Čerpání celého rodičovského příspěvku naráz

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda jde čerpat RP naráz nebo třeba na 2x? Děkuji za odpověď. Na mateřské jsem měla denní výměr 885,- Kč

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Veronika M., 24.07.2020 12:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.07.2020 06:22 napsal/a:

Dobrý den,

Rodičovský příspěvek patří mezi dávky, které jsou vypláceny pravidelně každý měsíc. Není to tedy sociální dávka, která by byla vyplácena jednorázově, jako je například porodné.

Aktuální výše (od 1. 1. 2020) rodičovského příspěvku je 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata (nebo více děti).

I když máte celkově nárok až na tuto částku, není možné ji čerpat celou naráz. Nebo ji třeba dostat rozdělenou do dvou plateb.

U rodičovského příspěvku je možné jen pravidelné měsíční čerpání. Máte pouze možnost volby měsíční částky:

  • Pokud jste neměla nárok na mateřskou (nebo jen velmi nízkou), pak můžete zvolit maximálně 10 000 Kč měsíčně
  • Pokud jste měla nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), pak můžete mít rodičovský příspěvek až do výše 30ti násobku ze 70% denního vyměřovacího základu
  • Maximum je v roce 2020 částka 42 720 Kč měsíčně

Píšete, že jste měla „denní výměr“ u mateřské 885 Kč. Nevím, zda je tím myšlen denní vyměřovací základ, nebo výše PPM na jeden den.

Pokud by se jednalo o denní vyměřovací základ (neredukovaný), pak byste si mohla u rodičovského příspěvku zvolit částku až do 18 585 Kč měsíčně.

Pokud by se jednalo o výši mateřské (PPM) na jeden den, pak byste si u rodičovského příspěvku mohla zvolit částku až do výše 26 550 Kč měsíčně.

Více viz například tato kalkulačka pro výpočet měsíční částky u RP

V průběhu rodičovské dovolené, je možné provést změnu výše rodičovského příspěvku. A to vždy jednou za 3 měsíce. Je tedy možné rodičovský příspěvek, v průběhu jeho čerpání zvýšit, nebo snížit, podle toho jak se vám to hodí.

Požadovat ale vyšší částku, než je právě 30ti násobek ze 70% vyměřovacího základu, za jeden měsíc není možné. Vyplacení celého RP nebo nějaké větší částky z RP, tedy opravdu není možné. Limitem je v roce 2020 částka 42 720 Kč měsíčně (a to jen při splnění podmínek).

Viz paragraf 30, zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 30 Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše

(3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky 

a) nepřevyšující 10 000 Kč měsíčně,

b) převyšující 10 000 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 10 000 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně; při stanovení výše rodičovského příspěvku se vychází z toho denního vyměřovacího základu rodiče, který je k žádosti o rodičovský příspěvek rodičem doložen; jsou-li doloženy denní vyměřovací základy obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší, nebo

c) 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď