Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém bytě?

Dobrý den, chci se zeptat:

S přítelem si chceme pronajmout byt a nevím, zda dostanu příspěvek na bydlení, pokud bude přítel uveden v nájemní smlouvě, ale trvalý pobyt bude mít jinde.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Linda V., 31.12.2020 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2020 14:14 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení se posuzuje příjem (průměrný společný čistý příjem) všech osob, které v daném bytě skutečně bydlí. To, kde mají trvalé bydliště, už nehraje roli.

K trvalému bydlišti, se přihlíželo do poloviny roku 2020. Před změnou zákona, se pro účely příspěvku na bydlení, posuzovaly osoby, právě podle trvalého bydliště. Mezi společně posuzované osoby, pak spadli ti, kdo měli v bytě/domě trvalý pobyt.

Nyní se ale posuzuje faktický stav. Pokud s vámi tedy přítel v bytě bude bydlet, pak je „jedno“, kde má vedené trvalé bydliště. Pro účely posouzení nároku na příspěvek na bydlení, by měl být uveden v žádosti o tuto sociální dávku a bude se započítávat i jeho příjem.

Od počtu osob, které v bytě žijí, se odvíjí i posuzování nákladů na bydlení. Takže pokud budete v bytě vedeni dva, pak to bude jiné, než pokud byste tam byla sama.

To, zda budete mít nárok na příspěvek na bydlení, vám pochopitelně neřeknu. Nevím pro to podstatné údaje.

Nárok na příspěvek na bydlení, se posuzuje podle doložených nákladů na bydlení – za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud byste se do nového bytu nastěhovala od ledna 2021, tak na příspěvek pravděpodobně nebudete mít nárok.

Protože, to se dokládají náklady na bydlení za říjen až prosinec 2020. A za toto období, nebudete moci doložit žádné náklady na bydlení. Takže na příspěvek budete mít zřejmě nárok, nejdříve až od dubna 2021.

Pak bude záležet na tom, jak vysoké budou náklady – zahrnuje se nájem a zaplacené služby (odvoz odpadu, úklid společných prostor apod.) a energie (elektřina, voda, plyn apod.).

Například ale kauce, která se u nájemních bytů zpravidla platí, při zahájení nájmu, se do nákladů na bydlení nezahrnuje.

Dále se dokládají příjmy – opět za příslušné kalendářní čtvrtletí. Nakonec hraje roli, například i velikost města, kde bydlíte/budete bydlet.

To, zda budete mít případně nárok na příspěvek na bydlení, si můžete orientačně spočítat v této kalkulačce příspěvku na bydlení v roce 2021.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, prosil bych o radu. Mám maminku, která je hlášená na ÚP, kde jí vypočítali podporu 10 400 Kč. Před tím nikdy na ÚP nebyla hlášená. Jenom nájem včetně energií dělá 7 400 Kč. Má nárok na nějakou sociální dávku, kromě příspěvku na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď

Kde získat příspěvek, když jsem bez příjmu?

-

Dobrý den, vrátila jsem se ze zahraničí, kde jsem byla 15 let. Bez příjmu, takže ze zahraničí nemám nárok na důchod. V Čechách mám odpracovanou povinnou dobu a do důchodu už jsem mohla jít před pěti lety. Mám podanou žádost. Ale na vyřízení mají 90 dní a já už nemám žádné peníze. Je možné dostat […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – vrácení přeplatku za předchozí rok

-

Dobrý den, od května 2022 dostávám příspěvek na bydlení, ale minulý rok 2021 jsem žádný příspěvek na bydlení nepobírala. Za minulý rok 2021 jsem dostala přeplatek, který mi chtějí započítat a tudíž snížit momentálně příspěvek na bydlení. Mohou mi přeplatek započítat, když jsem minulý rok žádný příspěvek na bydlení nedostávala a vše jsem si hradila […]

Zobrazit odpověď