Kompenzační bonus OSVČ – velkoobchod s obuví

Mám velkoobchod s obuví a dodávám do maloobchodů.

Po dobu uzavírky obchodů jsem měl za 4/Q s porovnáním s rokem 2019 doposud, obrat necelá 3%.

O jaký kompenzační bonus mohu žádat a za jaké období?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Václav K., 21. 12. 2020 19:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.12.2020 13:19 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud velkoobchod s obuví provozujete jako OSVČ, nebo z pozice společníka „malé“ s.r.o. firmy, můžete si aktuálně požádat o kompenzační bonus ve výši 500 Kč za jeden kalendářní den.

Nárok na kompenzační bonus pro OSVČ, společníky „malých“ s.r.o. firem se řídí zákonem číslo 461/2020 Sb., Zákon o kompenzačním bonusu.

Nárok na podporu během podzimní/zimní epidemie koronaviru COVID, vzniká v zásadě ve dvou případech:

  • Přímo na vaše podnikání se musí vztahovat nějaký zákaz/omezení podnikatelské činnosti (což zřejmě není váš případ)
  • Alespoň 80% svých služeb/výrobků/zboží musíte dodávat subjektům, na které se přímo vztahoval nějaký zákaz/omezení (což by měl být váš případ)

Vaše podnikání (předpokládám), nebylo přímo omezeno. Své zboží ale dodáváte do maloobchodních prodejen, které musely mít po nějakou dobu úplně zavřeno. A i nyní, se na ně vztahuje omezení (v podobě omezeného počtu zákazníků vzhledem k velikosti plochy).

Tím splňujete druhou z podmínek pro nárok na tuto podporu. Kromě těchto dvou hlavních jsou další. Nesmíte být například v úpadku (insolvenci). Podle toho zda jste OSVČ nebo společník malé s.r.o. firmy jsou i další podmínky.

Pozor také na doplňující podmínku, že dané zboží/služby není možné „bez zásadních obtíží“ poskytnout jinému odběrateli – viz paragraf 6, zákon 461/2020 Sb.:

(2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

  1. a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

Na kompenzační bonus můžete mít nárok za ty kalendářní dny, během kterých se na vaše odběratele vztahovalo nějaké omezení.

Kompenzační bonus jako takový, je aktuálně vypsán ve 4 obdobích, od 5. 10. 2021 až do 23. 12. 2020 (může se dále prodlužovat).

Vy byste mohl mít nárok od data uzavření prodejen (nevím teď přesně datum, ale bylo to někdy v říjnu). Zatím do 23. 12. 2020.  O dalším prodloužení nouzového stavu se jedná v těchto dnech.

I když se většina prodejen otevřela na začátku prosince, stále pro ně platí určité omezení. U prvního období, si tedy nebudete žádat o celé, ale jen o konkrétní dny. U dalších kompenzačních období byste zřejmě mohl mít nárok na všechny dny (pokud zákazy/omezení trvaly po celou dobu).

O kompenzační bonus si můžete požádat na webu Finanční správy. Buď vyplněním žádosti online, nebo si stáhnout příslušné PDF formuláře. Pozor jen na to, že o kompenzační bonus za první období je možné žádat nejpozději do 5. 1. 2021

  • Online žádost najdete zde.
  • PDF formuláře najdete zde.
 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď