Mohu si sám připlácet na sociálním pojištění, aby byl můj důchod vyšší?

Dobrý den, je mi 57 let, mám 4 děti a pracuji na plný úvazek. Musím se ale starat o svoji matku, které byl přiznán příspěvek na péči 4. stupně.

Chci si výši úvazku z tohoto důvodu zkrátit. Mohu si doplatit sociální pojištění, do výše nynějších odvodů, abych neměla menší starobní důchod?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Karla Z., 01.07.2020 12:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.07.2020 07:15 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, existuje možnost platit si dobrovolné důchodové pojištění. Tato možnost má ale smysl především pro ty, kdo nemají placeno důchodové pojištění vůbec. Například pokud je někdo vedený v evidenci úřadu práce nebo nepracuje z jakéhokoliv jiného důchodu.

Pak je možné obrátit se na ČSSZ a přihlásit se k placení dobrovolného důchodového pojištění. To je vždy stanoveno minimálně jako 28% z jedné čtvrtiny průměrné mzdy.

V roce 2020 je to tedy minimálně 2439 Kč měsíčně. Toto dobrovolné důchodové pojištění má ale opravdu spíše smysl jen v případě, že by vám scházely roky do minimální doby pro nárok na důchod.

V případě, že pracujete a zaměstnavatel za vás odvádí sociální (důchodové) pojištění, pak se souběžné placení dobrovolného důchodového pojištění až tolik nevyplatí.

Je sice pravda, že následně, při výpočtu důchodu, by se vyměřovací základ na základě zaměstnání sečetl s vyměřovacím základem, na základě dobrovolné účasti. Ale výsledný efekt by nemusel být až tak velký.

Toto „připlácení“ na důchod totiž nemusí mít až tak zásadní vliv na výslednou výši důchodu.

Metodika výpočtu důchodu je poměrně složitá. To, že si budete „pár měsíců“ takto připlácet, má na výslednou výši důchodu jen zanedbatelný vliv.

Pokud byste si například žádala o důchod nyní, v roce 2020, pak se budou hodnotit výdělky za 1986 – 2020. Při výpočtu důchodu se hodnotí hrubá mzda. Pro jednotlivé roky jsou pak přepočítávací koeficienty.

Pokud byste si například v roce 1986 vydělala za rok 40 tisíc korun, tak by se to při výpočtu důchodu v roce 2020 započetlo jako cca 470 tisíc korun.

Takže z pohledu celkové doby, ze které se počítá výše důchodu, tedy to, že máte jeden nebo dva roky nižší vyměřovací základ, hraje poměrně malou roli.

Současně také platí, že při výpočtu důchodu, se nad určitou minimální hranici započítává už jen 26% z příjmu.

Tj. opět platí, že i když si zvýšíte vyměřovací základ nad určitou hranici, nebude to mít na výslednou výši důchodu až takový vliv (zvýšila by se jen o málo).

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu

-

Dobrý den, dlouhodobě (od ukončení VŠ) jsem žila s partnerem v zahraničí, kde jsem pracovala pouze brigádně. Tak nějak jsem si myslela, že už to tak bude napořád. V ČR jsem si platila zdravotní pojištění jako OBZP, sociální mi bylo řečeno, že se bez roku v práci tady nedá platit, ani dobrovolné důchodové. Nyní jsem […]

Zobrazit odpověď