Výše podpory v nezaměstnanosti po RD

Dobrý den,

Začátkem června mi končí rodičovská dovolená.

Zaměstnání mám, ale vzhledem k tomu, že nemám pro syna školku (až od září) a zůstala jsem s dětmi bohužel sama (otec se nezajímá)nemohu se do zaměstnání vrátit a budu muset dát výpověď.

Chci se zeptat, z čeho se počítá výše podpory v nezaměstnanosti. Slyšela jsem, že pokud nastoupím po rodičovské alespoň na pár dní do zaměstnání, tak se bude podpora počítat z průměrné mzdy.

Na pár dní by mi pomohla sestra s hlídáním a do září to musíme nějak vydržet, jenže nemůžeme být bez peněz.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kamila R., 07.03.2016 12:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 v 19:34 napsal/a:

Dobrý den

Pokud ihned po skončení rodičovské dovolené nastoupíte na Úřad práce, jako nezaměstnaná, pak se opravdu podpora v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR. V takovém případě, dostáváte první dva měsíce 0,12 násobek průměrné mzdy, další tři měsíce pak 0,11 násobek průměrné mzdy (tedy cca 3400 Kč první dva měsíce a pak necelé 3200 další tři měsíce).

Viz Zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Vy konkrétně spadáte pod bod C, protože v posledních 2 – 3 letech jste nepracovala a není tedy u vás možné stanovit vyměřovací základ pro výpočet podpory.

Pokud byste ale po skončení rodičovské dovolené nastoupila do zaměstnání, a zde nějakou kratší dobu pracovala, pak se výše podpory v nezaměstnanosti bude odvíjet právě z příjmu, který dosáhnete po skončení rodičovské dovelené (tedy z Vašeho platu).

Záleží i na tom, jaké má „plány“ Váš zaměstnavatel. Nejsou výjimky, že žena sice po rodičovské nastoupí zpět do zaměstnání, ale rovnou dostane výpověď ze zaměstnání + dvouměsíční výpovědní lhůtu + odstupné. I v takovém případě se výše podpory odvíjí z tohoto příjmu ze zaměstnání, jen je pak výplata podpory „odložena“ o počet měsíců, za které náleží odstupné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď

Těhotenství a práce v zahraničí

-

Krásný dobrý den. Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho? Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání. Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní) Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď