Hmotná nouze po skončení podpory v nezaměstnanosti
Dobrý den, prosím o radu, na co budu mít nárok po tom, co mi skončí podpora v nezaměstnanosti. Jsem samoživitelka se sedmiletou dcerou, na kterou otec platí 5000,- Kč alimenty.
A žiji v jedné domácnosti s přítelem. Nemohu zůstat úplně bez příjmu. Mohu žádat např. o pomoc v hmotné nouzi či podobně.
Dobrý den,
Pokud jste bez příjmů, nebo máte jen nízké příjmy, pak máte možnost na Úřadu práce požádat o různé sociální dávky. Podmínky se u jednotlivých sociálních dávek liší.
Pokud byste byla zcela bez příjmu, nebo měla opravdu jen velmi nízký příjem, pak je zde dávka hmotné nouze - příspěvek na živobytí. To je základní sociální dávka pro osoby ve hmotné nouzi.
U příspěvku na živobytí se stanovuje tzv. „částka na živobytí“. Ta vychází z toho jaké je životní minimum (3860 Kč v roce 2020) nebo případně existenční minimum (aktuálně 2490 Kč). Funguje to tak, že částka na živobytí se stanovuje obvykle pro všechny osoby, které sdílí společnou domácnost (vy, vaše dcera, váš přítel).
V případě, že pak celkové průměrné čisté příjmy osob ve společné domácnosti nedosahují ani této částky na živobytí, pak náleží dávka hmotné nouze - příspěvek na živobytí. Ten odpovídá rozdílu mezi spočítanou částkou na živobytí (životní minimum) a průměrnou výší příjmů (přičemž z příjmů se započítává jen část).
Jako příjem, se pak započítávají například i alimenty, které dostáváte na dceru. Nebo by se zohlednil i příjem vašeho přítele.
Jsou zde pak i další sociální dávky. Mohla byste případně mít nárok na příspěvek na dítě. Pokud je průměrný měsíční příjem společné domácnosti nižší než 2,7 násobek životního minima, pak máte nárok na přídavky na dítě. U nich pak záleží na věku dítěte a dalších faktorech.
Mohla byste případně mít nárok i na příspěvek na bydlení. Na ten je nárok, pokud jsou příjmy rodiny nízké (a současně náklady na bydlení vyšší/vysoké). U přídavku na bydlení hraje roli to, zda se jedná o bydlení v nájmu, v družstevním bytě nebo v bytě/domě v osobním vlastnictví.
Je nutné doložit skutečně zaplacené náklady na bydlení za poslední 3 měsíce (nájem, platby za vodu, elektřinu, plyn apod.). A také se dokládají příjmy všech osob ve společné domácnosti (také za poslední 3 měsíce).
Výše příspěvku na bydlení se pak odvíjí od počtu osob ve společné domácnosti (rozhoduje skutečný počet osob, to kde mají trvalé bydliště, nehraje roli), a dále záleží i na velikosti města/obce.
V případě, že byste měla nárok na příspěvek na živobytí a současně na příspěvek na bydlení, který by ale nepokrýval plně náklady na bydlení, pak je případně možné žádat i o další dávku hmotné nouze – doplatek na bydlení.
Všechny tyto sociální dávky je možné vyřídit na Úřadu práce. To, zda máte nárok na jednotlivé sociální dávky, si můžete orientačně spočítat například zde:
Zařazeno v: Dávky hmotné nouze pro matku samoživitelku, Dávky po skončení podpory v nezaměstnanosti, Hmotná nouze a příspěvek na živobytí, Jak se počítá hmotná nouze, Jednorázová mimořádná pomoc ve hmotné nouzi, Kolik je příspěvek na živobytí, Kolik je životní minimum pro rodinu?, Podpora ve hmotné nouzi během epidemie, Přídavky na bydlení pro samoživitelku, Sociální dávky po skončení podpory v nezaměstnanosti, Sociální dávky pro nezaměstnané, Životní minimum pro matku s dítětem, Životní minimum pro nezaměstnané
Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:
Příspěvek na živobytí a společně posuzované osoby
-Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak je to se společně posuzovanými osobami. Kvůli dlouhodobě nepříznivému stavu (onkologické onemocnění), jsem práce neschopná. Byla mi přiznána invalidita 3.stupně, ale nemám nárok na vyplacení důchodu a podpory v nezaměstnanosti. V současné době tedy žiji s rodiči, kteří veškeré výdaje domácnosti platí sami. Chci požádat o příspěvek na […]
Zobrazit odpověďNárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad
-Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]
Zobrazit odpověďUřad práce a úraz
-Dobrý den, prosím o radu, co má dělat kamarád, který nemá zaměstnání, chtěl se zaregistrovat na úřad práce, ale zlomil si loket a na úřad ho kvůli úrazu nevzali? V červnu 2020 skočil školu a bohužel od té doby nepracoval ani se nezaregistroval na úřadu práce. Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďNezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?
-Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčky bez doložení příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčím vlastní peníze na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
21.4.2021
Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu -
20.4.2021
Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání -
13.4.2021
Kompenzační bonus versus OČR -
9.4.2021
Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky -
9.4.2021
Kompenzace – spolupracující osoba -
9.4.2021
Docházka do školky u dětí zdravotnického personálu -
9.4.2021
Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši? -
8.4.2021
Úřad práce a těhotenství -
8.4.2021
Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání -
8.4.2021
Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti
Online kalkulačky
- Kalkulačka mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2021
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum 2021
- Kalkulačka porodné 2021
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2021
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2021
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2021
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2021
- Příspěvek na bydlení 2021
- Hmotná nouze 2021
- Mateřská 2021
- Výživné a alimenty na dítě 2021
- Sociální dávky pro matku samoživitelku
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2021?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2021
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet