13 denní nezaměstnanost bez ÚP – co vše je nutné zaplatit
Dobrý den, přečetla jsem dotaz a odpověď na otázku pana Dušana S. ze dne 31. 5. 2017 (https://socialni-poradna.eu/zmena-prace/) a chtěla bych se zeptat, jestli popsaná situace, kdy vzniká jen několikadenní proluka mezi starým a novým zaměstnáním se dá stejně tak vztáhnout i na delší dobu než „pár dní“.
Jsem ve stejné situaci, jen mi vzniká delší časový úsek – staré zaměstnání končím 31. 7. 2017 a do nového nastupuji 14. 8. 2017.
Je nutné si platit zdravotní pojištění? A co sociální? Pokud nechci být registrována na ÚP během těchto dnů, co všechno a kde je nutné zaplatit?
V dané problematice se moc neorientuji, proto se omlouvám za možná ne zcela srozumitelný popis mojí situace.
Děkuji předem za odpověď.
Šárka S.
Dobrý den,
Zmiňovaných 13 dní, kdy byste byla bez zaměstnání a současně nebyla vedená v evidenci Úřadu práce, pořád ještě spadá do kategorie „pár dní“. Pokud je to méně než celý kalendářní měsíc, tak to je stejné, jako ve vámi odkazovaném dotazu.
Nejprve co se týká sociálního pojištění. U něj je to trochu jinak než u zdravotního. Povinnost platit sociální pojištění máte pouze při výkonu výdělečné činnosti. Tedy, když jste zaměstnána (sociální za vás odvádí zaměstnavatel), nebo podnikáte jako OSVČ (máte povinnost platit měsíční zálohy na sociální pojištění). Za nikoho jiného stát neplatí sociální pojištění, a nikdo ani nemá povinnost si ho platit sám – to se týká studentů, důchodců, nezaměstnaných, žen na mateřské/rodičovské apod.
V některých případech se doba, kdy sice nikdo neplatí sociální pojištění, započítává do nároku na důchod – tzv. náhradní doba důchodového pojištění (typicky třeba žena na rodičovské dovolené, u nezaměstnaných se pak započítá maximálně jeden rok). V některých případech je pak možné si zaplatit dobrovolné důchodové pojištění. U takto „krátké“ doby to myslím ani nemá cenu řešit.
U zdravotního pojištění je to trochu jiné. Tam ho za vás buď platí zaměstnavatel, nebo si jej platíte sama jako OSVČ, nebo je platí stát (děti, studenti, důchodci, nezaměstnaní, ženy na rodičovské, ženy v domácnosti pečující o dítě do 7 resp. 15 roků, apod.). Pokud se nejedná ani o jeden z případů, pak máte povinnost si zdravotní pojištění platit sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů.
V tomto případě ale jde o to, že opravdu nezáleží na „pár dnech“. Povinnost platit si zdravotní pojištění takto vzniká, až pokud za vás po celý měsíc nezaplatil zdravotní pojištění stát, zaměstnavatel nebo pokud vám nevznikla povinnost si jej platit sama jako OSVČ. Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění – zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5:
§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud
c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.
Pokud byste tedy celý měsíc nebyla zaměstnána a nebyla v evidenci UP, pak byste si ZP musela zaplatit sama. Pokud po dvou týdnech nastupujete do zaměstnání, pak za vás za od 14. 8. 2017 do 31. 8. 2017 zaplatí zdravotní pojištění zaměstnavatel, a z pohledu zdravotní pojišťovny to pak je stejné, jako by byl zaplacen celý měsíc. Prostě u zdravotní pojišťovny pak budete mít „čárku v kolonce zdravotní pojištění srpen splněno“. To, že jste část měsíce byla nezaměstnaná, nehraje roli.
Zařazeno v: Dobrovolné důchodové pojištění 2022, Kdo platí sociální pojištění za ženu v domácnosti, Kdy si musím platit sám zdravotní pojištění, Lhůta do kdy jít na úřad práce, Minimální sociální pojištění 2022, Minimální zdravotní pojištění - osoba bez zdanitelných příjmů, Minimální zdravotní pojištění 2022, Mohu doplatit pojištění zpětně?, Musím chodit na Úřad práce?, Musím se evidovat na úřadu práce?
Další dotazy ze sekce Daně:
Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?
-Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]
Zobrazit odpověďOdvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek
-Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]
Zobrazit odpověďOdvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání
-Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?
Zobrazit odpověďStudent nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění
-Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]
Zobrazit odpověďSUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku - Pujcka bez dolozeni prijmu ihned. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě - Půjčky 10000. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Nejnovětší dotazy
-
3.7.2022
Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění? -
1.7.2022
Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek -
29.6.2022
Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného -
29.6.2022
Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP -
28.6.2022
Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce -
27.6.2022
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné? -
25.6.2022
Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky -
21.6.2022
Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr -
20.6.2022
Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok? -
17.6.2022
Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet