Zvažuji osobní bankrot, kolik mi zůstane?

Dobrý den,

Svojí blbostí jsem se dostal do hodně špatné situace. Mám několik různých půjček, které už prostě nezvládám splácet. Hrozí mi exekuce a já nevím, co mám dělat. Dlužím asi 500 tisíc korun

Na internetu jsem četl, že mohu požádat o osobní bankrot u soudu.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi pak zůstane? Chodím do zaměstnání a mám plat kolem 20 tisíc korun. Mám manželku a dítě a současně platím výživné na dítě z prvního manželství.

Pokud požádám o oddlužení u soudu, bude mi zůstávat dost peněz, abych uživil manželku a dítě a zaplatil alimenty?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: David L., 28.01.2016 21:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2016 v 06:56 napsal/a:

Dobrý den,

Institut soudního oddlužení (osobní bankrot) je určen právě pro lidi, kteří mají více závazků a nejsou je schopni splácet.

Nutno ale říci, že osobní bankrot není žádná „snadná“ cesta jak se zbavit dluhů. Celý proces trvá delší dobu. Dlužník se u soudu (pokud soud povolí oddlužení formou splátkového kalendáře) zavazuje, že po dobu 5-ti roků bude ze svých příjmů splácet své dluhy.

Pokud jste zaměstnaný, pak je to podobná situace, jako kdyby vám exekutor nařídil exekuční srážky ze mzdy. Z platu Vám tedy bude zůstávat jen nezabavitelná částka.

Základní nezabavitelná částka se v tomto případě počítá takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Ve vašem případě tedy nezabavitelná částka bude 3*1547,17+6188,67, celkem tedy 10 813 Kč.

To ale není vše. Z rozdílu vašeho příjmu a nezabavitelné částky vám pak na splátky při oddlužení zabaví 2/3 a 1/3 vám ponechají. Celkem by vám tedy mělo zůstávat 13875 Kč

Poznámka: v dotazu jste neuvedl, jestli oněch 20000 Kč je čistá mzda nebo hrubá, srážky se počítají z čisté mzdy, v příkladu tedy uvažuji to, že oněch 20 tisíc korun je váš čistý příjem, jinak by výpočet vypadal jinak.

Z peněz, které vám budou strhávat, si každý měsíc bere odměnu insolvenční správce, u vás by to tedy bylo 1089 Kč, na splátky by se pak použilo 5036 Kč. Za 5 roků byste tak splatit 302 160 Kč. A to splňuje podmínku pro to, aby soud povolil oddlužení. Je podmínkou abyste za 5 roků zaplatil alespoň 30% svých dluhů. Ve vašem případě to bude 60%, takže by to soud měl povolit.

O soudní oddlužení tedy můžete požádat. U soudu musíte doložit všechny své pohledávky, dále pak přehled o svých příjmech za předchozí období a také přehled očekávaných příjmů.

Musíte také počítat s tím, že všechny příjmy, které budete mít v následujících 5-ti letech, podléhají srážkám. Třeba kdybyste vyhrál v loterii, nebo zdědil nějaký majetek nebo i jiné příjmy, vše se pak musí hlásit soudu.

Osobní bankrot pak končí tím, že buď je uhrazena celá částka, nebo po 5-ti letech, pokud jste splatil alespoň 30%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Životní minimum při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat popřípadě požádat o radu. Dostala jsem se do hodně složitých finančních problémů a musela jako OSVČ řešit insolvenci. Z nějakého příjmu 13 tis, který mám jako matka samoživitelce a bývalý manžel mi už 5 let nehradí výživné na dceru, bych se po odečtení insolvenčního poplatku dostala na částku […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na jiný účet

-

Dobrý večer, mám dotaz. Když mi bude na můj bankovní účet chodit výplata někoho, kdo je zadlužený, můžou na to přijít exekutoři? Budu mít z toho problém?

Zobrazit odpověď

Kolik mi zůstane při exekuci na plat?

-

Dobrý den, Před časem jsem si půjčila peníze. Pak jsem ale byla nějakou dobu v pracovní neschopnosti a nějak jsem nezvládala splácet. Teď mi vyhrožuje exekutor, že mi obstaví plat. Zajímalo by mě, kolik peněz mi v takovém případě ze mzdy zůstane? Mám dvě děti a nevím, jak to budu řešit, abychom měli na zaplacení nájmu a […]

Zobrazit odpověď

Exekutor mi zablokoval účet v bance, co mám dělat?

-

Dobrý den, Dneska jsem zjistila, že nemohu vybrat peníze ze svého bankovního účtu. Prý mi ho zablokoval exekutor. Vůbec nevím, co mám dělat. Všechny peníze mám na účtu v bance a tak mi nezůstala ani koruna. To mi opravdu může exekutor zabavit všechny peníze? Neměl by mi nechat alespoň něco, abych mohla zaplatit nájem a měla […]

Zobrazit odpověď