Mateřská dovolená na druhé dítě – práce na zkrácený úvazek

Dobrý den, mám dotaz:

S přítelem máme 2letého syna. V roce 2021, bychom chtěli zkusit další dítě.

Když jsem porodila syna, tak mi v zaměstnání skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Už nějakou dobu během mateřské, si ale chodím přivydělávat jako pokladní. Mám zkrácený úvazek a smlouvu mám na dobu neurčitou.

Měla bych nárok na nějakou mateřskou a rodičák?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 29.12.2020 9:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2020 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během „rodičovské“ pracujete v nějakém zaměstnání (zkrácený úvazek), pak by za vás zaměstnavatel měl odvádět běžné odvody (sociální, zdravotní a nemocenské pojištění).

Pouze v případě, že by to byla práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč, nebo práce na DPČ s příjmem do 3000 Kč (v roce 2021 do 3500 Kč), by za vás zaměstnavatel tyto odvody neplatil.

Při práci na zkrácený úvazek, by vám tedy měla vznikat účast na nemocenském pojištění. Pokud budete takto pracovat alespoň 270 kalendářních dní, před případným začátkem druhé mateřské (PPM na druhé dítě), pak byste měla mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte.

Podmínkou je právě účast na nemocenském pojištění, v minimální délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. A dále to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), budete stále zaměstnána, nebo případně v ochranné době.

Výpočet mateřské na druhé dítě, by v tomto případě vycházel z příjmu, který nyní máte jako pokladní na zkrácený úvazek.

Po skončení mateřské (PPM), byste měla nárok na rodičovský příspěvek. Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste nyní s prvním dítětem nikde nepracovala.

Rodičovský příspěvek, je v roce 2021 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (či více narozených dětí).

U rodičovského příspěvku byste si pak mohla zvolit měsíční částku ve výši 30ti násobku PPM za jeden den. Pokud byste měla jen velmi nízkou mateřskou (nevím kolik si vyděláte na tom zkráceném úvazku), pak by to případně bylo do 10 000 Kč měsíčně.

Pokud nyní pracujete na zkrácený úvazek a vzniká vám tak účast na nemocenském pojištění, tak pro vás platí stejné podmínky, jako pro jakéhokoliv jiného zaměstnance. Měla byste tedy podle všeho mít nárok na mateřskou (PPM), i u druhého dítěte. Jen výše mateřské nemusí být moc velká (záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy v aktuálním zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]

Zobrazit odpověď

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď