Změna pobytu během nemocenské

Dobrý den,

chtěla bych se s Vámi poradit. Jsem na neschopence, ve 21. týdnu těhotenství. Pobývám na adrese, kde bydlíme s přítelem. Bylo by možné čas od času strávit víkend na mé trvalé adrese u mých rodičů?

Brala jsem tuto skutečnost automaticky jako reálnou, ale sestřička u lékaře o tom nechtěla ani slyšet.

Na neschopence jsem z důvodu rizikového povolání, jinak se cítím v pořádku. Vycházky mám stanovené na šest hodin denně.

Děkuji Vám za vyjádření.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Petra G., 13.03.2018 14:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.03.2018 v 18:21 napsal/a:

Dobrý den,

Změna místa pobytu během pracovní neschopnosti je obecně možná. Zákon tuto možnost připouští. V případě, že se jedná o změnu místa pobytu v rámci České republiky, pak je rozhodnutí o této změně v kompetenci vašeho ošetřujícího lékaře (lékaře, který vám vystavil neschopenku).

Pokud by se mělo jednat o změnu místa pobytu na místo mimo území ČR, pak je nutné vyplnit speciální formulář, a požádat o souhlas příslušný úřad (ČSSZ, resp. okresní správu sociální zabezpečení).

Možnost změnit místo pobytu během nemocenské je stanovena zákonem číslo 187/2006 Sb., zákon o nemocenském pojištění, kde je v paragrafu 56 uvedeno toto:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Takže tedy o povolení změny místa pobytu během nemocenské musíte požádat svého lékaře, a je to na jeho rozhodnutí. Lékař změnu povolit může nebo nemusí. Je to v jeho kompetenci. Povolení změny místa pobytu si není možné nějak nárokovat nebo jej vymáhat.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď