DPČ a nemocenská (brigáda z domu)

Dobrý den,

byl jsem zaměstnán na HPP. Pak jsem onemocněl (pohybový aparát) a během PN jsem si našel brigádu z domu na dohodu o pracovní činnosti, ze které odvádím sociální pojištění.

Následně jsem byl propuštěn. Nyní jsem tedy na PN a zároveň mám brigádu na DPČ. Je toto v pořádku? Nebo jak bych to měl nyní řešit?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Martin, 21.09.2020 19:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2020 16:15 napsal/a:

Dobrý den,

přijde mi zvláštní, že jste byl propuštěn během pracovní neschopnosti. V době, kdy jste na neschopence na nemocenské, jste v ochraně, kdy vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď. Viz paragraf 53, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.):

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je 

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

Ukončení pracovního poměru, během pracovní neschopnosti je možné jen v případě, že jste ve zkušební době, nebo když je pracovní poměr ukončen dohodou nebo v případě, že byste měl pracovní poměr na dobu určitou. Nebo pokud by docházelo k zániku zaměstnavatele (a podobných, specifických případech).

Určitě ale během neschopenky nemůžete dostat výpověď ze zaměstnání, v klasickém slova smyslu.

Co se týká práce na DPČ v době, kdy jste v pracovní neschopnosti, tak zde nemusí být žádný rozpor. I v době, kdy jste na neschopence, můžete vykonávat nějakou jinou práci na DPP nebo DPČ nebo třeba podnikat jako OSVČ.

Během pracovní neschopnosti, v době kdy čerpáte náhradu mzdy (prvních 14 dní) nebo nemocenské dávky (od 15 dne pracovní neschopnosti), nesmíte pouze vykonávat stejné zaměstnání, jako je to, na základě kterého vám vzniká nárok na nemocenskou.

Není tedy možné být na neschopence, čerpat nemocenské dávky, a při tom dále pro stejného zaměstnavatele pracovat, třeba v režimu „home-office“.

Je ale možné vykonávat nějakou jinou práci (teoreticky i pro stejného zaměstnavatele, častěji však pro jiného).

Mnoho lidí, má k hlavnímu zaměstnání i nějakou další práci. Často třeba z domu nebo jinou formou. A tu je možné dále vykonávat (pokud i na jejím základě nejsou čerpány nemocenské dávky).

Pokud podmínky, pro výkon takové práce, nejsou v rozporu s omezeními danými neschopenkou, pak to není nic, co by něčemu vadilo.

Během pracovní neschopnosti (na nemocenské), musíte dodržovat především režim povolených vycházek. A také léčebný režim (omezení stanovená vaším lékařem). Pokud práce na DPČ nenarušuje tyto podmínky, pak je to zcela legální.

Pokud budete dále v pracovní neschopnosti a pobírat nemocenské dávky (na což máte nárok i po ukončení pracovního poměru), tak se pro vás v zásadě nic nemění.

Až po skončení pracovní neschopnosti, kdy byste se chtěl případně zaevidovat na Úřadu práce, jako nezaměstnaný, bude hrát DPČ nějakou roli. Po skončení pracovní neschopnosti, kdy budete nezaměstnaný, byste mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste ale současně vykonával práci na DPČ, pak by vám nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď