Kompenzace OSVČ za COVID 19

Dobrý den,

prosím vztahuje se na mne také nějaká finanční pomoc, když podnikám v montáž lakoven a skrz COVID 19 nemám práci?

Předem děkuji

Dotaz poslal/a: Michal D., 14.12.2020 19:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2020 15:01 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, během podzimní epidemie koronaviru COVID, se řídí zákonem číslo 461/2020 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2.

Nárok na kompenzační bonus je po dobu platnosti nouzového stavu – aktuálně tedy od 5. 10. 2020 do 24. 12. 2020. Pokud by se prodlužoval nouzový stav, prodlužuje se automaticky i doba, po kterou je nárok na kompenzační bonus.

Abyste ale měl nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, musí být splněna jedna ze dvou podmínek.

Vaše podnikání musí být v daném období přímo omezeno nebo zakázáno, některým vládním nařízením (nebo rozhodnutím jiného státního subjektu).

Tj. pokud vám nebylo přímo nařízeno, že máte omezit činnost své provozovny (asi nějaká dílna?), tak nárok na kompenzační bonus není.

Druhou případnou podmínkou, za které by byl nárok na podporu pro OSVČ, je situace, kdy se omezení/zákaz nevztahuje přímo na vás, ale vaše klienty (odběratele).

Pokud alespoň 80% svých služeb dodáváte nějakému subjektu (jinému OSVČ či firmě), která musela mít během nouzového stavu omezenou činnost, pak můžete mít případně nárok na kompenzační bonus.

Pokud je u vás ale situace taková, že na vaše podnikání se přímo nevztahuje nějaké omezení/zákaz, pouze u vás došlo k poklesu poptávky ze strany zákazníků (odběratelů), tak vám nárok na podporu během podzimní epidemie nevzniká.

Kromě výše uvedených podmínek, musí být splněny i další (viz příslušný zákon). Nesmíte být například v úpadku (insolvenci), musíte být aktvní podnikatel atd.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď