Práce na DPP a nemocenská – rizikové těhotenství

Dobrý den, prosím o radu – jsem zaměstnána na DPP do 31. 12. 2020. Plat cca 13 000 Kč.

Před 2 týdny jsem zjistila, že jsem těhotná, a gynekolog mě nechal doma na rizikovém těhotenství.
Prosím, mám vůbec nárok na nemocenskou?

A jak to bude prosím dál, když mi zaměstnavatel smlouvu již  neprodlouží? A od ledna tím pádem budu tedy nezaměstnaná

Předem vám moc  děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Klára, 28.11.2020 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2020 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

Při práci na DPP (dohoda o pracovní činnosti), vám účast na nemocenském pojištění vzniká, pokud máte měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč. Do 10 000 Kč za vás zaměstnavatel neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění (a ani nemocenské).

Při příjmu nad 10 000 Kč, ale zaměstnavatel odvede standardní zdravotní a sociální pojištění (součástí sociálního pojištění, je pak i nemocenské pojištění).

Viz paragraf 7a, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 7a Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce

(1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm.

a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 Kč.

Pokud zahájíte neschopenku v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění (což byste podle všeho měla být), pak máte nárok na nemocenské dávky.

Nárok na nemocenské dávky, je pak následně po celou dobu trvání neschopenky. Když během pracovní neschopnosti (během rizikového těhotenství), pracovní smlouva zanikne, tak to už nehraje roli. Nárok na výplatu nemocenské to neovlivní.

I kdyby vám zaměstnavatel neprodloužil smlouvu (což se při práci na DPP ani moc nedá očekávat), na nemocenské dávky byste podle všeho měla mít nárok až do porodu.

Nebude vám ale pravděpodobně vznikat nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Měla byste ale určitě mít nárok, na rodičovský příspěvek po narození dítěte. Což by mělo být 300 000 Kč, resp. maximálně 10 000 Kč měsíčně po dobu až 30 měsíců (nebo nižší měsíční částka po delší dobu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď