Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

Dobrý den,

zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci.

V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina, 01.12.2020 17:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2020 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

Kompenzační bonus pro OSVČ na podzim 2020 (aktuálně za říjen, listopad a prosinec), se řídí příslušným zákonem – zákon číslo 461/2020 Sb. Jedná se o speciální zákon, který byl přijat, jen pro tento podzimní kompenzační bonus.

Podobné to bylo, i během jarních měsíců, kdy byl pro kompenzační bonus také přijat speciální zákon – na jaře to byl zákon číslo 159/2020 Sb.

Každý z těchto dvou zákonů, je koncipován odlišně. Na jaře, byly podmínky pro podporu pro OSVČ nastaveny poměrně „mírně“. Takže kompenzační bonus, byl plošné opatření – měli na něj nárok skoro všichni OSVČ. Bylo nastaveno jen několik omezujících podmínek.

V jarním zákonu číslo 159/2020 Sb., bylo přímo uvedeno, že výplata kompenzačního bonusu nepodléhá insolvenci nebo exekuci – viz paragraf 9:

(4) Kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci. 

(5) Poskytovatel platebních služeb může finanční prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu vyplatit povinnému bez ohledu na to, že je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb. Tuto výplatu oznámí příslušnému orgánu provádějícímu výkon rozhodnutí nebo exekuci.

Jiné omezení ve vztahu k insolvenci nebo exekuci, jarní zákon neobsahoval. Tj. na jaře to bylo nastaveno tak, aby podporu dostali i OSVČ, s exekucí nebo insolvencí.

Na podzim, kdy se kompenzační bonus řídí jiným zákonem, to je jinak. V novém zákonu (zákon číslo 461/2020), je naopak přímo uvedeno, že na tuto podporu nemá nárok OSVČ, který je v insolvenci nebo je například nespolehlivým plátcem daně – viz paragraf 5:

(2) Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období 

a) byla v úpadku nebo

b) byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

I u podzimního kompenzačního bonusu ale platí, že nepodléhá exekuci (podobě jako u jarního zákona), nebo výkonu rozhodnutí. Takže OSVČ s exekucí si o tuto podporu požádat může a bude mu vyplacena (a nemůže ji zabavit exekutor).

Pro OSVČ v insolvenci to neplatí – respektive OSVČ, který je v příslušném období v insolvenci, nemá na tuto podporu vůbec nárok. Pokud by se ale OSVČ dostal do insolvence až později, tak mu podpora může být vyplacena – v takovém případě by nemohla být zabavena.

Pokud vás zajímá, „kdo to rozhodl“, tak návrh aktuálně platného zákona podalo Ministerstvo financí (tj. teoreticky má odpovědnost ministryně Alena Schillerová). 16. 10. 2020 tento návrh schválila vláda (tj. odpovědnost má celá vláda v čele s premiérem Babišem). 21. 10. 2020 byl návrh zákona schválen Parlamentem. Následně byl zákon schválen 29. 10. 2020 v Senátu s pozměňovacími návrhy.

Tj. ve výsledku nese „zodpovědnost“ Ministerstvo financí + vláda + Parlament + Senát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď