVČ (vedlejší činnost), pak platí, že v případě, že by váš celkový příjem z tohoto podnikání byl nižší, než 6000 Kč (opět hrubý příjem, resp. obrat), pak se nemusí podávat DP. Jinak také ano.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,