Výpočet mateřské dovolená při více zaměstnáních

Dobrý den,

chci se prosím zeptat na výpočet mateřské dovolené, když v současné době pracuji na pracovní smlouvu a zároveň učím na dohodu o provedení práce.

Aby toho nebylo málo, mám živnostenský list a podnikám jako vedlejší činnost.

Z čeho se bude počítat mateřská?

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Pavla U., 27.12.2020 17:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.12.2020 10:56 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), vám může vznikat u takového zaměstnání nebo podnikání, ze kterého jste účastníkem nemocenského pojištění.

V hlavním pracovním poměru za vás zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění. Součástí sociálního pojištění, zaplaceného zaměstnavatelem, je i nemocenské pojištění.

Pokud splňujete příslušné podmínky (minimální účast na nemocenském pojištění v délce 270 daní, atd.), tak by vám zde měl vznikat nárok na mateřskou.

Při práci na dohodu o provedení práce (DPP), za vás zaměstnavatel odvede sociální a zdravotní pojištění jen v těch měsících, kdy je váš hrubý měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč (tj., minimálně 10 001 Kč).

Tím by vám i u DPP, mohla vznikat účast na nemocenském pojištění. Pouze ale v těch měsících, kdy je dosaženo tohoto minimálního příjmu.

Pokud byste u DPP měla dostatečně dlouhou dobu nemocenského pojištění – tj. opět alespoň 270 dní za poslední dva roky, pak by vám mohl vznikat nárok na mateřskou, i na základě této smlouvu o DPP.

Obdobné je to i u podnikání. Jako OSVČ (byť je to jen vedlejší činnost), máte možnost si platit nemocenské pojištění. Pokud si toto nemocenské pojištění platíte, pak by vám mohl vznikat nárok na PPM i na základě tohoto podnikání. A opět, musí být splněny příslušné podmínky.

Pro každé zaměstnání nebo podnikání, se podmínky pro nárok na PPM posuzují samostatně. Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud by byly příslušné podmínky splněny ve více zaměstnáních, nebo i v podnikání, pak se pro každou z těchto činností, spočítá vyměřovací základ samostatně. A mateřská, kterou byste pak dostávala, by se vypočítala na základě součtu těchto vyměřovacích základů.

Pokud by tedy byly splněny podmínky ve více zaměstnáních, pak byste sice mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) dostávala jenom jednou, ale byla by vyšší (zohlednil by se příjem ze všech činností, kde jsou splněny podmínky pro PPM).  Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 20:

§ 20

(1) Vznikne-li v případě souběhu více pojištění u pojištěnce, který splňuje podmínky nároku na výplatu téže dávky, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, z více pojištění (§ 14 odst. 2 věta druhá), nárok na výplatu této dávky 

a) od stejného dne, stanoví se nejprve denní vyměřovací základ z každé pojištěné činnosti, z níž pojištěnec uplatnil nárok na výplatu dávky, podle § 18 a 19 a za denní vyměřovací základ pro stanovení dávky se považuje úhrn těchto denních vyměřovacích základů,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď