Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

Dobrý den,

obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště.

Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý potvrzení nás, jako majitele bytu, o tom, kdo je v bytě hlášen a ani čestné prohlášení  naší nájemnice, že sestra s ní nebydlí ve společné domácnosti

TRVÁ NA TOM, ŽE SESTRA MÁ PŘINÉST ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ OD MAJITELE BYTU, VE KTERÉM SKUTEČNĚ BYDLÍ.

To je pro naši nájemnici neřešitelný úkol, neboť sestry v současnosti nemají dobré vztahy.

Může sociální pracovnice požadovat doložení neexistence společného bydlení sester?

Naše nájemnice se dostala do situace, že není schopna platit nájem. Vidíme na straně naší nájemnice snahu řešit svou situaci, snažíme se jí v tom pomoci.

Děkuji předem za odpověď a pomoc

Dotaz poslal/a: Jana K., 24.11.2020 10:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.11.2020 13:13 napsal/a:

Dobrý den,

U dávek pomoci ve hmotné nouzi, nebo například u sociální dávky příspěvek na bydlení, se neposuzuje bydliště podle trvalého pobytu dané osoby (to platilo dříve), ale posuzuje se faktický stav. Tedy to, kde daná osoba bydlí, kde má bydliště (bez ohledu na to, kde má vedený trvalý pobyt).

Vzhledem k příbuzenskému stavu a vzhledem k tomu, že se sestra Vaši nájemnice, během kontroly nacházela v daném bytě, se zřejmě sociální pracovnice domnívá, že tento byt skutečně užívá. Zřejmě během kontroly nebylo dostatečně zřejmé, že se jedná jen o návštěvu. Tj. požadavek na doložení, že tomu tak není, je poměrně oprávněný.

Zákon v tomto případě není nějak konkrétní – nestanovuje přesný postup, jakým by se skutečnost společného bydlení/nebydlení, měla dokládat.

Osobně se domnívám, že by mělo stačit potvrzení od Vás, jako majitele bytu. Nebo případně doložit skutečnost, že sestra Vaší nájemnice v bytě běžně nebydlí, například svědectvím sousedů (opět čestným prohlášením, například od dvou sousedů), a na Úřadu práce vysvětlit, že sestra Vaší nájemnice požadované čestné prohlášení nechce doložit, protože spolu nemají dobré vztahy (tak jak je to popsáno ve Vašem dotazu).

Také se domnívám, že toto je jedna ze situací, kdy chyba nemusí být ani na jedné straně. Sociální pracovnice má mimo jiné za úkol zabránit tomu, aby byly dávky hmotné nouze / sociální dávky neoprávněně zneužívány.

Pokud chcete své nájemnici pomoci, můžete případně zkusit vstoupit do komunikace mezi ní a Úřadem práce. Její záležitost bude vyřizovat nějaký konkrétní pracovník a neměl by být problém na něj získat telefonický kontakt. Pak mu můžete zkusit celou situaci popsat. Domnívám se, že informace poskytnuté přímo Vámi, mohou mít o něco „větší váhu“.

Jak jsem psala, myslím, že zde je to více o komunikaci, než o tom, že by byla nějaká chyba na straně Úřadu práce, nebo že by docházelo k porušení nějakého zákona.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Výše příspěvku na bydlení – zvyšování nájemného

-

Dobrý den, dcera s vnučkou bydlí v pronajatém bytě a pobírá dávky v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. V současné době je už situace neúnosná – nájemné se každou chvilku zvedá. Dcera platí za 2+1 13000 nájem včetně inkasa. Část příspěvku dostává v hotovosti a část ve stravenkách. Jelikož se nájem už podruhé zvyšoval, […]

Zobrazit odpověď

Samoživitelka s dítětem – na jaké sociální dávky mám nárok?

-

Dobrý den, Na jaké dávky mám nárok, když nepobírám žádné alimenty (otec nezapsán do rodného listu)? Bydlím ve svém domě a výdělek nepřesahuje 20 000 tisíc čistého příjmu. Věk dítě 4 roky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Rozhodný příjem pro příspěvek na bydlení a daňový bonus na dítě

-

Dobrý den, v dubnu jsem dostala vrácený přeplatek na dani a větší část z toho byl daňový bonus na dítě. Počítá se to do příjmů, když si budu žádat o příspěvek na bydlení za 2. čtvrtletí tohoto roku? Mnohokrát děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Budu muset vracet příspěvek na bydlení nebo jeho část?

-

Dobrý den, potřebuji se zeptat, zda budu muset vracet Příspěvek na bydlení (nebo jeho část). Za 1Q 2022 jsem byla bez příjmu. Ve 2Q (v květnu 2022) mi byl schválen a obdržela jsem i 1. důchod. V červenci 2022 si budu také žádat o Příspěvek na bydlení a nevím, zda budu muset vracet tento Příspěvek, […]

Zobrazit odpověď