Kompenzace pro OSVČ podzim 2020 – zákaz prodeje v neděli

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda bych mohla žádat o podzimní kompenzaci pro OSVČ. Pracuji sama, provoz malého obchůdku (Vinotéka, cukrárna) s posezením a celotýdenním provozem v turistické oblasti. Dle nařízení jsem mohla prodávat, později bez posezení a bez nedělí.

Nevím, zda mi klesl příjem o daných 80%, nemám srovnání. Ale určitě je pokles znatelný oproti srpnu i září, kdy vše fungovalo normálně.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Eva F., 04.12.2020 17:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.12.2020 15:47 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky pro nárok na kompenzační bonus během podzimní epidemie koronaviru COVID, se řídí zákonem číslo 461/2020.

V tomto zákonu se určitě nemluví o tom, že by vám musely poklesnout tržby o 80%. Tak to není.

Na kompenzační bonus máte nárok ve dvou případech:

  • Pokud se na vás přímo vztahuje nějaké omezení nebo zákaz podnikání (například zmiňovaný zákaz nedělního prodeje) – to, jak moc se vám snížily tržby, se nesleduje. Rozhodující je to, že existovalo nějaké nařízení/zákaz, které se vztahovalo přímo na vás a vaše podnikání
  • Pokud se na vás přímo žádný zákaz nevztahuje, ale alespoň 80% svých služeb, výrobků, zboží atd. dodáváte nějakému subjektu (firmě, jinému OSVČ), na který se přímo vztahuje zákaz.

Ve vašem případě můžete mít nárok na kompenzační bonus na základě toho, že vám byl zakázán nedělení prodej.

Pak byste si ale mohla požádat za kompenzační bonus 500 Kč, jen za konkrétní dny (jednotlivé neděle), kdy vám byl skutečně znemožněn prodej. Tj. pokud by to bylo například celkem 6 víkendů, pak byste měla nárok na kompenzaci za 6 dní (6x500 Kč).

Případně je možné uplatnit nárok na kompenzační bonus i za dny, kdy vám bylo zakázáno posezení.

To se dá také chápat, jako omezení podnikatelské činnosti. Opět byste mohl uplatnit nárok jen za konkrétní dny, kdy se na vás toto omezení vztahovalo.

Pozor na to, že to, nakolik dané omezení postihlo vaše podnikání, je na vašem posouzení. V rámci žádosti vyplňujete čestné prohlášení, že splňujete podmínky pro nárok na kompenzační bonus.

Pokud by na straně Finančního Úřadu vznikla nějaká pochybnost, zda dané omezení opravdu znamenalo zásah do vašeho podnikání, pak je nutné tuto skutečnost Finančnímu úřadu doložit.

Tj. vzhledem k tomu, že váš obchod mohl fungovat i během epidemie, pouze nebylo možné posezení, musíte být případně schopná prokázat, že bez fungujícího posezení, bylo vaše podnikání omezeno (snížené tržby apod.).

Neznám vaši konkrétní situaci a tak to nemohu jakkoliv posuzovat. Dokáži si ale představit situace, kdy je možnost posezení významným faktorem, který ovlivňuje výši tržeb. Stejně jako situace, kde možnost/nemožnost posezení, nemá žádný významný vliv na hlavní prodej.

Takže toto musíte posoudit sama. Zda pro vás nemožnost posezení, byla opravdu omezením, nebo jen „drobnou nepříjemností“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď