Zvažuji osobní bankrot, kolik mi zůstane?

Dobrý den,

Svojí blbostí jsem se dostal do hodně špatné situace. Mám několik různých půjček, které už prostě nezvládám splácet. Hrozí mi exekuce a já nevím, co mám dělat. Dlužím asi 500 tisíc korun

Na internetu jsem četl, že mohu požádat o osobní bankrot u soudu.

Zajímalo by mě, kolik peněz mi pak zůstane? Chodím do zaměstnání a mám plat kolem 20 tisíc korun. Mám manželku a dítě a současně platím výživné na dítě z prvního manželství.

Pokud požádám o oddlužení u soudu, bude mi zůstávat dost peněz, abych uživil manželku a dítě a zaplatil alimenty?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: David L., 28.01.2016 21:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.01.2016 v 06:56 napsal/a:

Dobrý den,

Institut soudního oddlužení (osobní bankrot) je určen právě pro lidi, kteří mají více závazků a nejsou je schopni splácet.

Nutno ale říci, že osobní bankrot není žádná „snadná“ cesta jak se zbavit dluhů. Celý proces trvá delší dobu. Dlužník se u soudu (pokud soud povolí oddlužení formou splátkového kalendáře) zavazuje, že po dobu 5-ti roků bude ze svých příjmů splácet své dluhy.

Pokud jste zaměstnaný, pak je to podobná situace, jako kdyby vám exekutor nařídil exekuční srážky ze mzdy. Z platu Vám tedy bude zůstávat jen nezabavitelná částka.

Základní nezabavitelná částka se v tomto případě počítá takto:

  • součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 873 Kč = 9 283 Kč
  • základní nezabavitelná částka = 2/3 * 9 283 Kč = 6 188,67 Kč

Tato základní nezabavitelná částka se pak dále zvyšuje za každé vyživované dítě a za manželku vždy o 1/4.

Ve vašem případě tedy nezabavitelná částka bude 3*1547,17+6188,67, celkem tedy 10 813 Kč.

To ale není vše. Z rozdílu vašeho příjmu a nezabavitelné částky vám pak na splátky při oddlužení zabaví 2/3 a 1/3 vám ponechají. Celkem by vám tedy mělo zůstávat 13875 Kč

Poznámka: v dotazu jste neuvedl, jestli oněch 20000 Kč je čistá mzda nebo hrubá, srážky se počítají z čisté mzdy, v příkladu tedy uvažuji to, že oněch 20 tisíc korun je váš čistý příjem, jinak by výpočet vypadal jinak.

Z peněz, které vám budou strhávat, si každý měsíc bere odměnu insolvenční správce, u vás by to tedy bylo 1089 Kč, na splátky by se pak použilo 5036 Kč. Za 5 roků byste tak splatit 302 160 Kč. A to splňuje podmínku pro to, aby soud povolil oddlužení. Je podmínkou abyste za 5 roků zaplatil alespoň 30% svých dluhů. Ve vašem případě to bude 60%, takže by to soud měl povolit.

O soudní oddlužení tedy můžete požádat. U soudu musíte doložit všechny své pohledávky, dále pak přehled o svých příjmech za předchozí období a také přehled očekávaných příjmů.

Musíte také počítat s tím, že všechny příjmy, které budete mít v následujících 5-ti letech, podléhají srážkám. Třeba kdybyste vyhrál v loterii, nebo zdědil nějaký majetek nebo i jiné příjmy, vše se pak musí hlásit soudu.

Osobní bankrot pak končí tím, že buď je uhrazena celá částka, nebo po 5-ti letech, pokud jste splatil alespoň 30%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Uzavření manželství v insolvenci

-

Dobrý den, můj přítel je v insolvenci. Chceme se vzít a mě by zajímalo, zda jeho insolvence bude mít nějaký vliv na mne? Insolvence vznikla v době, kdy jsme se neznali. A co se stane, když se za dobu manželství mu nedej bože něco stane, přejde insolvence na mě??? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné při exekuci (jak se počítá příjem)?

-

Dobrý den, jsem na RD a očekáváme příchod druhého potomka. Manžel je v exekuci a já se ptám, do čistého příjmu na nárok na porodné, se počítá mzda před srážkou exekuce nebo konečná částka co je skutečně vyplacená? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Bankovní účet před rozhodnutím o úpadku

-

Dobrý den, prosím Vás, mohl bych si založit osobní bankovní účet na své jméno, při insolvenční řízení? Může ještě bankovní účet napadnout exekutor? Čekám na rozhodnutí před úpadkem, ještě nevím, kdy bude soud. Děkuji

Zobrazit odpověď

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

-

Může být provedena exekuce na nemocenské dávky?

Zobrazit odpověď