13 denní nezaměstnanost bez ÚP – co vše je nutné zaplatit

Dobrý den, přečetla jsem dotaz a odpověď na otázku pana Dušana S. ze dne 31. 5. 2017 (https://socialni-poradna.eu/zmena-prace/) a chtěla bych se zeptat, jestli popsaná situace, kdy vzniká jen několikadenní proluka mezi starým a novým zaměstnáním se dá stejně tak vztáhnout i na delší dobu než „pár dní“.

Jsem ve stejné situaci, jen mi vzniká delší časový úsek – staré zaměstnání končím 31. 7. 2017 a do nového nastupuji 14. 8. 2017.

Je nutné si platit zdravotní pojištění? A co sociální? Pokud nechci být registrována na ÚP během těchto dnů, co všechno a kde je nutné zaplatit?

V dané problematice se moc neorientuji, proto se omlouvám za možná ne zcela srozumitelný popis mojí situace.

Děkuji předem za odpověď.

Šárka S.

Dotaz poslal/a: Šárka S., 08.06.2017 16:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Zmiňovaných 13 dní, kdy byste byla bez zaměstnání a současně nebyla vedená v evidenci Úřadu práce, pořád ještě spadá do kategorie „pár dní“. Pokud je to méně než celý kalendářní měsíc, tak to je stejné, jako ve vámi odkazovaném dotazu.

Nejprve co se týká sociálního pojištění. U něj je to trochu jinak než u zdravotního. Povinnost platit sociální pojištění máte pouze při výkonu výdělečné činnosti. Tedy, když jste zaměstnána (sociální za vás odvádí zaměstnavatel), nebo podnikáte jako OSVČ (máte povinnost platit měsíční zálohy na sociální pojištění). Za nikoho jiného stát neplatí sociální pojištění, a nikdo ani nemá povinnost si ho platit sám – to se týká studentů, důchodců, nezaměstnaných, žen na mateřské/rodičovské apod.

V některých případech se doba, kdy sice nikdo neplatí sociální pojištění, započítává do nároku na důchod – tzv. náhradní doba důchodového pojištění (typicky třeba žena na rodičovské dovolené, u nezaměstnaných se pak započítá maximálně jeden rok). V některých případech je pak možné si zaplatit dobrovolné důchodové pojištění.  U takto „krátké“ doby to myslím ani nemá cenu řešit.

U zdravotního pojištění je to trochu jiné. Tam ho za vás buď platí zaměstnavatel, nebo si jej platíte sama jako OSVČ, nebo je platí stát (děti, studenti, důchodci, nezaměstnaní, ženy na rodičovské, ženy v domácnosti pečující o dítě do 7 resp. 15 roků, apod.). Pokud se nejedná ani o jeden z případů, pak máte povinnost si zdravotní pojištění platit sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů.

V tomto případě ale jde o to, že opravdu nezáleží na „pár dnech“. Povinnost platit si zdravotní pojištění takto vzniká, až pokud za vás po celý měsíc nezaplatil zdravotní pojištění stát, zaměstnavatel nebo pokud vám nevznikla povinnost si jej platit sama jako OSVČ. Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění – zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5:

§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Pokud byste tedy celý měsíc nebyla zaměstnána a nebyla v evidenci UP, pak byste si ZP musela zaplatit sama. Pokud po dvou týdnech nastupujete do zaměstnání, pak za vás za od 14. 8. 2017 do 31. 8. 2017 zaplatí zdravotní pojištění zaměstnavatel, a z pohledu zdravotní pojišťovny to pak je stejné, jako by byl zaplacen celý měsíc. Prostě u zdravotní pojišťovny pak budete mít „čárku v kolonce zdravotní pojištění srpen splněno“. To, že jste část měsíce byla nezaměstnaná, nehraje roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Vyúčtování daní 2024 – sleva na dani za děti jenom za část roku?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda si mohu uplatnit slevu na dani za vyživované dítě za celý kalendářní rok, pokud jsem byla půl roku vedena na úřadu práce a půl roku již pracuji. Z úřadu práce byl nulový příjem a partner si dítě neuplatnil ve slevách. Nebo si mohu uplatnit daňové zvýhodnění na dítě […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání a přehled o příjmech OSVČ – nulový příjem z podnikání

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jestli musím podávat daňové přiznání na Finanční úřad a přehledy pro VZP + ČSSZ, když jsem měl za minulý rok nulové příjmy z podnikání. Z důvodů, které tady nechci rozvádět, jsem se minulý rok podnikání vůbec nevěnoval, a za celý rok jsem nefakturoval ani 1 Kč. Příjem z podnikání je tedy 0 […]

Zobrazit odpověď