DPČ a nemocenská (brigáda z domu)
Dobrý den,
byl jsem zaměstnán na HPP. Pak jsem onemocněl (pohybový aparát) a během PN jsem si našel brigádu z domu na dohodu o pracovní činnosti, ze které odvádím sociální pojištění.
Následně jsem byl propuštěn. Nyní jsem tedy na PN a zároveň mám brigádu na DPČ. Je toto v pořádku? Nebo jak bych to měl nyní řešit?
Děkuji.
Dobrý den,
přijde mi zvláštní, že jste byl propuštěn během pracovní neschopnosti. V době, kdy jste na neschopence na nemocenské, jste v ochraně, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):
§ 53
(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je
a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,
Ukončení pracovního poměru, během pracovní neschopnosti je možné jen v případě, že jste ve zkušební době, nebo když je pracovní poměr ukončen dohodou nebo v případě, že byste měl pracovní poměr na dobu určitou. Nebo pokud by docházelo k zániku zaměstnavatele (a podobných, specifických případech).
Určitě ale během neschopenky nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání, v klasickém slova smyslu.
Co se týká práce na DPČ v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak zde nemusí být žádný rozpor. I v době, kdy jste na neschopence, můžete vykonávat nějakou jinou práci na DPP nebo DPČ nebo třeba podnikat jako OSVČ.
Během pracovní neschopnosti, v době kdy čerpáte náhradu mzdy (prvních 14 dní) nebo nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), nesmíte pouze vykonávat stejné zaměstnání, jako je to, na základě kterého vám vzniká nárok na nemocenskou.
Není tedy možné být na neschopence, čerpat nemocenské dávky, a při tom dále pro stejného zaměstnavatele pracovat, třeba v režimu „home-office“.
Je ale možné vykonávat nějakou jinou práci (teoreticky i pro stejného zaměstnavatele, častěji však pro jiného).
Mnoho lidí, má k hlavnímu zaměstnání i nějakou další práci. Často třeba z domu nebo jinou formou. A tu je možné dále vykonávat (pokud i na jejím základě nejsou čerpány nemocenské dávky).
Pokud podmínky, pro výkon takové práce, nejsou v rozporu s omezeními danými neschopenkou, pak to není nic, co by něčemu vadilo.
Během pracovní neschopnosti (na nemocenské), musíte dodržovat především režim povolených vycházek. A také léčebný režim (omezení stanovená vaším lékařem). Pokud práce na DPČ nenarušuje tyto podmínky, pak je to zcela legální.
Pokud budete dále v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky (na což máte nárok i po ukončení pracovního poměru), tak se pro vás v zásadě nic nemění.
Až po skončení pracovní neschopnosti, kdy byste se chtěl případně zaevidovat na Úřadu práce, jako nezaměstnaný, bude hrát DPČ nějakou roli. Po skončení pracovní neschopnosti, kdy budete nezaměstnaný, byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste ale současně vykonával práci na DPČ, pak by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal.
Zařazeno v: Brigáda během nemocenské, Co dělat když potřebuji delší vycházky během PN, Jaké jsou maximální možné vycházky během nemocenské?, Kdy může přijít kontrola během nemocenské, Mohu si během nemocenské přivydělat u jiného zaměstnavatele?, Nemocenská během nezaměstnanosti, Nemocenská během prvních 14 dnů, Práce během nemocenské, Přivýdělek na neschopence, Zákaz výpovědi během pracovní neschopnosti
Další dotazy ze sekce Nemocenská:
Karanténa po dlouhodobé pracovní neschopnosti (380 dní)
-Dobrý den, moje manželka se po dlouhé nemoci vrací 3 května do zaměstnání, ale ke stejnému datu má vyčerpanou podpůrčí dobu v délce 380 dní. Jelikož u nich ve firmě je spoustu COVID pozitivních lidí, tak bych chtěl vědět, jestli by při nařízené karanténě měla nárok na nemocenskou. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověďNemocenská na konci pracovního poměru
-Dobrý den, pracovní poměr jsem ukončila výpovědí a měl skončit 31. 1. 2021. Dne 28. 1. 2021 mi byla vystavena neschopenka z důvodu onemocnění COVID. Po ukončení neschopenky k 21. 2. jsem se následující den dostavila k zaměstnavateli pro ukončení pracovního poměru. Předložili mi zápočtový list, kde byl pracovní poměr ukončen k 31. 1. 2021. […]
Zobrazit odpověďMám nárok na nějakou kompenzaci za karanténu jako OSVČ?
-Dobrý večer, chtěla bych poradit. Jsem OSVČ a jsem nucena byt v karanténě, protože manžel je pozitivní. Platím si od nového roku paušální daň a tak nevím, jestli mam nárok na nějakou kompenzaci. Děkuji
Zobrazit odpověďUkončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti
-Dobrý den. Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021. Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské?? Děkuji za […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Auta na splátky bez akontace a registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka hned na ruku 10. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
8.3.2021
Nárok na kompenzaci za COVID u OSVČ -
8.3.2021
Je OČR placené pouze za pracovní dny nebo i za víkendy? -
8.3.2021
Kompenzace pro COVID pozitivní OSVČ -
7.3.2021
Ošetřovné, výpověď, odstupné -
7.3.2021
Výše odstupného po dlouhodobé neschopnosti -
6.3.2021
PPM z HPP + vedlejší OSVČ -
6.3.2021
Karanténa po dlouhodobé pracovní neschopnosti (380 dní) -
5.3.2021
Kompenzační bonus únor březen 2021 – začátek podnikání v roce 2020 -
5.3.2021
Kompenzační bonus při rodičovském příspěvku -
5.3.2021
RD, neplacené volno, DPP
Online kalkulačky
- Kalkulačka mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2021
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum 2021
- Kalkulačka porodné 2021
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2021
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2021
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2021
- Příspěvek na bydlení 2021
- Hmotná nouze 2021
- Mateřská 2021
- Výživné a alimenty na dítě 2021
- Sociální dávky pro matku samoživitelku
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2021?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2021
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet