Má OSVČ nárok na ošetřovné a podporu 25 tisíc po přerušení živnosti?

Dobrý den,

Po začátku epidemie jsem přerušila živnost. Živím se jako kadeřnice na malém městě a na začátku nikdo nevěděl, jak to přesně bude. Jsem teď vedená na Úřadě práce a měla bych mít podporu v nezaměstnanosti (zatím jsem nic nedostala).

Zajímalo by mě, jestli mám nárok na ošetřovné pro OSVČ, protože mám doma stejně děcka, co nechodí do školy. Nebo jestli mám nárok i na těch 25 tisíc, co teď vláda pro živnostníky slíbila?

Můžete mi prosím poradit?

Dotaz poslal/a: Ludmila A., 16,04,2020 21:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.04.2020 8:49 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné pro OSVČ během epidemie a kompenzační bonus (podpora 25 tisíc) pro živnostníky jsou dvě různé věci a pro každou z nich platí trochu jiné podmínky. V obou případech ale můžete mít nárok, i po přerušení podnikání (přerušení živnosti). Jen nedostanete bonus/ošetřovné za celé období, ale jen za konkrétní dny.

Ošetřovné pro OSVČ která přerušila podnikání

Na ošetřovné pro OSVČ můžete mít nárok i po přerušení živnosti (podnikání). Nárok na ošetřovné pro OSVČ máte v případě, že se staráte alespoň o jedno dítě do 13 roků, které během epidemie nemůže chodit do školy. Případně je i nárok na starší děti, pokud jsou zdravotně hendikepované, nebo i na jiné osoby v I. stupni závislosti na pomoci jiné osoby.

Po přerušení podnikání si ale můžete požádat o ošetřovné jen za tu dobu (za konkrétní dny), kdy jste byla ještě aktivní podnikatel.

Nárok na ošetřovné je za každý kalendářní den od 12. 3. 2020. Pokud byste například přerušila podnikání 20. 3. 2020, pak si můžete požádat o ošetřovné za všechny kalendářní dny mezi 12.3. -20. 3. 2020. Za jeden kalendářní den dostáváte 424 Kč.

Za dny, kdy jste již nebyla aktivním podnikatelem (po přerušení živnosti) nárok na ošetřovné nemáte. Pokud splňujete podmínky, měla byste mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, jak sama uvádíte.

Návod jak požádat o ošetřovné pro OSVČ najdete zde

Kompenzační bonus pro OSVČ která přerušila živnost během epidemie

Kompenzační bonus je určený pro všechny podnikatele (živnostníky), kteří byli aktivní ke 12. 3. 2020. Podle informací uváděných Finanční správou, by nemělo vadit přerušení podnikání (živnosti) po tomto datu. Na kompenzační bonus byste tedy měla mít nárok.

Opět ale platí, že na kompenzační bonus byste měla nárok jen za dny, kdy jste podnikala (a kdy vám nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti). Kompenzační bonus na 1 den je 500 Kč a je možné žádat jen o jednotlivé kalendářní dny (podpora není automaticky 25 tisíc pro všechny OSVČ).

Návod jak podat žádost o kompenzační bonus najdete zde

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď

OBZP a PPM – jak získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, chtěla jsem se poradit, jsem momentálně vedená jako OBZP, plánujeme s manželem založit rodinu za rok nebo podle toho, jak to půjde. Živnost mám pozastavenou a ve společnosti, jsem jako jednatel bez zdanitelných příjmů. Je možnost přihlásit se k sociálnímu a nemocenskému i jako OBZP? Nebo bych musela obnovit živnost a platit minimální […]

Zobrazit odpověď

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď