Kompenzační bonus OSVČ – musím platit sociální a zdravotní pojištění?

Dobrý den,

pracuji jako OSVČ a v rámci proti-epidemiologických opatření vlády ČR mi byla uzavřena provozovna.

Zažádala jsem o kompenzační bonus za 1. období 5. 10. – 4. 11. 2020 ve výši 15 500 Kč. Musím z této částky dále ještě odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění, jež v průměru dělají cca. 5000 Kč + daň z příjmu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Svobodová, 12.11.2020 14:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 12.11.2020 19:56 napsal/a:

Dobrý den,

Jako OSVČ máte povinnost platit příslušné zálohy na sociální a zdravotní pojištění (pominu nyní případy OSVČ, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost apod.).

Povinnost platit příslušné zálohy je dána zákonem. Během jarní části epidemie koronavirus vláda přistoupila k opatření, kdy plošně všem OSVČ „odpustila“ placení sociálního a zdravotního pojištění v období březen až srpen 2020.

Z pohledu ročního zúčtování se na tyto měsíce bude pohlížet tak, jako byste zaplatila příslušné zálohy na sociální/zdravotní v minimální výši.

Během podzimu, ale žádné podobné opatření zatím nebylo schváleno. A zatím ani nic nenasvědčuje tomu, že by vláda plánovala přistoupit k nějakému podobnému opatření.

Od září 2020 tedy mají všichni OSVČ povinnost platit příslušné zálohy. To nijak nesouvisí s tím, jestli máte nebo nemáte nárok na kompenzační bonus během podzimní části epidemie.

Tj. ano, i když máte momentálně omezeno/znemožněno podnikání, i tak máte povinnost každý měsíc zaplatit zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Určitým řešením může být to, že se obrátíte na ČSSZ nebo svoji zdravotní pojišťovnu a požádáte o dočasné snížení těchto záloh (resp. snížení vyměřovacího základu, od kterého se zálohy na pojištění vyplácejí).

Platí ale, že i když si požádáte o snížení záloh, tak budete muset i tak zaplatit zálohu alespoň v minimální výši (sociální je 2544 Kč, zdravotní je 2352 Kč). Žádat o snížení záloh má tedy smysl spíše jen u těch, kdo platí více než je zákonné minimum.

Abyste nemusela platit sociální a zdravotní pojištění, musela byste jedině dočasně přerušit podnikání. Pak byste ale zase neměla nárok na kompenzační bonus.

Takže ano, stát vám sice poskytne kompenzační bonus 15 500 Kč, ale vy mu budete muset obratem poslat cca 5000 Kč zpět.

Je to podobné, jako u ošetřovného pro OSVČ. Rodiče dětí, kteří jsou OSVČ, a museli s nimi v říjnu zůstat doma, mají sice nárok na 6400 Kč na říjen, ale také musí zaplatit alespoň minimální zálohu. Takže i v tomto případě je reálná podpora od státu spíše „virtuální“.

Něco jiného je to s placením daní u kompenzačního bonusu. Podle příslušného zákona se kompenzační bonus spravuje jako daň podle daňového řádu. Což v praxi znamená, že se jedná o daňový přeplatek, který vám vyplatí Finanční správa.

Nejedná se tedy o příjem, který byste musela uvádět v daňovém přiznání, rozhodně z něj neplatíte žádné daně. Je to stejné, jako to bylo u kompenzačního bonusu poskytovaného během jarních měsíců.

Oproti jarním měsícům je během podzimu podpora pro OSVČ nastavena dosti „nevýhodně“. Na kompenzační bonus dosáhne jen poměrně malá skupina OSVČ. Kompenzační bonus také není možné kombinovat s ošetřovným, nebo s jinou formou podpory pro OSVČ. I když máte znemožněno podnikání, musíte i nadále platit alespoň minimální zálohy na sociální/zdravotní pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď