Možnost vycestovat do zahraničí během neschopenky

Dobrý den, mám zlomenou ruku a dlouhodobě jsem v léčení.

Zajímalo by mě, zda ke konci neschopnosti a při rehabilitaci, bych mohl vycestovat do lázní v zahraničí? Vlastně bych tímto podpořil ozdravný proces rehabilitace, který bych si sám také hradil.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Julius N., 27.07.2020 8:24
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.07.2020 10:32 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti máte povinnost zdržovat se na místě (adrese), která je uvedena na neschopence. Tuto adresu svému ošetřujícímu lékaři nahlásíte v době vystavení neschopenky. Adresa je zde proto, aby bylo možné provádět kontroly lidí na neschopence.

Zákon ale současně počítá i s tím, že se místo pobytu během pracovní neschopnosti může měnit. O změně místa pobytu během neschopenky rozhoduje ošetřující lékař. Ten musí posoudit, jestli váš zdravotní stav umožňuje změnu místa pobytu (cestování apod.).

V některých případech ale nestačí souhlas ošetřujícího lékaře, ale je nutný předchozí písemný souhlas nadřízeného orgánu (tj. posudkový lékař místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení).

Změna místa pobytu je definována v paragrafu 56, zákona o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.).

§ 56 Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti

(3) Změnit místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti smí pojištěnec pouze s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Byla-li pojištěnci podle věty první povolena změna místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti v období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti, popřípadě náleží-li pojištěnci po uplynutí tohoto období v době dočasné pracovní neschopnosti nadále započitatelný příjem [§ 16 písm. b)] také v období, po které mu v době dočasné pracovní neschopnosti náleží tento příjem, je pojištěnec povinen tuto změnu místa pobytu předem písemně nebo jinak prokazatelně oznámit zaměstnavateli. Změnu místa pobytu dočasně práce neschopného pojištěnce z důvodu pobytu v cizině může ošetřující lékař povolit jen po předchozím souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění. O souhlas orgánu nemocenského pojištění podle věty třetí žádá tento orgán ošetřující lékař v elektronické podobě zasláním na elektronickou adresu určenou orgánem nemocenského pojištění; ustanovení § 61 odst. 3 platí zde obdobně. Příslušný orgán nemocenského pojištění sděluje ošetřujícímu lékaři souhlas podle věty třetí v elektronické podobě prostřednictvím informačního systému pojištění, pokud to technické řešení daného informačního systému pojištění umožní.

Zákon počítá i s tím, že během neschopenky můžete být v lázních nebo v nějakém rehabilitačním zařízení:

(5) O změnu místa pobytu pojištěnec nežádá a ošetřující lékař o ní nerozhoduje v případě, jde-li o změnu místa pobytu v souvislosti s poskytováním lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče; tuto změnu hlásí pojištěnec ošetřujícímu lékaři při propouštění z lůžkové nebo lázeňské léčebně rehabilitační péče.

Zákon počítá i s tím, že je případně možné nechat si vyplácet nemocenské dávky do zahraničí – viz paragraf 111:

§ 111 Výplata dávek do ciziny

 (1) Dávky, s výjimkou nemocenského, se vyplácejí do ciziny na základě žádosti pojištěnce. Nemocenské se vyplácí do ciziny, je-li zaměstnanci do ciziny vyplácena mzda, plat nebo odměna na účet pojištěnce u banky, nebo kdy tak zaměstnanec určí v případech uvedených v § 110 odst. 5. 

(2) Dávky se vyplácejí do ciziny jen na účet pojištěnce u banky a za úhradu nákladů této výplaty; orgán nemocenského pojištění, který dávku do ciziny vyplácí, je povinen zveřejnit způsob stanovení těchto nákladů.

Možnost vycestovat do zahraničních lázní byste tedy měl konzultovat se svým lékařem a řídit se jeho doporučením. Zákon a další podmínky neschopenky vám (při splnění podmínek) nijak nebrání vycestovat do zahraničí. Zvláště v případě, že to bude prospěšné pro vaši rehabilitaci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Evidence na úřadě práce a paragraf na dítě

-

Dobrý den, moje pracovní smlouva skončila k 31. 7. 2020. Takže jsem momentálně nezaměstnaná. Včera jsem se šla registrovat na Úřad práce a měla bych začít dostávat podporu v nezaměstnanosti. Dneska jsem ale byla s dcerou doktorky. Je nemocná. Zajímalo by mě jak je to nárokem na neschopenku na dítě, když jsem teď nezaměstnaná? Mám za to, že […]

Zobrazit odpověď

Výpočet neschopenky – z čeho se počítá nemocenská

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Od 1. 7. 2020 jsem na nemocenské. Chtěla jsem si vypočítat výši, ale bohužel se v tom nevyznám. Bylo uvedeno průměrný měsíční příjem za 12 měsíců a průměr za poslední kalendářní čtvrtletí. Takže rok zpět za 7/2019 hrubý měsíční příjem činil 44500,- Kč (byly v tom prémie). Od 1. […]

Zobrazit odpověď

DPN a výše podpory v nezaměstnanosti po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, k 30. 6. mi skočil pracovní poměr pro nadbytečnost. Odpracováno mám několik let. 2. 7. jsem se registrovala na úřadu práce. Od 7.7. Jsem na neschopence, prvních 14 dni zdarma, dávky od státu až od 15. dne nemoci. Bude mít tato skutečnost vliv na výši podpory v nezaměstnanosti? Provádí úřad kontrolu doma i […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobá nemocenská a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, prosím o odpověď, s dotazem na ÚP jsem moc neuspěl. Jsem na neschopence již 6 měsíců, od 11. 12. 2019. Zdravotní stav se nelepší a MUDr. doporučuje operaci zad. Někde jsem vyčetl, že po roce neschopenky a následné evidenci na ÚP, bych dostával pouze minimální dávku. Bohužel mi tato, pokud to správně píši, […]

Zobrazit odpověď