Bude nějaká podpora pro lidi, kteří pracovali na DPP nebo DPČ?

Dobrý den,

Pracovala jsem na dohodu pro několik různých firem. Od začátku března, co začala epidemie, jsou ale tyhle firmy zavřené a já jsem bez příjmu. Zajímalo by mě, jestli to bude vláda nějak řešit. Jestli bude nějaká podpora pro lidi, co pracují na dohodu?

Četla jsem něco o tom, že bych mohla dostat nějakou podporu 25 tisíc korun. Je to pravda? Kde si o ni můžu požádat?

Předem děkuji za informace

Jana K.

Dotaz poslal/a: Jana K., 06.04.2020 11:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.04.2020 8:50 napsal/a:

Dobrý den,

Podpora 25 000 Kč, která se v uplynulých dnech hojně diskutovala v médiích, je primárně určena pro OSVČ. Je pravda, že se objevily návrhy, aby se vztahovala i na lidi, co pracují na DPP (dohoda o provedení práce) nebo na DPČ (dohoda o pracovní činnosti).

V aktuálně schválené podobně (schváleno parlamentem v úterý 7. 4. 2020), ale nic podobného není. Podpora 25 000 Kč (kompenzační bonus) je určen pouze pro OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost. Je i pro lidi, co mají podnikání jako vedlejší příjem, pokud se nejedná o zaměstnance. Je tedy pro důchodce, pro ženy na rodičovské nebo mateřské, nebo je i pro studenty.

Aktuálně tedy není žádná zvláštní podpora pro lidi, co pracují (pracovali) na dohodu. Máte tak nárok jen na běžně dostupnou podporu nebo sociální dávky.

V případě, že jste například pracovala formou DPČ/DPP a zaměstnavatel za vás odváděl nemocenské pojištění, může vám vznikat nárok na nemocenské dávky, pokud byste byla v karanténě, nebo v pracovní neschopnosti.

Obdobně můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde je podmínka minimální doby zaměstnání 12 měsíců za poslední dva roky. Dohody se tam započítávají, jen pokud je placeno sociální pojištění.

V případě, že jste aktuálně bez příjmu a nemáte nárok ani na nemocenské dávky (v souvislosti s epidemií), ani na podporu v nezaměstnanosti, pak případně můžete mít nárok na sociální dávky. Může se jednat především o dávky pomoci ve hmotné nouzi (určené pro lidi bez příjmu). Jsou i další sociální dávky, jako například příspěvek na bydlení.

U těchto sociálních dávek, ale záleží na tom, zda budete posuzována sama (jenom váš příjem) nebo jestli budete hodnocena v rámci více osob (společně posuzované osoby, pak se započítává i jejich příjem). A zda budou splněny i další podmínky.

Doporučuji vám obrátit se na místní Úřad práce, kde vám určitě poskytnou podrobnější informace o tom, zda máte na něco nárok.

Je možné, že vláda schválí i nějakou zvláštní podporu pro ty, kdo pracují na DPP nebo DPČ. Aktuálně ale nic takového není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Doplatek na bydlení sociální dávky – od dubna 2022

-

Dobrý den. Od 1. 4. 2022 je nově snížená – zastropovaná v doplatku na bydlení na hmotné nouzi výše nájmu. A to na – na mnohých místech Prahy – nereálné výši, nízko. Kdo má nájem vyšší, teď už doplatek v reálné výši svého nájmu nedostane. Mám nájem vyšší, nevím, jestli si mám půjčit někde na […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď