Zrušení trvalého pobytu manželce, která je uvedena v nájemní smlouvě

Dobrý den,

mám k vám dotaz a to:

Jak zrušit své manželce trvalý pobyt, když je uvedena jako spolunájemce v bytě?

Za svobodna jsem dostal byt 2+1 od města a pak, co jsem se oženil tak jsem, za dobrotu na žebrotu, vzal pod své křídla manželku a už byla psaná na dalších smlouvám jako spolunájemce.

Takže se vás ptám co s tím.

Ten byt, co jsem dostal, se bude co nevidět odkupovat od města do vlastních rukou a já chci ten byt koupit, aby byl jen můj.

Poraďte mi prosím, co s tím se dá dělat.

Děkuji za pochopení

P.S. manželka je Slovenka a má pouze slovenské občanství a pracovní trvalý pobyt na území ČR.

Dotaz poslal/a: Zdeněk H., 25.04.2017 15:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.04.2017 v 12:55 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu mi jasně nevyplývá, zda s manželkou stále žijete v tomto bytě? Nebo třeba zda se nyní s manželkou rozvádíte a ta již s vámi nesdílí společnou domácnost?

V případě, že vaše manželka v daném bytě stále žije, má zde vedený trvalý pobyt a je uvedena v nájemní smlouvě, tak v zásadě neexistuje žádný způsob, jak byste jí mohl zrušit trvalé bydliště. Jediný způsob jak toto případně řešit je dohodou s manželkou.

Zrušení trvalého pobytu připouští zákon jen v určitých přesně vymezených případech – jedná se konkrétně o zákon číslo 133/2000 Sb., Zákon o evidenci obyvatel, paragraf 12:

(1) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,

a) byl-li zápis proveden na základě pozměněných, neplatných, neúplných nebo padělaných dokladů nebo nepravdivě nebo nesprávně uvedených skutečností,

b) byl-li objekt, na jehož adrese je občan hlášen k trvalému pobytu, odstraněn nebo zanikl nebo je podle zvláštních právních předpisů nezpůsobilý k užívání za účelem bydlení, nebo

c) zaniklo-li užívací právo občana k objektu nebo vymezené části objektu, jehož adresa je v evidenci obyvatel uvedena jako místo trvalého pobytu občana a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.

(2) Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje o místě trvalého pobytu podle odstavce 1 písm. c) jen na návrh vlastníka objektu nebo jeho vymezené části nebo na návrh oprávněné osoby uvedené v § 10 odst. 6 písm. c). Navrhovatel je v takovém případě povinen existenci důvodů uvedených v odstavci 1 písm. c) ohlašovně prokázat.

Bylo by tedy nutné uzavřít novou nájemní smlouvu, která by pak byla vedena pouze na vaše jméno – tím pak dojde u vaší manželky k zániku užívacího práva.

Na základě zániku užívacího práva a na základě toho, že by manželka již daný byt dále neužívala, je pak možné obrátit se na příslušný úřad (zpravidla městský/obecní úřad, odbor evidence obyvatel) a zde požadovat zrušení trvalého pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Trvalý pobyt:

Odhlášení trvalého bydliště rodiči

-

Dobrý den Chtěl jsem se zeptat, nedávno mi bylo čerstvě 18 a matka s nevlastním otcem (majitel domu) začali řešit otázku trvalého bysliště. Chtějí abych si ho odhlásil. Domů nejezdím nijak často, jsem na internátu. Všichni v rodině mi říkají, ať to nedělám, že to ani bez mého souhlasu nejde. Jak to ve skutečnosti je, […]

Zobrazit odpověď

Mohu manželce zakázat bydlet v mém domě?

-

Dobrý den, bydlím s manželkou a nezletilým synem v rodinném domě, jehož jsem výhradním majitelem. S manželkou se budeme v dohledné době rozvádět. Dlouhou dobu trvám na tom, aby v mém domě respektovala nějaká pravidla, týkající se především klidu, čistoty a pořádku. Bohužel marně. Mohu dát manželce nájemní smlouvu a v případě jejího nedodržování zrušit […]

Zobrazit odpověď

Může mít pronajímatel trvalé bydliště v pronajímaném bytě?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může mít pronajímatel uvedené trvalé bydliště v bytě, který pronajímá. A jestli já jako nájemník si mohu zajít na úřad a změnit si trvalé bydliště bez jeho souhlasu. A hrozí mi něco kromě exekuce od toho že má trval. Bydliště napsaný na tento byt? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a trvalý pobyt majitele bytu

-

Dobrý den, Prosím, mám se stěhovat do nájmu. Je to nájemní smlouva, trvalý pobyt tam budu mít taky. Takže to splňuje požadavky na příspěvek. Ale ta majitelka tam má trvalý pobyt, a žije v zahraničí, zastupuje ji realitka Budu mít nárok na ty příspěvky, když budu mít prohlášení, že tam nežije a zároveň žádost o […]

Zobrazit odpověď