Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém bytě?

Dobrý den, chci se zeptat:

S přítelem si chceme pronajmout byt a nevím, zda dostanu příspěvek na bydlení, pokud bude přítel uveden v nájemní smlouvě, ale trvalý pobyt bude mít jinde.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda V., 31.12.2020 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2020 14:14 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení se posuzuje příjem (průměrný společný čistý příjem) všech osob, které v daném bytě skutečně bydlí. To, kde mají trvalé bydliště, už nehraje roli.

K trvalému bydlišti, se přihlíželo do poloviny roku 2020. Před změnou zákona, se pro účely příspěvku na bydlení, posuzovaly osoby, právě podle trvalého bydliště. Mezi společně posuzované osoby, pak spadli ti, kdo měli v bytě/domě trvalý pobyt.

Nyní se ale posuzuje faktický stav. Pokud s vámi tedy přítel v bytě bude bydlet, pak je „jedno“, kde má vedené trvalé bydliště. Pro účely posouzení nároku na příspěvek na bydlení, by měl být uveden v žádosti o tuto sociální dávku a bude se započítávat i jeho příjem.

Od počtu osob, které v bytě žijí, se odvíjí i posuzování nákladů na bydlení. Takže pokud budete v bytě vedeni dva, pak to bude jiné, než pokud byste tam byla sama.

To, zda budete mít nárok na příspěvek na bydlení, vám pochopitelně neřeknu. Nevím pro to podstatné údaje.

Nárok na příspěvek na bydlení, se posuzuje podle doložených nákladů na bydlení – za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste se do nového bytu nastěhovala od ledna 2021, tak na příspěvek pravděpodobně nebudete mít nárok.

Protože, to se dokládají náklady na bydlení za říjen až prosinec 2020. A za toto období, nebudete moci doložit žádné náklady na bydlení. Takže na příspěvek budete mít zřejmě nárok, nejdříve až od dubna 2021.

Pak bude záležet na tom, jak vysoké budou náklady – zahrnuje se nájem a zaplacené služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor apod.) a energie (elektřina, voda, plyn apod.).

Například ale kauce, která se u nájemních bytů zpravidla platí, při zahájení nájmu, se do nákladů na bydlení nezahrnuje.

Dále se dokládají příjmy – opět za příslušné kalendářní čtvrtletí. Nakonec hraje roli, například i velikost města, kde bydlíte/budete bydlet.

To, zda budete mít případně nárok na příspěvek na bydlení, si můžete orientačně spočítat v této kalkulačce příspěvku na bydlení v roce 2021.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď