Mateřská dovolená na druhé dítě – práce na zkrácený úvazek

Dobrý den, mám dotaz:

S přítelem máme 2letého syna. V roce 2021, bychom chtěli zkusit další dítě.

Když jsem porodila syna, tak mi v zaměstnání skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Už nějakou dobu během mateřské, si ale chodím přivydělávat jako pokladní. Mám zkrácený úvazek a smlouvu mám na dobu neurčitou.

Měla bych nárok na nějakou mateřskou a rodičák?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavlína Š., 29.12.2020 9:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.12.2020 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud během „rodičovské“ pracujete v nějakém zaměstnání (zkrácený úvazek), pak by za vás zaměstnavatel měl odvádět běžné odvody (sociální, zdravotní a nemocenské pojištění).

Pouze v případě, že by to byla práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč, nebo práce na DPČ s příjmem do 3000 Kč (v roce 2021 do 3500 Kč), by za vás zaměstnavatel tyto odvody neplatil.

Při práci na zkrácený úvazek, by vám tedy měla vznikat účast na nemocenském pojištění. Pokud budete takto pracovat alespoň 270 kalendářních dní, před případným začátkem druhé mateřské (PPM na druhé dítě), pak byste měla mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte.

Podmínkou je právě účast na nemocenském pojištění, v minimální délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky. A dále to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), budete stále zaměstnána, nebo případně v ochranné době.

Výpočet mateřské na druhé dítě, by v tomto případě vycházel z příjmu, který nyní máte jako pokladní na zkrácený úvazek.

Po skončení mateřské (PPM), byste měla nárok na rodičovský příspěvek. Na ten byste ostatně měla nárok, i kdybyste nyní s prvním dítětem nikde nepracovala.

Rodičovský příspěvek, je v roce 2021 ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata (či více narozených dětí).

U rodičovského příspěvku byste si pak mohla zvolit měsíční částku ve výši 30ti násobku PPM za jeden den. Pokud byste měla jen velmi nízkou mateřskou (nevím kolik si vyděláte na tom zkráceném úvazku), pak by to případně bylo do 10 000 Kč měsíčně.

Pokud nyní pracujete na zkrácený úvazek a vzniká vám tak účast na nemocenském pojištění, tak pro vás platí stejné podmínky, jako pro jakéhokoliv jiného zaměstnance. Měla byste tedy podle všeho mít nárok na mateřskou (PPM), i u druhého dítěte. Jen výše mateřské nemusí být moc velká (záleží na tom, jaké jsou vaše příjmy v aktuálním zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď