Kompenzační bonus pro manželku

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli může manžel pracující jako OSVČ, provozující malou hospodu, čerpat na mě jako na manželku, kompenzační bonus 400 Kč.

Chodím mu vypomáhat s úklidem, praním prádla a ostatních pomocných prací.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana V., 15.12.2020 12:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.12.2020 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (a další oprávněné subjekty), je ve výši 500 Kč (tedy ne 400 Kč, jak píšete ve svém dotazu – ve výši 400 Kč, je na podzim poskytováno ošetřovné pro OSVČ).

Za určitých podmínek, byste mohla mít nárok na kompenzační bonus i vy. A to v případě, že byste byla „spolupracující osobou“.

Spolupracující osobou může být manžel, manželka  OSVČ nebo i jiný člen domácnosti. Nepotřebujete živnostenský list, ale platí zde oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně, ČSSZ, Finanční úřad. Musíte platit příslušné sociální a zdravotní pojištění. Následně může být využita daňová optimalizace – rozdělení příjmů a výdajů i na spolupracující osobu, atd.

Pokud jste spolupracující osobou (ve smyslu zákona upravujícího důchodové pojištění), pak podobně, jako během jarní části epidemie koronaviru, můžete mít nárok na kompenzační bonus i na podzim.

Za předpokladu, že jsou splněny i ostatní podmínky pro nárok na tuto podporu.

Jednou z podmínek je to, že podnikatelská činnost byla omezena nebo úplně zakázána, což by pro provoz hospody mělo platit.

Mezi další podmínky patří například to, že nesmíte být v úpadku (insolvenci) nebo že se musí jednat o dominantní zdroj příjmu (zohlední se pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů) atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na kompenzaci za COVID u OSVČ

-

Dobrý den, od 5. 3. 2021 jsem doma, pozitivní na COVID. Jsem OSVČ. Mám na něco nárok? Nemoc. si neplatí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro COVID pozitivní OSVČ

-

Dobrý den, jsem COVID pozitivní OSVČ, nemůžu pracovat, dostanu od státu kompenzaci? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus únor březen 2021 – začátek podnikání v roce 2020

-

Dobrý den, udělal jsem si OSVČ 21. 9. 2020. Do té doby jsem pracoval jako zaměstnanec ve fabrice. Jaké období musím vykázat příjmy, abych mohl zažádat o kompenzační bonus za únor a březen?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus při rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, od konce roku 2017 pobírám rodičovský příspěvek. Živnost mám stále otevřenou a to na manikúru a nehtovou modeláž, ale pouze jako pochůzkář do domu. Do konce roku 2020 jsem nevykazovala žádnou činnost. Od ledna 2021 jsem si začala přivydělávat. Jelikož to zákon dovoloval. Od 1.3.2021 je tato možnost zakázána. Mám tedy prosím možnost […]

Zobrazit odpověď