Práce na DPP a nemocenská – rizikové těhotenství

Dobrý den, prosím o radu – jsem zaměstnána na DPP do 31. 12. 2020. Plat cca 13 000 Kč.

Před 2 týdny jsem zjistila, že jsem těhotná, a gynekolog mě nechal doma na rizikovém těhotenství.
Prosím, mám vůbec nárok na nemocenskou?

A jak to bude prosím dál, když mi zaměstnavatel smlouvu již  neprodlouží? A od ledna tím pádem budu tedy nezaměstnaná

Předem vám moc  děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Klára, 28.11.2020 14:00
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2020 18:14 napsal/a:

Dobrý den,

Při práci na DPP (dohoda o pracovní činnosti), vám účast na nemocenském pojištění vzniká, pokud máte měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč. Do 10 000 Kč za vás zaměstnavatel neplatí ani sociální, ani zdravotní pojištění (a ani nemocenské).

Při příjmu nad 10 000 Kč, ale zaměstnavatel odvede standardní zdravotní a sociální pojištění (součástí sociálního pojištění, je pak i nemocenské pojištění).

Viz paragraf 7a, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

§ 7a Pojištění zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce

(1) Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění, jestliže splňují podmínku uvedenou v § 6 odst. 1 písm.

a) a byl jim zúčtován započitatelný příjem v částce vyšší než 10000 Kč.

Pokud zahájíte neschopenku v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění (což byste podle všeho měla být), pak máte nárok na nemocenské dávky.

Nárok na nemocenské dávky, je pak následně po celou dobu trvání neschopenky. Když během pracovní neschopnosti (během rizikového těhotenství), pracovní smlouva zanikne, tak to už nehraje roli. Nárok na výplatu nemocenské to neovlivní.

I kdyby vám zaměstnavatel neprodloužil smlouvu (což se při práci na DPP ani moc nedá očekávat), na nemocenské dávky byste podle všeho měla mít nárok až do porodu.

Nebude vám ale pravděpodobně vznikat nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství).

Měla byste ale určitě mít nárok, na rodičovský příspěvek po narození dítěte. Což by mělo být 300 000 Kč, resp. maximálně 10 000 Kč měsíčně po dobu až 30 měsíců (nebo nižší měsíční částka po delší dobu).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď