Zdravotní pojištění na UP

Ještě dodatek k té smlouvě o provedení školení v dotazu ze 4. 3. Šlo mi o to, že jsem až toho 1. zjistila ze nebudu na smlouvě a tudíž jsem se nenahlásila na UP a za ten 1. měsíc nemám žádnou fixní mzdu, pouze případné provize, pokud by se hned podařilo.

Musím tedy jít do pojišťovny a zaplatit pojištění za ten měsíc? A nečeká mě nějaký postih za to, že jsem to neudělala hned 1. 3.? A pokud to vyřídím s pojišťovnou, tak na UP už nemusím..?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana Š., 10.03.2016 18:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 v 15:21 napsal/a:

Dobrý den,

Omlouvám se, ale Vašemu dotazu zcela nerozumím. Resp. odkazujete se na nějaký předchozí dotaz. Téměř každý den zde odpovídáme na 10 a více různých dotazů, navíc se střídáme s kolegou, a to se opravdu nedá „udržet v hlavě“. Zkoušela jsem Váš původní dotaz hledat v naší databázi, ale nějak se mi to nepovedlo, takže trochu „tápu“.

Pokusím se tedy odpovědět obecně, snad Vám to pomůže.

V době, kdy jste vedena v evidenci úřadu práce, můžete pracovat, ale výdělek nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy (minimální mzda je nyní 9900 Kč, tedy maximální příjem může být 4950 Kč). Pokud by byl Váš příjem vyšší, pak je to již důvod pro to, aby Vás UP vyřadil z evidence.

Současně platí, že pokud máte jakýkoliv příjem v době, kdy jste evidovaná na UP, tak přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti (pro samotnou evidenci na UP je možný výdělek do 1/2 minimální mzdy, pro nárok na podporu pak žádný).

V době kdy jste zařazena v evidenci UP za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

Zdravotní pojištění se hradí povinně dle příslušného zákona. Pokud není plátcem stát (studenti, nezaměstnaní, děti, důchodci, ženy na mateřské/rodičovské) nebo zaměstnavatel, pak si ZP musí hradit každý sám.

V případě, že se jedná o práci na DPP, pak za vás zaměstnavatel hradí ZP pouze v případě, že měsíční příjem přesáhne 10 tisíc korun. V případě že by se jednalo o práci na DPČ, pak zaměstnavatel hradí ZP v případě, že dohodnutá měsíční odměna přesahuje 2500 Kč měsíčně. Pokud Vaše zaměstnání nespadá do některé z těchto dvou kategorií, pak si musíte ZP uhradit sama.

Pokud jste v evidenci úřadu práce a začínáte pracovat, pak máte povinnost ohlásit tuto změnu do 8 kalendářních dní.

Pokud jste zatím nebyla vedena v evidenci UP, pak pochopitelně nemáte žádnou povinnost chodit na UP. Evidence na UP je Vaše právo, ne povinnost.

Pokud byste ale část doby mezi ukončením posledního zaměstnání a zahájením nového, nepracovala, pak byste měla za tuto dobu doplatit zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů hradíte ZP ve výši 1337 Kč měsíčně (resp. za každý den je to cca 44,60 Kč).

Zdravotní pojištění je možné doplatit i zpětně, pokud by se jednalo o nějaký delší časový odstup (v řádu měsíců), pak je možné že pojišťovna naúčtuje i úroky, ale pokud se jedná jen o „pár týdnů“ tak to zpravidla nebývá žádný velký problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Co mám dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, po ukončení střední školy jsem v září nastoupila na úřad práce, kde jsem brzy zjistila, že jsem těhotná. Tudíž jsem nestihla najít zaměstnání a po porodu jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, dostávám rodičovský příspěvek na 3 roky (po skončení RD se nemám kam vrátit do zaměstnání). S manželem se rozmýšlíme nad druhým dítětem. […]

Zobrazit odpověď

Přihlášení po rodičovské dovolené na UP a nárok na podporu

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a od února 2017 mám nastoupit do práce, ale budu se stěhovat, ještě nevím kam pořádně, a jsem stále zaměstnána, ale musím dat výpověď, protože nemůžu dojíždět. Budu mít nárok na nějakou podporu od úřadu práce?

Zobrazit odpověď

Těhotenství a práce v zahraničí

-

Krásný dobrý den. Pracuji momentálně mimo Českou Republiku, ale budu se vracet. Zjistila jsem, že jsem těhotná. Pokud se přihlásím na pracovní úřad, mám možnost dostat nějakou podporu v nezaměstnanosti? A na jak dlouho? Dohromady pracuji 3 roky. 2 roky jsem pracovala v Čechách a teď rok v zahraničí. Předem děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Musím jít na úřad práce po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se musím hlásit na úřad práce, pokud jsem skončila ve stávajícím zaměstnání (24.11), a od 1.12 nastupuju do nového zaměstnání. Budu jsi muset platit něco sama? (Sociální, zdravotní) Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď