DPČ a nemocenská (brigáda z domu)

Dobrý den,

byl jsem zaměstnán na HPP. Pak jsem onemocněl (pohybový aparát) a během PN jsem si našel brigádu z domu na dohodu o pracovní činnosti, ze které odvádím sociální pojištění.

Následně jsem byl propuštěn. Nyní jsem tedy na PN a zároveň mám brigádu na DPČ. Je toto v pořádku? Nebo jak bych to měl nyní řešit?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 21.09.2020 19:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2020 16:15 napsal/a:

Dobrý den,

přijde mi zvláštní, že jste byl propuštěn během pracovní neschopnosti. V době, kdy jste na neschopence na nemocenské, jste v ochraně, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je 

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

Ukončení pracovního poměru, během pracovní neschopnosti je možné jen v případě, že jste ve zkušební době, nebo když je pracovní poměr ukončen dohodou nebo v případě, že byste měl pracovní poměr na dobu určitou. Nebo pokud by docházelo k zániku zaměstnavatele (a podobných, specifických případech).

Určitě ale během neschopenky nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání, v klasickém slova smyslu.

Co se týká práce na DPČ v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak zde nemusí být žádný rozpor. I v době, kdy jste na neschopence, můžete vykonávat nějakou jinou práci na DPP nebo DPČ nebo třeba podnikat jako OSVČ.

Během pracovní neschopnosti, v době kdy čerpáte náhradu mzdy (prvních 14 dní) nebo nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), nesmíte pouze vykonávat stejné zaměstnání, jako je to, na základě kterého vám vzniká nárok na nemocenskou.

Není tedy možné být na neschopence, čerpat nemocenské dávky, a při tom dále pro stejného zaměstnavatele pracovat, třeba v režimu „home-office“.

Je ale možné vykonávat nějakou jinou práci (teoreticky i pro stejného zaměstnavatele, častěji však pro jiného).

Mnoho lidí, má k hlavnímu zaměstnání i nějakou další práci. Často třeba z domu nebo jinou formou. A tu je možné dále vykonávat (pokud i na jejím základě nejsou čerpány nemocenské dávky).

Pokud podmínky, pro výkon takové práce, nejsou v rozporu s omezeními danými neschopenkou, pak to není nic, co by něčemu vadilo.

Během pracovní neschopnosti (na nemocenské), musíte dodržovat především režim povolených vycházek. A také léčebný režim (omezení stanovená vaším lékařem). Pokud práce na DPČ nenarušuje tyto podmínky, pak je to zcela legální.

Pokud budete dále v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky (na což máte nárok i po ukončení pracovního poměru), tak se pro vás v zásadě nic nemění.

Až po skončení pracovní neschopnosti, kdy byste se chtěl případně zaevidovat na Úřadu práce, jako nezaměstnaný, bude hrát DPČ nějakou roli. Po skončení pracovní neschopnosti, kdy budete nezaměstnaný, byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste ale současně vykonával práci na DPČ, pak by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost – kdy platí ČSSZ nemocenskou?

-

Dobrý den jsem v pracovní neschopnosti od 4. 7. 2022 doposud. Můj dotaz je od kolikátého vyplácí ČSSZ nemocenskou. Od zaměstnavatele jsem dostala výplatu, která jen tak tak pokryje náklady na bydlení, mohu tedy počítat s penězi již v srpnu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho můžu marodit, abych poté měla nárok na podporu v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, dostala jsem výpověď pro zrušení provozovny a cca 14 dní byla v pracovní neschopnosti. Paní doktorka mi řekla, že budu marodit dlouhodobě. Vím, že na ÚP se budu hlásit až po ukončení pracovní neschopnosti. Ale chtěla bych vědět, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. U firmy jsem pracovala 3 roky a […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

-

Dobrý den, měl bych dotaz? Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022. Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní […]

Zobrazit odpověď