Změna pobytu v nemocenském stavu

Dobrý den,

jsem po operaci ramene. Netušil jsem, že to bude tak na dlouho a v prosinci jsem si zaplatil dovolenou v česku.

Poprvé na chatě s vnučkou ale to je vedlejší. Je možné změnit na tento týden adresu? Znám jen číslo chaty, víc nevím.

děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Ladislav V., 25.04.2017 22:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.04.2017 v 12:11 napsal/a:

Dobrý den,

V případě pracovní neschopnosti, kdy vám jsou vypláceny nemocenské dávky, máte povinnost dodržovat určité podmínky. Mezi tyto podmínky patří mimo jiné povinnost zdržovat se během pracovní neschopnosti v místě pobytu – který je uveden na neschopence. Také máte povinnost dodržovat léčebný postup a řídit se pokyny ošetřujícího lékaře. V neposlední řadě pak máte povinnost dodržovat režim povolených vycházek.

V době kdy jste v pracovní neschopnosti je možné dočasně nebo i trvale změnit místo pobytu. Děje se tak s předchozím souhlasem vašeho lékaře. Ten, pokud to umožňuje váš zdravotní stav a pokud tím nedochází k narušení léčebného režimu, vám může povolit změnu místa pobytu. Viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 56:

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti a v období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 v období prvních 21 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění; o souhlas orgánu nemocenského pojištění žádá tento orgán pojištěnec.

Pozor ale na to, že i když dojde ke změně místa pobytu, tak i na novém místě máte stále povinnost dodržovat režim vycházek. Během pracovní neschopnosti vám lékař může povolit vycházky maximálně pod dobu 6 hodin v průběhu dne v časovém rozmezí 7 – 19 hodin. Viz stejný paragraf:

(6) Vycházky podle odstavce 2 písm. c) může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu dočasně práce neschopného pojištěnce a který nenarušuje stanovený individuální léčebný postup. Ošetřující lékař může vycházky povolit podle věty první nejvýše v celkovém rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin; přitom vymezí konkrétní časový úsek nebo časové úseky těchto vycházek. Výjimečně může ošetřující lékař v případech, kdy mimořádně náročný léčebný plán, probíhající intenzivní léčba, nepříznivé vedlejší účinky léčby nebo celkově závažný zdravotní stav neumožňují pojištěnci, aby využil pevně stanovenou dobu vycházek, na žádost dočasně práce neschopného pojištěnce a po předchozím písemném souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění uděleného na základě žádosti ošetřujícího lékaře povolit, aby si tento pojištěnec volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Povolit vycházky podle věty třetí lze nejvýše na dobu 3 měsíců; takto lze vycházky povolit i opakovaně.

Prakticky to tedy znamená, že i kdybyste byl nějakou dobu na „dovolené“ (lékař by souhlasil se změnou místa pobytu), může vás kontrola navštívit i na této chatě. Tedy v době mimo povolené vycházky byste se musel zdržovat na chatě – nemohl byste třeba dělat nějaké celodenní výlety apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a DPČ s platem 13 000 Kč

-

Dobrý den, můj otec se po nemoc vrací do práce, kde mu zaměstnavatel nabídl DPČ, kde bude mít napsaný příjem cca 13 000 Kč. Chci se zeptat, jak je to s případnou nemocenskou? Četla jsem, že je důležitá sjednaná, započitatelná částka. Moc tomu nerozumím a potřebujeme si být jistí, jak to funguje. Aby se pak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jsem zaměstnaný až do roku 12/2019 a nyní jsem od 1. 4. 2018 na nemocenské. Chtěl bych dát výpověď s dvouměsíční lhůtou od 1. 4. 2018, to znamená, že bych od 1. 6. 2018 byl nezaměstnaný. Zajímá mě ale, zda mohu či nemohu i potom pobírat nemocenskou, nebo se […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy a těhotenství

-

Dobrý den, chci se zeptat na těhotenství a smlouvu na dobu určitou. V březnu 2018 jsem zjistila těhotenství, učím ve školství a smlouvu mám pouze do 30. 6. 2018, kdy bych měla být ve 4 měsíci těhotenství. Termín porodu mám koncem listopadu. Zajímá mě, jestli (po skončení pracovní smlouvy) je pro mě lepší nastoupit na […]

Zobrazit odpověď