Z čeho se vypočte základ PPM při nástupu do zaměstnání zpět po RD

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, z čeho se bude vypočítávat PPM, když jsem se po RD vrátila k původnímu zaměstnavateli (zde pracuji již několik let), kde jsem od 06 do 08/2015 pracovala na částečný úvazek (40 hod měsíčně), od 09/2015 na plný úvazek (40 hod. týdně) a na MD bych měla nastupovat 06/2016.

Tudíž nemám odpracovaných znovu 12 měsíců a navíc jsem byla několikrát i v pracovní neschopnosti a případná další PN není do června 2016 vyloučena. Díky moc!

Dotaz poslal/a: Jana N., 13.01.2016 19:07

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.01.2016 8:31 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká výpočtu výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství) na druhé dítě, tak zde mimo jiné záleží i na tom, jestli na druhou mateřskou nastoupíte do věku 4 roků prvního dítěte, pokud ano pak platí ustanovení zákona o nemocenském pojištění (tj. Zákon o nemocenském pojištění - č. 187/2006 Sb.), paragraf 19, písmeno 3:

§ 19

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy, i v takovém případě se spočítá výše mateřské na základě posledního zaměstnání. Pokud by ale takto vypočtená PPM byla nižší než PPM na kterou byste měla nárok na základě příjmů v době před první mateřskou, pak máte „automaticky“ nárok na tuto vyšší PPM (stanovenou na základě příjmu z doby před první mateřskou).

Dále, pokud byste na mateřskou nastupovala až později (nevím, jak Vám to přesně vychází vzhledem k věku prvního dítěte). Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, se započítává do limitu 270 kalendářních dní. U PPM není podmínka, abyste odpracovala 12 měsíců, ale je podmínka aby zaměstnanecký poměr (resp. účast na nemocenském pojištění), trval nejméně 270 kalendářních dní za posledních 2 roky. Tj. pokud jste v poslední době strávila „nějakou“ dobu v pracovní neschopnosti tak to nevadí.

Dále doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené, je tzv. vyloučená doba, tj. i kdybyste po skončení rodičovské neplnila podmínku 270 kalendářních dní, pak nárok mít můžete, protože doba, kdy jste byla na rodičovské, se „přeskočí“.

Co se týká výše PPM, tak příjem z nemocenské, rodičovské nebo mateřské se do výpočtu výše PPM nijak nezahrnuje.

Výše PPM by se měla odvíjet od příjmů z posledního zaměstnání. Nevím jak to u Vás přesně je. Pokud máte se zaměstnavatelem pouze jednu smlouvu, pouze se u ní měnil rozsah (počet hodin), pak by do výpočtu zřejmě vstupovala celá doba, kdy pracujete pro tohoto zaměstnavatele. Pokud jste ale měla na zkrácený úvazek jinou pracovní smlouvu než pak na klasický úvazek, pak by se PPM odvíjela zřejmě jen od této poslední smlouvy.

Každopádně ale stále platí to, co jsem psala již v úvodu, že pokud je Vašemu prvnímu dítěti méně než 4 roky, pak se přihlíží i k tomu, jaké jste měla příjmy před první mateřskou.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,