Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a dcera bydlí ve Zlíně.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Miroslava B., 09.11.2020 9:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.11.2020 14:14 napsal/a:

Dobrý den,

V minulých dnech byl sice schválen zákon, který z nemalé části mění podmínky pro nárok na ošetřovné (prodlužuje se doba, po kterou je nárok na OČR, rozšiřuje se okruh možných příjemců, zvyšuje se výše ošetřovného na 70%, a mnoho dalších změn).

Tento nový zákon ale bohužel nezaručuje, že by měl na ošetřovné nárok kdokoliv, kdo se stará o dítě, které nemůže chodit do školy, nebo do jiného zařízení.

Ve vašem konkrétním případě, ale totiž platí původní zákon o nemocenském pojištění (resp. jeho část), zákon číslo 187/2006 Sb.

Zde konkrétně v paragrafu 39 je uvedeno (cituji jen částečně, to co je relevantní):

§ 39 Podmínky nároku na ošetřovné

(1) Nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu

a) ošetřování

1. dítěte mladšího 10 let, pokud toto dítě onemocnělo nebo utrpělo úraz, nebo

2. jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo

b) péče o dítě mladší 10 let, protože

1. školské zařízení nebo zvláštní dětské zařízení, popřípadě jiné obdobné zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo škola, jejímž je žákem, jsou uzavřeny z nařízení příslušného orgánu z důvodu havárie, mimořádného opatření při epidemii nebo jiné nepředvídané události,

2. dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči školského zařízení nebo zvláštního dětského zařízení, popřípadě jiného obdobného zařízení pro děti, v jehož denní nebo týdenní péči dítě jinak je, nebo docházet do školy, nebo

3. fyzická osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

Obdobná podmínka (nutnost sdílet společnou domácnost) je zmíněna i v novém zákonu o krizovém ošetřovném během epidemie – viz zákon 438/2020.

V praxi to tedy znamená, že pokud byste s vnukem sdílela společnou domácnost (ve výsledku by stačila stejná adresa, např. pokud by se například jednalo o vícegenerační dům), pak byste měla na ošetřovné nárok podle nově platných podmínek. Podobně, jako kterýkoliv jiný rodič, který je nyní doma s dítětem.

Vzhledem k tomu, že jak sama uvádíte, s vnukem společnou domácnost nesdílíte, tak vám na ošetřovné nárok bohužel nevzniká. V tomto ohledu nový zákon o krizovém ošetřovném nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď