DPČ a nemocenská (brigáda z domu)

Dobrý den,

byl jsem zaměstnán na HPP. Pak jsem onemocněl (pohybový aparát) a během PN jsem si našel brigádu z domu na dohodu o pracovní činnosti, ze které odvádím sociální pojištění.

Následně jsem byl propuštěn. Nyní jsem tedy na PN a zároveň mám brigádu na DPČ. Je toto v pořádku? Nebo jak bych to měl nyní řešit?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 21.09.2020 19:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2020 16:15 napsal/a:

Dobrý den,

přijde mi zvláštní, že jste byl propuštěn během pracovní neschopnosti. V době, kdy jste na neschopence na nemocenské, jste v ochraně, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je 

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

Ukončení pracovního poměru, během pracovní neschopnosti je možné jen v případě, že jste ve zkušební době, nebo když je pracovní poměr ukončen dohodou nebo v případě, že byste měl pracovní poměr na dobu určitou. Nebo pokud by docházelo k zániku zaměstnavatele (a podobných, specifických případech).

Určitě ale během neschopenky nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání, v klasickém slova smyslu.

Co se týká práce na DPČ v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak zde nemusí být žádný rozpor. I v době, kdy jste na neschopence, můžete vykonávat nějakou jinou práci na DPP nebo DPČ nebo třeba podnikat jako OSVČ.

Během pracovní neschopnosti, v době kdy čerpáte náhradu mzdy (prvních 14 dní) nebo nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), nesmíte pouze vykonávat stejné zaměstnání, jako je to, na základě kterého vám vzniká nárok na nemocenskou.

Není tedy možné být na neschopence, čerpat nemocenské dávky, a při tom dále pro stejného zaměstnavatele pracovat, třeba v režimu „home-office“.

Je ale možné vykonávat nějakou jinou práci (teoreticky i pro stejného zaměstnavatele, častěji však pro jiného).

Mnoho lidí, má k hlavnímu zaměstnání i nějakou další práci. Často třeba z domu nebo jinou formou. A tu je možné dále vykonávat (pokud i na jejím základě nejsou čerpány nemocenské dávky).

Pokud podmínky, pro výkon takové práce, nejsou v rozporu s omezeními danými neschopenkou, pak to není nic, co by něčemu vadilo.

Během pracovní neschopnosti (na nemocenské), musíte dodržovat především režim povolených vycházek. A také léčebný režim (omezení stanovená vaším lékařem). Pokud práce na DPČ nenarušuje tyto podmínky, pak je to zcela legální.

Pokud budete dále v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky (na což máte nárok i po ukončení pracovního poměru), tak se pro vás v zásadě nic nemění.

Až po skončení pracovní neschopnosti, kdy byste se chtěl případně zaevidovat na Úřadu práce, jako nezaměstnaný, bude hrát DPČ nějakou roli. Po skončení pracovní neschopnosti, kdy budete nezaměstnaný, byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste ale současně vykonával práci na DPČ, pak by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď