Kompenzační bonus pro OSVČ – zamítnutí kvůli insolvenci

Dobrý den,

zajímalo by mě proč OSVČ nemá nárok na kompenzační bonus z důvodu, že je v insolvenci.

V březnu to nevadilo, a teď ano – bonus zamítnut. Kdo takto prosím rozhodl?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Martina, 01.12.2020 17:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.12.2020 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

Kompenzační bonus pro OSVČ na podzim 2020 (aktuálně za říjen, listopad a prosinec), se řídí příslušným zákonem – zákon číslo 461/2020 Sb. Jedná se o speciální zákon, který byl přijat, jen pro tento podzimní kompenzační bonus.

Podobné to bylo, i během jarních měsíců, kdy byl pro kompenzační bonus také přijat speciální zákon – na jaře to byl zákon číslo 159/2020 Sb.

Každý z těchto dvou zákonů, je koncipován odlišně. Na jaře, byly podmínky pro podporu pro OSVČ nastaveny poměrně „mírně“. Takže kompenzační bonus, byl plošné opatření – měli na něj nárok skoro všichni OSVČ. Bylo nastaveno jen několik omezujících podmínek.

V jarním zákonu číslo 159/2020 Sb., bylo přímo uvedeno, že výplata kompenzačního bonusu nepodléhá insolvenci nebo exekuci – viz paragraf 9:

(4) Kompenzační bonus nepodléhá výkonu rozhodnutí ani exekuci. 

(5) Poskytovatel platebních služeb může finanční prostředky odpovídající vyplacenému kompenzačnímu bonusu vyplatit povinnému bez ohledu na to, že je veden výkon rozhodnutí nebo exekuce přikázáním pohledávky z účtu u poskytovatele platebních služeb. Tuto výplatu oznámí příslušnému orgánu provádějícímu výkon rozhodnutí nebo exekuci.

Jiné omezení ve vztahu k insolvenci nebo exekuci, jarní zákon neobsahoval. Tj. na jaře to bylo nastaveno tak, aby podporu dostali i OSVČ, s exekucí nebo insolvencí.

Na podzim, kdy se kompenzační bonus řídí jiným zákonem, to je jinak. V novém zákonu (zákon číslo 461/2020), je naopak přímo uvedeno, že na tuto podporu nemá nárok OSVČ, který je v insolvenci nebo je například nespolehlivým plátcem daně – viz paragraf 5:

(2) Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období 

a) byla v úpadku nebo

b) byla nespolehlivým plátcem nebo nespolehlivou osobou podle zákona upravujícího daň z přidané hodnoty.

I u podzimního kompenzačního bonusu ale platí, že nepodléhá exekuci (podobě jako u jarního zákona), nebo výkonu rozhodnutí. Takže OSVČ s exekucí si o tuto podporu požádat může a bude mu vyplacena (a nemůže ji zabavit exekutor).

Pro OSVČ v insolvenci to neplatí – respektive OSVČ, který je v příslušném období v insolvenci, nemá na tuto podporu vůbec nárok. Pokud by se ale OSVČ dostal do insolvence až později, tak mu podpora může být vyplacena – v takovém případě by nemohla být zabavena.

Pokud vás zajímá, „kdo to rozhodl“, tak návrh aktuálně platného zákona podalo Ministerstvo financí (tj. teoreticky má odpovědnost ministryně Alena Schillerová). 16. 10. 2020 tento návrh schválila vláda (tj. odpovědnost má celá vláda v čele s premiérem Babišem). 21. 10. 2020 byl návrh zákona schválen Parlamentem. Následně byl zákon schválen 29. 10. 2020 v Senátu s pozměňovacími návrhy.

Tj. ve výsledku nese „zodpovědnost“ Ministerstvo financí + vláda + Parlament + Senát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Může exekutor požadovat navýšení měsíční splátky?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může exekutor navýšit měsíční splátky. Jsem vedená na ÚP, byla jsem domluvená na měsíční splátku 1000 Kč, ale neměla jsem na ní. Jsem rozvedená a mám 14 letou dceru v osobní péči. Práci nemohu sehnat, jsem léčená u psychiatra. Kde užívám silné léky. Exekutor po mně nyní požaduje […]

Zobrazit odpověď

Nekomunikace exekutora – jak zjistit informace?

-

Dobrý den, Manželka zcela náhodou zjistila, že si exekutor zjišťoval informace o jejím bankovním účtu. Není si vědoma žádného dluhu natož exekuce. Na opakované dotazy, oč se jedná, exekutor nereaguje. Mohl bych se prosím zeptat jak postupovat a získat informaci oč se jedná? Děkuji

Zobrazit odpověď

Srážky z nemocenské při insolvenci

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Tím, že jsem nikdy nemarodila, tak nevím, jak se vyplácí dávky. Před dvěma měsíci, mi byla povolena insolvence, před měsícem jsem musela podstoupit operaci, je to měsíc co nyní marodím. Chtěla jsem se zeptat, jak se ty dávky vyplácí a zda mi strhnou i insolvenční částku? Jsem matka samoživitelka, […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné a insolvence – provádí se srážky u ošetřovného?

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se započítá do příjmu i ošetřovné. Mám insolvenci. Insolvenční správce při 3 měsíční kontrole sdělil toto: Ze součtu Vašich příjmů v měsíci dubnu ve výši 12 424,- Kč (mzda 7574,- Kč + ošetřovné 4 850,- Kč) měla být provedena srážka ve výši 2 526,- Kč. Zaměstnavatel provedl srážku […]

Zobrazit odpověď