Zdravotní pojištění na UP

Ještě dodatek k té smlouvě o provedení školení v dotazu ze 4. 3. Šlo mi o to, že jsem až toho 1. zjistila ze nebudu na smlouvě a tudíž jsem se nenahlásila na UP a za ten 1. měsíc nemám žádnou fixní mzdu, pouze případné provize, pokud by se hned podařilo.

Musím tedy jít do pojišťovny a zaplatit pojištění za ten měsíc? A nečeká mě nějaký postih za to, že jsem to neudělala hned 1. 3.? A pokud to vyřídím s pojišťovnou, tak na UP už nemusím..?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana Š., 10.03.2016 18:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2016 v 15:21 napsal/a:

Dobrý den,

Omlouvám se, ale Vašemu dotazu zcela nerozumím. Resp. odkazujete se na nějaký předchozí dotaz. Téměř každý den zde odpovídáme na 10 a více různých dotazů, navíc se střídáme s kolegou, a to se opravdu nedá „udržet v hlavě“. Zkoušela jsem Váš původní dotaz hledat v naší databázi, ale nějak se mi to nepovedlo, takže trochu „tápu“.

Pokusím se tedy odpovědět obecně, snad Vám to pomůže.

V době, kdy jste vedena v evidenci úřadu práce, můžete pracovat, ale výdělek nesmí překročit jednu polovinu minimální mzdy (minimální mzda je nyní 9900 Kč, tedy maximální příjem může být 4950 Kč). Pokud by byl Váš příjem vyšší, pak je to již důvod pro to, aby Vás UP vyřadil z evidence.

Současně platí, že pokud máte jakýkoliv příjem v době, kdy jste evidovaná na UP, tak přicházíte o nárok na podporu v nezaměstnanosti (pro samotnou evidenci na UP je možný výdělek do 1/2 minimální mzdy, pro nárok na podporu pak žádný).

V době kdy jste zařazena v evidenci UP za Vás zdravotní pojištění hradí stát.

Zdravotní pojištění se hradí povinně dle příslušného zákona. Pokud není plátcem stát (studenti, nezaměstnaní, děti, důchodci, ženy na mateřské/rodičovské) nebo zaměstnavatel, pak si ZP musí hradit každý sám.

V případě, že se jedná o práci na DPP, pak za vás zaměstnavatel hradí ZP pouze v případě, že měsíční příjem přesáhne 10 tisíc korun. V případě že by se jednalo o práci na DPČ, pak zaměstnavatel hradí ZP v případě, že dohodnutá měsíční odměna přesahuje 2500 Kč měsíčně. Pokud Vaše zaměstnání nespadá do některé z těchto dvou kategorií, pak si musíte ZP uhradit sama.

Pokud jste v evidenci úřadu práce a začínáte pracovat, pak máte povinnost ohlásit tuto změnu do 8 kalendářních dní.

Pokud jste zatím nebyla vedena v evidenci UP, pak pochopitelně nemáte žádnou povinnost chodit na UP. Evidence na UP je Vaše právo, ne povinnost.

Pokud byste ale část doby mezi ukončením posledního zaměstnání a zahájením nového, nepracovala, pak byste měla za tuto dobu doplatit zdravotní pojištění. Jako osoba bez zdanitelných příjmů hradíte ZP ve výši 1337 Kč měsíčně (resp. za každý den je to cca 44,60 Kč).

Zdravotní pojištění je možné doplatit i zpětně, pokud by se jednalo o nějaký delší časový odstup (v řádu měsíců), pak je možné že pojišťovna naúčtuje i úroky, ale pokud se jedná jen o „pár týdnů“ tak to zpravidla nebývá žádný velký problém.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Znovu přihlášení na ÚP

-

Dobrý den, byla jsem zaregistrovaná na ÚP, potom jsem si našla práci, ale po 3 měsících jsem z práce odešla. Když se půjdu na ÚP znovu zaregistrovat, musím s sebou mít zápočtový list nebo něco jiného? Doma jsem již 3 týdny, za tu dobu si budu muset zaplatit zdravotní pojištění sama? Děkuji

Zobrazit odpověď

Konec RD a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, 25.3. mi končí RD a tudíž bych se měla vrátit do zaměstnání. Zaměstnavatel ale nejen že pro mne nemá práci, ale také změnil místo podnikání. Nemá tedy problém s tím, dát mi výpověď s uvedením §52. Vím tedy, že mi od prvního následujícího měsíce poběží dvouměsíční výpovědní lhůta a po ní bych měla […]

Zobrazit odpověď

Životní minimum po skončení podpory

-

Dobrý den, tímto měsícem mi konci podpora, sociální dávku mi doplácejí 2.100. Údajně jdou dávky měsíc pozadu. Mne však trápí, že příští měsíc budu pouze na hmotné nouzi 2.100 Kč. Neměla bych dostat celé životní minimum. Jsem samoživitelka. děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Registrace na UP po RD

-

Dobrý den, v dubnu 2016 mi končí rodičovská dovolená a chtěla bych se ihned poté (do 3 dnů) zaregistrovat na UP. Do zaměstnání, ale mohu nastoupit až od září, protože od září začne syn navštěvovat školku. Je možné, že mě UP vůbec nezaregistruje neboť je zjevné, že po dobu 5 měsíců, tedy do září (co […]

Zobrazit odpověď