Kompenzace OSVČ za COVID 19

Dobrý den,

prosím vztahuje se na mne také nějaká finanční pomoc, když podnikám v montáž lakoven a skrz COVID 19 nemám práci?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Michal D., 14.12.2020 19:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2020 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, během podzimní epidemie koronaviru COVID, se řídí zákonem číslo 461/2020 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2.

Nárok na kompenzační bonus je po dobu platnosti nouzového stavu – aktuálně tedy od 5. 10. 2020 do 24. 12. 2020. Pokud by se prodlužoval nouzový stav, prodlužuje se automaticky i doba, po kterou je nárok na kompenzační bonus.

Abyste ale měl nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, musí být splněna jedna ze dvou podmínek.

Vaše podnikání musí být v daném období přímo omezeno nebo zakázáno, některým vládním nařízením (nebo rozhodnutím jiného státního subjektu).

Tj. pokud vám nebylo přímo nařízeno, že máte omezit činnost své provozovny (asi nějaká dílna?), tak nárok na kompenzační bonus není.

Druhou případnou podmínkou, za které by byl nárok na podporu pro OSVČ, je situace, kdy se omezení/zákaz nevztahuje přímo na vás, ale vaše klienty (odběratele).

Pokud alespoň 80% svých služeb dodáváte nějakému subjektu (jinému OSVČ či firmě), která musela mít během nouzového stavu omezenou činnost, pak můžete mít případně nárok na kompenzační bonus.

Pokud je u vás ale situace taková, že na vaše podnikání se přímo nevztahuje nějaké omezení/zákaz, pouze u vás došlo k poklesu poptávky ze strany zákazníků (odběratelů), tak vám nárok na podporu během podzimní epidemie nevzniká.

Kromě výše uvedených podmínek, musí být splněny i další (viz příslušný zákon). Nesmíte být například v úpadku (insolvenci), musíte být aktvní podnikatel atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzační bonus únor březen 2021 – začátek podnikání v roce 2020

-

Dobrý den, udělal jsem si OSVČ 21. 9. 2020. Do té doby jsem pracoval jako zaměstnanec ve fabrice. Jaké období musím vykázat příjmy, abych mohl zažádat o kompenzační bonus za únor a březen?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus při rodičovském příspěvku

-

Dobrý den, od konce roku 2017 pobírám rodičovský příspěvek. Živnost mám stále otevřenou a to na manikúru a nehtovou modeláž, ale pouze jako pochůzkář do domu. Do konce roku 2020 jsem nevykazovala žádnou činnost. Od ledna 2021 jsem si začala přivydělávat. Jelikož to zákon dovoloval. Od 1.3.2021 je tato možnost zakázána. Mám tedy prosím možnost […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021?

-

Dobrý den, mám dotaz, zda mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ za únor a březen 2021. Jezdíme na farmářské trhy v období březen až listopad. Přes zimní měsíce nevykazujeme žádnou tržbu. Živnost nebyla nikdy přerušena. Jelikož nemáme žádný jiný příjem, za zimní měsíce, které se nyní uvádí do žádosti, je tedy tržba nulová. Děkuji za […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021. Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%. V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – […]

Zobrazit odpověď