Bude podpora 25000 Kč během epidemie i pro důchodce?

Jsem OSVČ důchodce 67 let. Jezdím se stánkem po řemeslných trzích. Výroba bižuterie. Mám to jako přivýdělek

Můj důchod je přes 7850 Kč. V této době to prodávat nelze.

Bude slibovaná podpora 25 000 Kč i pro důchodce, kteří podnikají?

Děkuji Libor T.

Dotaz poslal/a: Libor T, 07.04.2020 18:21
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.04.2020 8:36 napsal/a:

Dobrý den,

Během několika uplynulých dní se diskutovaly různé varianty toho, jak by mohla vypadat podpora pro OSVČ během epidemie koronavirus 2020.

Byly zvažovány různé verze, některé měly zahrnovat i lidi, kteří pracují na DPP nebo DPČ. Finální verze, která byla parlamentem schválena v úterý 7. dubna 2020, je v této podobě:

Podpora 25 tisíc korun (resp. 500 Kč za každý kalendářní den v období od 12. 3. 2020 do 30.4.2020), se vztahuje na všechny OSVČ, které mají podnikání jako hlavní činnost a byly aktivní ke dni 12. 3. 2020

Nárok na podporu tedy budou mít i ty OSVČ, které po 12. 3. 2020 podnikání ukončili nebo přerušili.  Pokud jsou nyní nezaměstnaní (a jsou třeba na úřadu práce), mohou si o podporu 25 000 Kč požádat.

Nárok naopak nebudou mít zaměstnanci, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost ke svému podnikání. U zaměstnanců se předpokládají jiné formy kompenzace výpadku příjmů.

Podnikatel musí čestným prohlášením doložit, že epidemie koronavirus (a omezení s ní spojená) měly vliv na jeho podnikání – zejména z důvodu:

  • nutnosti uzavřít provozovnu svou či omezit její provoz,
  • vlastní karantény (nebo karantény jeho zaměstnance),
  • péče o vlastní dítě nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
  • omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti
  • omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti.

Podporu 25 000 Kč je možné získat, i když má žadatel nárok na důchod (invalidní nebo starobní), i když dostává nemocenské dávky, ošetřovné, rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství.

Podpora 25 000 Kč je určena i pro důchodce (invalidní nebo starobní), kteří během důchodu podnikají. Je určena i pro studenty, kteří podnikají během studia. Je určena i při ženy na mateřské nebo rodičovské, které mají podnikání jako přivýdělek během rodičovské dovolené. Nárok mají i ti OSVČ, kteří museli zůstat doma a čerpají ošetřovné.

O podporu by mělo být možné požádat po velikonocích. Návrh zákona (schválený parlamentem) nyní ještě musí odsouhlasit senát (mělo by proběhnout 9. 4. 2020) a podepsat prezident. Následně bude na webu Ministerstva průmyslu a obchodu zveřejněn formulář s žádostí o podporu 25 tisíc korun.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Jaký vyměřovací základ se OSVČ počítá pro na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ. Všude se píše, že je to z vyměřovacího základu, ale vyměřovacích základů je víc. V přehledu OSVČ je vypočtený vyměřovací základ (u kterého mám nejnižší částku), minimální vyměřovací základ (u kterého mám středně vysokou částku), určený vyměřovací základ (u kterého […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené jako OSVČ – placení pojištění (sociální, zdravotní)

-

Hezký den, mám dotaz ohledně ukončení rodičovského příspěvku u OSVČ. V roce 2022 jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, kdy jsem si čerpání rodičovského příspěvku nastavila na 2 roky (končí mi tedy v únoru letošního roku). Již před narozením syna jsem podnikala jako OSVČ (nepovinné nemocenské pojištění jsem si neplatila). Je třeba ukončení rodičovského příspěvku nahlásit […]

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

OSVČ mateřská – budu mít nárok na PPM po přerušení živnosti?

-

Dobrý den, prosím o radu a předem Vám moc děkuji za odpověď. Momentálně jsem OSVČ v paušálním režimu, nemocenské si platím od dubna 2022, takže bych měla mít nárok na mateřskou. Termín porodu mám 25. 3. 2024. Můj dotaz zní, zda budu mít na mateřskou stále nárok v případě, že bych na tři měsíce přerušila […]

Zobrazit odpověď