Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat.

Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až do konce června. Děti by ale měly dostat ve škole vysvědčení už teď v pátek 26.6.2020. Zajímalo by mě, jak to tedy je? Jestli s nima mohu zůstat doma i příští týden v pondělí a v úterý?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Radka T., 24.06.2020 14:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.06.2020 14:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je sice pravda, že zvláštní režim pro ošetřovné, který byl zaveden během epidemie koronaviru, platí až do 30. 6. 2020. Současně to ale neznamená, že by byl automaticky nárok na ošetřovné až do konce června.

V případě, že vaše děti dostanou vysvědčení už v pátek, tak mají ve škole pravděpodobně v pondělí a v úterý (29. – 30. 6. 2020), ředitelské volno.  Pokud dítě nemůže navštěvovat školu z důvodu ředitelského volna, pak nevzniká nárok na ošetřovné.

Nárok na ošetřovné tedy byl pouze po dobu, kdy byly školy uzavřené z důvodu opatření proti koronaviru. Nebo v době, kdy školy sice byly otevřené, ale dítě do školy nechodilo z některého „zvláštního“ důvodu. Jako například u vás, kdy by docházka dítěte do školy mohla znamenat zvýšené riziko pro osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost.

V době, kdy je škola uzavřená z důvodu ředitelského volna, nebo následně o prázdninách, tak už nevzniká nárok na ošetřovné podle zvláštních podmínek během epidemie. Na ošetřovné tedy můžete mít nárok naposledy za sobotu a neděli 27. a 28. června 2020.

Také pozor na to, že pokud dítě pošlete v pátek pro vysvědčení do školy, pak za ten den nemáte nárok na ošetřovné. I když bude dítě ten den ve škole třeba jen jednu hodinu, tak není nárok na ošetřovné za celý den.

Následně byste pak mohla mít nárok už jen na „normální“ ošetřovné – tj. na dítě do 10 roků, pokud je nemocné, nebo i na jiného člena rodiny, pokud vyžaduje péči dospělé osoby, a pouze po dobu 9 nebo 16 dní (podle standardních podmínek pro tuto nemocenskou dávku).

Zvláštní režim pro ošetřovné, tedy pro mnoho rodičů fakticky tento víkend končí, a oni by měli od pondělí nastoupit zpět do práce (nebo nejpozději od středy 1. 7. 2020).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď