13 denní nezaměstnanost bez ÚP – co vše je nutné zaplatit

Dobrý den, přečetla jsem dotaz a odpověď na otázku pana Dušana S. ze dne 31. 5. 2017 (https://socialni-poradna.eu/zmena-prace/) a chtěla bych se zeptat, jestli popsaná situace, kdy vzniká jen několikadenní proluka mezi starým a novým zaměstnáním se dá stejně tak vztáhnout i na delší dobu než „pár dní“.

Jsem ve stejné situaci, jen mi vzniká delší časový úsek – staré zaměstnání končím 31. 7. 2017 a do nového nastupuji 14. 8. 2017.

Je nutné si platit zdravotní pojištění? A co sociální? Pokud nechci být registrována na ÚP během těchto dnů, co všechno a kde je nutné zaplatit?

V dané problematice se moc neorientuji, proto se omlouvám za možná ne zcela srozumitelný popis mojí situace.

Děkuji předem za odpověď.

Šárka S.

Dotaz poslal/a: Šárka S., 08.06.2017 16:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Zmiňovaných 13 dní, kdy byste byla bez zaměstnání a současně nebyla vedená v evidenci Úřadu práce, pořád ještě spadá do kategorie „pár dní“. Pokud je to méně než celý kalendářní měsíc, tak to je stejné, jako ve vámi odkazovaném dotazu.

Nejprve co se týká sociálního pojištění. U něj je to trochu jinak než u zdravotního. Povinnost platit sociální pojištění máte pouze při výkonu výdělečné činnosti. Tedy, když jste zaměstnána (sociální za vás odvádí zaměstnavatel), nebo podnikáte jako OSVČ (máte povinnost platit měsíční zálohy na sociální pojištění). Za nikoho jiného stát neplatí sociální pojištění, a nikdo ani nemá povinnost si ho platit sám – to se týká studentů, důchodců, nezaměstnaných, žen na mateřské/rodičovské apod.

V některých případech se doba, kdy sice nikdo neplatí sociální pojištění, započítává do nároku na důchod – tzv. náhradní doba důchodového pojištění (typicky třeba žena na rodičovské dovolené, u nezaměstnaných se pak započítá maximálně jeden rok). V některých případech je pak možné si zaplatit dobrovolné důchodové pojištění.  U takto „krátké“ doby to myslím ani nemá cenu řešit.

U zdravotního pojištění je to trochu jiné. Tam ho za vás buď platí zaměstnavatel, nebo si jej platíte sama jako OSVČ, nebo je platí stát (děti, studenti, důchodci, nezaměstnaní, ženy na rodičovské, ženy v domácnosti pečující o dítě do 7 resp. 15 roků, apod.). Pokud se nejedná ani o jeden z případů, pak máte povinnost si zdravotní pojištění platit sama, jako osoba bez zdanitelných příjmů.

V tomto případě ale jde o to, že opravdu nezáleží na „pár dnech“. Povinnost platit si zdravotní pojištění takto vzniká, až pokud za vás po celý měsíc nezaplatil zdravotní pojištění stát, zaměstnavatel nebo pokud vám nevznikla povinnost si jej platit sama jako OSVČ. Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění – zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5:

§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Pokud byste tedy celý měsíc nebyla zaměstnána a nebyla v evidenci UP, pak byste si ZP musela zaplatit sama. Pokud po dvou týdnech nastupujete do zaměstnání, pak za vás za od 14. 8. 2017 do 31. 8. 2017 zaplatí zdravotní pojištění zaměstnavatel, a z pohledu zdravotní pojišťovny to pak je stejné, jako by byl zaplacen celý měsíc. Prostě u zdravotní pojišťovny pak budete mít „čárku v kolonce zdravotní pojištění srpen splněno“. To, že jste část měsíce byla nezaměstnaná, nehraje roli.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď