Mateřská a rodičovská na druhé dítě – do 4 roků prvního dítěte

Hezký dobrý den přeji,

vím, můj dotaz asi bude hloupý, ale jelikož můj zaměstnavatel o tom nic moc neví, tak se nemám kde kloudně zeptat.

Momentálně pobírám rodičovský příspěvek (dcerce budou za měsíc 3 roky).

S přítelem bychom ale chtěli ještě jednoho prcka, ale teď vůbec nevím, jak by to bylo, kdybych třeba teď otěhotněla, tím pádem bych porodila do 4 let prvního dítěte, měla bych nárok na mateřskou a rodičovskou?

Ano, vím, je možné, že nám to vůbec ani nepůjde, ale radši bych o tom něco věděla.

Dotaz poslal/a: Nikola M., 30.12.2020 7:38
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2020 12:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaší dceři budou příští měsíc 3 roky, pak vám k tomu datu končí rodičovská dovolená v zaměstnání (to, na jak dlouho máte případně nastavenu výplatu rodičovského příspěvku, nehraje roli, to je něco jiného).

Následující den, po 3 narozeninách dcery, byste se tedy měla vrátit zpět do zaměstnání. Od toho, co pak bude dál, se odvíjí i případný nárok na mateřskou na druhé dítě.

Pokud byste se do zaměstnání nevrátila, a pracovní poměr ukončila, a byla dále nezaměstnaná, tak vám pak nárok na mateřskou na druhé dítě nevznikne.

Pokud byste například po návratu do zaměstnání otěhotněla, a byla třeba na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, pak budete mít nárok na mateřskou za běžných podmínek. Stejně, jako pokud po návratu do zaměstnání, budete normálně pracovat.

Nárok na mateřskou, vám vzniká na základě nemocenského pojištění (to za vás, jako za zaměstnance, platí zaměstnavatel). Pokud tedy v době před narozením druhého dítěte, budete stále zaměstnaná (byť třeba v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství), tak na mateřskou budete mít nárok.

Těch možností, které mohou nastat, je více. Záleží, jak to budete mít se zaměstnáním po skončení rodičovské dovolené nebo i na tom, kdy byste otěhotněla, a kdy by se vám narodilo druhé dítě.

Výpočet mateřské, se za běžných podmínek provádí na základě příjmů, za posledních 12 měsíců před začátkem mateřské.

Pokud se vám ale narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, a vy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, tak se výpočet mateřské může provádět i na základě vašeho příjmu, před první mateřskou.

To s ohledem na to, že po skončení rodičovské, by vám mohla vycházet třeba nižší mateřská (pokud by se počítala jen z příjmů po skončení rodičovské).

Viz. zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak na něj máte nárok i u druhého dítěte, bez ohledu na to, jestli před druhým porodem pracujete, jste nezaměstnaná nebo třeba na rizikovém těhotenství.

Váš dotaz je poměrně hodně obecný, tak si nejsem moc jistá, co přesně vás zajímá. Případně prosím svůj dotaz upřesněte.

Dobrý den,

Pokud vaší dceři budou příští měsíc 3 roky, pak vám k tomu datu končí rodičovská dovolená v zaměstnání (to, na jak dlouho máte případně nastavenu výplatu rodičovského příspěvku, nehraje roli, to je něco jiného).

Následující den, po 3 narozeninách dcery, byste se tedy měla vrátit zpět do zaměstnání. Od toho, co pak bude dál, se odvíjí i případný nárok na mateřskou na druhé dítě.

Pokud byste se do zaměstnání nevrátila, a pracovní poměr ukončila, a byla dále nezaměstnaná, tak vám pak nárok na mateřskou na druhé dítě nevznikne.

Pokud byste například po návratu do zaměstnání otěhotněla, a byla třeba na neschopence z důvodu rizikového těhotenství, pak budete mít nárok na mateřskou za běžných podmínek. Stejně, jako pokud po návratu do zaměstnání, budete normálně pracovat.

Nárok na mateřskou, vám vzniká na základě nemocenského pojištění (to za vás, jako za zaměstnance, platí zaměstnavatel). Pokud tedy v době před narozením druhého dítěte, budete stále zaměstnaná (byť třeba v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství), tak na mateřskou budete mít nárok.

Těch možností, které mohou nastat, je více. Záleží, jak to budete mít se zaměstnáním po skončení rodičovské dovolené nebo i na tom, kdy byste otěhotněla, a kdy by se vám narodilo druhé dítě.

Výpočet mateřské, se za běžných podmínek provádí na základě příjmů, za posledních 12 měsíců před začátkem mateřské.

Pokud se vám ale narodí druhé dítě, do 4 roků toho prvního, a vy jste stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, tak se výpočet mateřské může provádět i na základě vašeho příjmu, před první mateřskou.

To s ohledem na to, že po skončení rodičovské, by vám mohla vycházet třeba nižší mateřská (pokud by se počítala jen z příjmů po skončení rodičovské).

Viz. zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak na něj máte nárok i u druhého dítěte, bez ohledu na to, jestli před druhým porodem pracujete, jste nezaměstnaná nebo třeba na rizikovém těhotenství.

Váš dotaz je poměrně hodně obecný, tak si nejsem moc jistá, co přesně vás zajímá. Případně prosím svůj dotaz upřesněte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď