Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

Dobrý den,

zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci.

V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina, 01.12.2020 17:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2020 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

Kompenzační bonus pro OSVČ na podzim 2020 (aktuálně za říjen, listopad a prosinec), se řídí příslušným zákonem – zákon číslo 461/2020 Sb. Jedná se o speciální zákon, který byl přijat, jen pro tento podzimní kompenzační bonus.

Podobné to bylo, i během jarních měsíců, kdy byl pro kompenzační bonus také přijat speciální zákon – na jaře to byl zákon číslo 159/2020 Sb.

Každý z těchto dvou zákonů, je koncipován odlišně. Na jaře, byly podmínky pro podporu pro OSVČ nastaveny poměrně „mírně“. Takže kompenzační bonus, byl plošné opatření – měli na něj nárok skoro všichni OSVČ. Bylo nastaveno jen několik omezujících podmínek.

V jarním zákonu číslo 159/2020 Sb., bylo přímo uvedeno, že výplata kompenzačního bonusu nepodléhá insolvenci nebo exekuci – viz paragraf 9:

(4) Kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci. 

(5) Poskytovatel platebních služeb může finanční prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu vyplatit povinnému bez ohledu na to, že je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb. Tuto výplatu oznámí příslušnému orgánu provádějícímu výkon rozhodnutí nebo exekuci.

Jiné omezení ve vztahu k insolvenci nebo exekuci, jarní zákon neobsahoval. Tj. na jaře to bylo nastaveno tak, aby podporu dostali i OSVČ, s exekucí nebo insolvencí.

Na podzim, kdy se kompenzační bonus řídí jiným zákonem, to je jinak. V novém zákonu (zákon číslo 461/2020), je naopak přímo uvedeno, že na tuto podporu nemá nárok OSVČ, který je v insolvenci nebo je například nespolehlivým plátcem daně – viz paragraf 5:

(2) Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období 

a) byla v úpadku nebo

b) byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

I u podzimního kompenzačního bonusu ale platí, že nepodléhá exekuci (podobě jako u jarního zákona), nebo výkonu rozhodnutí. Takže OSVČ s exekucí si o tuto podporu požádat může a bude mu vyplacena (a nemůže ji zabavit exekutor).

Pro OSVČ v insolvenci to neplatí – respektive OSVČ, který je v příslušném období v insolvenci, nemá na tuto podporu vůbec nárok. Pokud by se ale OSVČ dostal do insolvence až později, tak mu podpora může být vyplacena – v takovém případě by nemohla být zabavena.

Pokud vás zajímá, „kdo to rozhodl“, tak návrh aktuálně platného zákona podalo Ministerstvo financí (tj. teoreticky má odpovědnost ministryně Alena Schillerová). 16. 10. 2020 tento návrh schválila vláda (tj. odpovědnost má celá vláda v čele s premiérem Babišem). 21. 10. 2020 byl návrh zákona schválen Parlamentem. Následně byl zákon schválen 29. 10. 2020 v Senátu s pozměňovacími návrhy.

Tj. ve výsledku nese „zodpovědnost“ Ministerstvo financí + vláda + Parlament + Senát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Exekuce – mám srážky ze mzdy a účet v bance v mínusu

-

Dobrý den, chci se zeptat na exekuci. Strhávají mi peníze ze mzdy, plus mi bankovní účet šel do minusu na dlužnou částku. Na účtu jsem neměl nic. Takže exekutorovi se posílají peníze ze mzdy a zbytek peněz mi jde na účet, který je v mínusu. Tím jsem bez financí  – mám nárok na nezabavitelnou částku nebo […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na účet v bance – příspěvek na bydlení

-

Dobrý den, chci se zeptat: Mám účet, na který mi chodí jen příspěvek na bydlení. Může mi exekutor zablokovat účet? Děkuji

Zobrazit odpověď

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď