Změna trvalého bydliště – příspěvek na bydlení

Dobrý den,

obracím se na Vás s poněkud nestandardním dotazem ohledně příspěvku na bydlení.

Přítel (30 let) v červnu ukončil studium na vysoké umělecké škole. Od té doby se snaží vybudovat podmínky pro vlastní podnikání v oboru, ale za kalendářní rok 2015 neměl žádný příjem (předtím měl jen jednorázové příjmy na DPP, ale trvale zaměstnán nebyl) a v nejbližší době ještě příjem asi mít nebude.

Má trvalé bydliště vedené u rodičů mimo Prahu, ale reálně žije již několik let v podnájmu v Praze. Zatím se snažil situaci utáhnout sám z úspor a nenahlásil se ani na úřadu práce. Nyní bohužel prostředky pro živobytí a udržení bytu docházejí. Je možné, že kdyby si změnil místo trvalého bydliště na Prahu, měl by nárok na příspěvek na bydlení?

Předem Vám moc děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Prosím Anonymní, 20.01.2016 10:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.01.2016 v 15:49 napsal/a:

Dobrý den,

co se týká příspěvku na bydlení tak u něj jsou dvě hlavní podmínky, aby mohl být přiznán:

  • Žadatel musí být vlastníkem daného bytu/domu, nebo zde mít uzavřenou platnou nájemní smlouvu
  • Žadatel musí mít v daném bytě/domě vedené trvalé bydliště.

Takže ano, pokud by si přítel změnil adresu trvalého pobytu, tak by splňoval jednu z těchto dvou hlavních podmínek.

Problém ale si bude už s tou první podmínkou. V dotazu píšete, že Váš přítel žije v podnájmu. Pokud tak tomu skutečně je – pokud má uzavřenou pouze podnájemní smlouvu, pak by mu nárok na příspěvek na bydlení nevzniknul. To je typicky příklad pokud má někdo uzavřenou nájemní smlouvu na byt s majitelem, a dále pak část bytu pronajímá někomu jinému. Zatímco ten kdo má smlouvu přímo s majitelem bytu a příspěvek na bydlení žádat může, ten, kdo má pronajatou jen část bytu, od prvního nájemce už o příspěvek na bydlení žádat nemůže.

Obdobná situace je třeba i u družstevních bytů. Pokud si někdo pronájem družstevní byt, tak o příspěvek na bydlení také žádat nemůže. Na ten by měl nárok pouze „majitel“ bytu, resp. ten kdo má uzavřenou smlouvu s družstvem.

Pokud Váš přítel ale nemá vůbec žádné příjmy, mohl by spadat do kategorie „osoba ve hmotné nouzi“. Pak by eventuálně mohl mít nárok na některou z dávek hmotné nouze. Tj. příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. To si ale netroufám posoudit, vzhledem k nedostatku dalších údajů.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studentku VŠ

-

Dobrý den, jsem studentkou VŠ. Bydlím už rok a půl v nájmu, kde mám trvalé bydliště a nájem platím ze svého účtu. V nájemní smlouvě je napsán i přítel, ale on má trvalé bydliště napsané u rodičů. Chtěla jsem se zeptat, zda bychom si mohli zažádat o příspěvek na bydlení a zda by brali v […]

Zobrazit odpověď

Přeplatek dávky na bydlení

-

Dobrý den! Měsíčně platíme 5.400 Kč za nájem a za služby 3.200 Kč. Přišlo nám roční vyúčtování služeb (jako ústřední topení, teplá voda atd.) v částce PŘEPLATEK 12.100 Kč. Prosím, o jakou částku se přibližně sníží dávky na bydlení za další III. čtvrtletí, dostanu u vůbec za toto čtvrtletí dávky? P.S.: Žádná kalkulačka na internetu […]

Zobrazit odpověď

Vyřazení z ÚP a nárok na příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat jak to je? Jsem vedena na úřadě práce a zároveň pobírám dávky hmotné nouze jako samoživitelka. Také mám příspěvek na bydlení. A mě by zajímalo, když budu vyřazena z úřadu práce, tak zda budu dál dostávat příspěvek na bydlení a přídavky na dítě a hmotnou nouzi? Nebo nemám na něco […]

Zobrazit odpověď