Žádost o porodné na druhé dítě

Dobrý den,

započítává se v žádosti o porodné do příjmů také výše alimentů, které pobírám na 3 letého syna po rozvodu? Žiju ve společné domácnosti s přítelem a čekám s ním druhé dítě, jsem na rizikovém těhotenství v pracovní neschopnosti.

Předem moc děkuji za odpověď,

Dotaz poslal/a: Alena N., 17.01.2016 10:33
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.01.2016 v 11:29 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká příjmů, které se započítávají při posuzování žádosti o porodné, tak ty jsou poměrně přesně vyjmenovány příslušným zákonem – konkrétně se jedná o zákon o státní sociální podpoře - č. 117/1995 Sb., paragraf 4 a 5.

Vaší situace se pak přímo týká paragraf 5, odstavec b, písmeno 2

§5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují:

b) z příjmů, které jsou podle § 4 odst. 1 a § 6 odst. 9 zákona o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů, jsou to:

2. příjem přijatý v rámci plnění vyživovací povinnosti podle zákona o rodině nebo obdobná plnění poskytovaná ze zahraničí, s výjimkou uvedeného příjmu, náhrady nebo uvedeného plnění, poskytnutých v rozhodném období z příjmů osoby, která se pro účely stanovení rozhodného příjmu považuje za společně posuzovanou osobu s osobou, která toto výživné nebo plnění přijala,

Z výše uvedeného zákona tedy vyplývá, že i výživné (alimenty), které dostáváte na první dítě, se bude započítávat, jako příjem v rozhodném období za které se bude posuzovat nárok na porodné na druhé dítě.

Mezi příjmy se v zásadě počítá téměř vše (všechny běžné příjmy), třeba i přídavky na dítě (pokud je na první dítě pobíráte), nebo rodičovský příspěvek (pokud jej ještě máte) nebo podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Sociální dávky – na co máme nárok po narození dítěte?

-

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, dozvěděl jsem se, že má bývalá přítelkyně, která žila v jiné domácnosti než já, porodila mé miminko. Momentálně jsme se tedy k sobě vrátili, a bydlíme ve společné domácnosti. Chtěl jsem se zeptat, na co máme nárok? Porodné, mateřská, příspěvek na dítě, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení, a […]

Zobrazit odpověď

Porodné – student + OSVČ, jak se dokládá příjem?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak se dokládají příjmy při žádosti o porodné v případě, že jsem studentka a přítel OSVČ. Termín porodu vychází na konec září, chápu tedy správně, že pokud bychom žádali např. na začátku října, dokládáme příjmy za červenec-září? Pokud jsem studentka, dokládám místo příjmů (které jsou nulové) jen potvrzení o […]

Zobrazit odpověď

Porodné – manžel dlouhodobě nezaměstnaný, já na neschopence

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam nárok na porodné, jestliže je manžel dlouhodobě nezaměstnaný? A já před nástupem na mateřskou jsem 2 měsíce na neschopence, a předtím jsem pracovala 5let v kuse? Nevím, jestli se to nepočítá, že jsem měla dříve příjem vyšší než 2,8 násobek životního minima, tudíž bych na porodné nedosáhla. Děkuji

Zobrazit odpověď

Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

-

Dobrý den. Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan). Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Zobrazit odpověď