Kompenzační bonus pro manželku

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli může manžel pracující jako OSVČ, provozující malou hospodu, čerpat na mě jako na manželku, kompenzační bonus 400 Kč.

Chodím mu vypomáhat s úklidem, praním prádla a ostatních pomocných prací.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana V., 15.12.2020 12:46
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.12.2020 12:32 napsal/a:

Dobrý den,

Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (a další oprávněné subjekty), je ve výši 500 Kč (tedy ne 400 Kč, jak píšete ve svém dotazu – ve výši 400 Kč, je na podzim poskytováno ošetřovné pro OSVČ).

Za určitých podmínek, byste mohla mít nárok na kompenzační bonus i vy. A to v případě, že byste byla „spolupracující osobou“.

Spolupracující osobou může být manžel, manželka  OSVČ nebo i jiný člen domácnosti. Nepotřebujete živnostenský list, ale platí zde oznamovací povinnost vůči zdravotní pojišťovně, ČSSZ, Finanční úřad. Musíte platit příslušné sociální a zdravotní pojištění. Následně může být využita daňová optimalizace – rozdělení příjmů a výdajů i na spolupracující osobu, atd.

Pokud jste spolupracující osobou (ve smyslu zákona upravujícího důchodové pojištění), pak podobně, jako během jarní části epidemie koronaviru, můžete mít nárok na kompenzační bonus i na podzim.

Za předpokladu, že jsou splněny i ostatní podmínky pro nárok na tuto podporu.

Jednou z podmínek je to, že podnikatelská činnost byla omezena nebo úplně zakázána, což by pro provoz hospody mělo platit.

Mezi další podmínky patří například to, že nesmíte být v úpadku (insolvenci) nebo že se musí jednat o dominantní zdroj příjmu (zohlední se pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů) atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď