Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat.

Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až do konce června. Děti by ale měly dostat ve škole vysvědčení už teď v pátek 26.6.2020. Zajímalo by mě, jak to tedy je? Jestli s nima mohu zůstat doma i příští týden v pondělí a v úterý?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Radka T., 24.06.2020 14:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.06.2020 14:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je sice pravda, že zvláštní režim pro ošetřovné, který byl zaveden během epidemie koronaviru, platí až do 30. 6. 2020. Současně to ale neznamená, že by byl automaticky nárok na ošetřovné až do konce června.

V případě, že vaše děti dostanou vysvědčení už v pátek, tak mají ve škole pravděpodobně v pondělí a v úterý (29. – 30. 6. 2020), ředitelské volno.  Pokud dítě nemůže navštěvovat školu z důvodu ředitelského volna, pak nevzniká nárok na ošetřovné.

Nárok na ošetřovné tedy byl pouze po dobu, kdy byly školy uzavřené z důvodu opatření proti koronaviru. Nebo v době, kdy školy sice byly otevřené, ale dítě do školy nechodilo z některého „zvláštního“ důvodu. Jako například u vás, kdy by docházka dítěte do školy mohla znamenat zvýšené riziko pro osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost.

V době, kdy je škola uzavřená z důvodu ředitelského volna, nebo následně o prázdninách, tak už nevzniká nárok na ošetřovné podle zvláštních podmínek během epidemie. Na ošetřovné tedy můžete mít nárok naposledy za sobotu a neděli 27. a 28. června 2020.

Také pozor na to, že pokud dítě pošlete v pátek pro vysvědčení do školy, pak za ten den nemáte nárok na ošetřovné. I když bude dítě ten den ve škole třeba jen jednu hodinu, tak není nárok na ošetřovné za celý den.

Následně byste pak mohla mít nárok už jen na „normální“ ošetřovné – tj. na dítě do 10 roků, pokud je nemocné, nebo i na jiného člena rodiny, pokud vyžaduje péči dospělé osoby, a pouze po dobu 9 nebo 16 dní (podle standardních podmínek pro tuto nemocenskou dávku).

Zvláštní režim pro ošetřovné, tedy pro mnoho rodičů fakticky tento víkend končí, a oni by měli od pondělí nastoupit zpět do práce (nebo nejpozději od středy 1. 7. 2020).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď