Mateřská dovolená na druhé dítě – práce na zkrácený úvazek

Dobrý den, mám dotaz:

S přítelem máme 2letého syna. V roce 2021, bychom chtěli zkusit další dítě.

Když jsem porodila syna, tak mi v zaměstnání skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Už nějakou dobu během mateřské, si ale chodím přivydělávat jako pokladní. Mám zkrácený úvazek a smlouvu mám na dobu neurčitou.

Měla bych nárok na nějakou mateřskou a rodičák?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 29.12.2020 9:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2020 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během „rodičovské“ pracujete v nějakém zaměstnání (zkrácený úvazek), pak by za vás zaměstnavatel měl odvádět běžné odvody (sociální, zdravotní a nemocenské pojištění).

Pouze v případě, že by to byla práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč, nebo práce na DPČ s příjmem do 3000 Kč (v roce 2021 do 3500 Kč), by za vás zaměstnavatel tyto odvody neplatil.

Při práci na zkrácený úvazek, by vám tedy měla vznikat účast na nemocenském pojištění. Pokud budete takto pracovat alespoň 270 kalendářních dní, před případným začátkem druhé mateřské (PPM na druhé dítě), pak byste měla mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte.

Podmínkou je právě účast na nemocenském pojištění, v minimální délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. A dále to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), budete stále zaměstnána, nebo případně v ochranné době.

Výpočet mateřské na druhé dítě, by v tomto případě vycházel z příjmu, který nyní máte jako pokladní na zkrácený úvazek.

Po skončení mateřské (PPM), byste měla nárok na rodičovský příspěvek. Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste nyní s prvním dítětem nikde nepracovala.

Rodičovský příspěvek, je v roce 2021 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (či více narozených dětí).

U rodičovského příspěvku byste si pak mohla zvolit měsíční částku ve výši 30ti násobku PPM za jeden den. Pokud byste měla jen velmi nízkou mateřskou (nevím kolik si vyděláte na tom zkráceném úvazku), pak by to případně bylo do 10 000 Kč měsíčně.

Pokud nyní pracujete na zkrácený úvazek a vzniká vám tak účast na nemocenském pojištění, tak pro vás platí stejné podmínky, jako pro jakéhokoliv jiného zaměstnance. Měla byste tedy podle všeho mít nárok na mateřskou (PPM), i u druhého dítěte. Jen výše mateřské nemusí být moc velká (záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy v aktuálním zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď