Do kdy je nárok na ošetřovné – děti dostanou vysvědčení už v pátek

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, do kdy je vlastně nárok na ošetřovné? Děti jsem si v květnu i v červnu nechala doma. Žijeme jednom domě, s mojí starou matkou, která je už hodně nemocná. Má problémy se srdcem, a taky cukrovku, a tak jsem nechtěla nic riskovat.

Četla jsem, že na ošetřovný by měl být nárok až do konce června. Děti by ale měly dostat ve škole vysvědčení už teď v pátek 26.6.2020. Zajímalo by mě, jak to tedy je? Jestli s nima mohu zůstat doma i příští týden v pondělí a v úterý?

Děkuji za radu

Dotaz poslal/a: Radka T., 24.06.2020 14:18
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 25.06.2020 14:34 napsal/a:

Dobrý den,

Je sice pravda, že zvláštní režim pro ošetřovné, který byl zaveden během epidemie koronaviru, platí až do 30. 6. 2020. Současně to ale neznamená, že by byl automaticky nárok na ošetřovné až do konce června.

V případě, že vaše děti dostanou vysvědčení už v pátek, tak mají ve škole pravděpodobně v pondělí a v úterý (29. – 30. 6. 2020), ředitelské volno.  Pokud dítě nemůže navštěvovat školu z důvodu ředitelského volna, pak nevzniká nárok na ošetřovné.

Nárok na ošetřovné tedy byl pouze po dobu, kdy byly školy uzavřené z důvodu opatření proti koronaviru. Nebo v době, kdy školy sice byly otevřené, ale dítě do školy nechodilo z některého „zvláštního“ důvodu. Jako například u vás, kdy by docházka dítěte do školy mohla znamenat zvýšené riziko pro osobu, se kterou dítě sdílí společnou domácnost.

V době, kdy je škola uzavřená z důvodu ředitelského volna, nebo následně o prázdninách, tak už nevzniká nárok na ošetřovné podle zvláštních podmínek během epidemie. Na ošetřovné tedy můžete mít nárok naposledy za sobotu a neděli 27. a 28. června 2020.

Také pozor na to, že pokud dítě pošlete v pátek pro vysvědčení do školy, pak za ten den nemáte nárok na ošetřovné. I když bude dítě ten den ve škole třeba jen jednu hodinu, tak není nárok na ošetřovné za celý den.

Následně byste pak mohla mít nárok už jen na „normální“ ošetřovné – tj. na dítě do 10 roků, pokud je nemocné, nebo i na jiného člena rodiny, pokud vyžaduje péči dospělé osoby, a pouze po dobu 9 nebo 16 dní (podle standardních podmínek pro tuto nemocenskou dávku).

Zvláštní režim pro ošetřovné, tedy pro mnoho rodičů fakticky tento víkend končí, a oni by měli od pondělí nastoupit zpět do práce (nebo nejpozději od středy 1. 7. 2020).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Paragraf na dítě nad 10 roků

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, syn jde 25. listopadu 2020 na operaci varlete. Ale 9. listopadu 2020 dovrší věku 10let. mám ještě nárok na paragraf? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné na dítě, když onemocní v červnu 2020

-

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat. Když jsem dceru poslala do školy a jeden týden jí nechám doma, z důvodu nemoci mám nárok na ošetřovné nebo už musím mít potvrzenou ošetřovačku od dětského lékaře? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď